InternetZe světa IT

Google poslouchá, co říkáte a vy o tom nevíte

google spys_1

Hlasové vyhledávání je parádní věc. Mít možnost zadat adresu do navigace během jízdy pouze tím, že ji vyslovíte je užitečné. Google za několik posledních let silně zapracoval právě na rozeznávání hlasu a tak už nemusíme zadávat příkazy v angličtině. Stejně tak nemusíme vyhledávat anglicky. Aby bylo vyhledávání ještě lepší a přesnější, Google se učí. Učí se rozeznávat váš hlas. Učí se vám zkrátka lépe rozumět. Konspirační teoretici a „milovníci Velkého Bratra“ v této fázi už jistě zpozorněli. Určitě je napadla otázka, jak to Google dělá? Ukládá si snad můj hlas?

google_listening

Google poslouchá, stále…

Odpověď je ano. Google skutečně ukládá vše, co zazní po vyslovení magické fráze „OK Google“ nebo stisknutí ikonky mikrofonu. Jenže ono to není nutně nic špatného, pokud tedy nevyhledáváte návody na výrobu bomby a podobně. V případě, že hledáte běžné věci, nebo zadáváte telefonu běžné úkoly, jako nastavit budík, nemusíte se této funkce bát. Google vám dokonce dává možnost si projít historii všeho co nahrál a co jste vyhledávali. Když navštívíte adresu history.google.com najdete přehled vaší aktivity, jak ji Google zaznamenal. Jsou tam statistiky vyhledávání, vaše historie v prohlížeči Chrome, historie vaší polohy, sledování a vyhledávání na Youtube a také Hlasová a zvuková aktivita. Právě v této sekci jsou všechny Googlem nahrané sekvence. Takže než budeme pokračovat, běžte se tam podívat.

Uvidíte například něco takového:

google voice activity

Nezdá se vám na tom nic divného? V pořádku, tak posuňte stránku ještě dál a s největší pravděpodobností dříve, nebo později narazíte na položku „přepis není k dispozici“. Přehrajte si ji a zjistíte, že se nejedná o žádné nastavení budíku, ani vyhledávání. Jedná se o zvuk, často nesrozumitelný, nebo útržek hovoru, který si ani nebudete pamatovat. A Google si ho nahrál bez vašeho vědomí. A pokud budete hledat dál, asi narazíte na něco takového:

google voice activity_1

A tady už se nejedná o náhodný, nesrozumitelný útržek rozhovoru, ale o naprosto konkrétní klíčové slovo. Zkrátka jsem v 19:08 řekl v blízkosti svého telefonu ministr vnitra, Google to rozeznal a nahrál si to. V tuhle chvíli už i mě, naprostého skeptika, co se konspiračních teorií týče, začne hlodat červík pochybnosti. Proč to Google dělá a hlavně, proč o tom nevím. Abychom byli fér, všechny tyto nahrávky před vámi Google netají, jenom se tím nechlubí. Pokud si tedy historii chcete projít, můžete. Dokonce můžete jednotlivé nahrávky smazat. Otázkou je, zda se smažou jen přehledu, nebo i ze serverů Googlu.

Co nejzajímavějšího, nebo nejzvláštnějšího nahrál Google přes váš telefon?

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet