Historie textových zpráv. Potřeba komunikace mezi lidmi byla už od nepaměti. Její forma se však v minulosti lišila od těch, jakou známe dnes. K prvním způsobům patřily zvukové a kouřové signály. S objevením písma začaly vznikat písemné vzkazy.
Ty se později začaly dopravovat mezi odesílatelem a adresátem. Zpočátku dopravu zajišťovali holubi, později kočí dostavníků. Významným mezníkem v šíření informací se stal telefon. Ten se postupně vyvíjel až do dnešní doby, kdy známe chytré mobily, které už nemají jako hlavní funkci hlasové služby.
Často nám slouží k posílání textových zpráv. SMS-ky (Short Message Service) dnes umožňuji komunikaci nejen mezi mobilními telefony, ale také je můžeme použít u pevných linek, počítačů a notebooků. V případě pevných linek je textová zpráva přečtena, nebo pokud to zařízení dovoluje zobrazena na displeji. Kromě textu můžeme posílat také fotografie nebo videa MMS zprávami (Multimedia Messaging Service).
Dnešní využití textových zpráv
V současné době SMS-ky neslouží pouze ke komunikaci mezi uživateli. Často jsou využívány v marketingu. Jsme takto informováni o různých nabídkách obchodů, bank či telefonních operátorů. Pomocí textových zpráv jsou nám také zasílané přístupové kódy pro přihlášení k aplikacím např. internetového bankovnictví.
Zasláním SMS-ky lze také platit. Dárcovské textové zprávy nám umožňují přispět na dobročinné účely. U starších telefonů byl omezen jejich rozsah na 160 znaků a text byl bez diakritiky. U současných modelů však můžeme psát dlouhé zprávy a používat všechny české znaky. SMS zprávy jsou stále velmi populární. Hodně lidí je upřednostňuje před klasickým voláním. Již tradičně je lidé využívají k vánočním a novoročním přáním.
Posílání SMS zpráv
Posílat textové zprávy můžeme z telefonu nebo SMS brán. Zatímco u mobilu, pokud není tato služba bonus k některému paušálu, je účtován za odeslání poplatek, u mnohých SMS bran je toto zdarma. Navíc některé z nich umožňují posílání zpráv také do zahraničí. Hlavní tuzemští telefonní operátoři měli vlastní SMS brány, díky kterým jsme mohli posílat zdarma SMS uvnitř dané sítě.
Většina z nich však od této služby ustoupila. Abychom nemuseli vždy hledat stránky konkrétního operátora, máme k dispozici speciální stránky například SMS.cz. Z nich můžeme posílat textové zprávy nejen v rámci České republiky, ale pomocí SMS-ek můžeme rovněž komunikovat se zákazníky zahraničních mobilních sítí.
Budoucnost textových zpráv
Přes rozšiřování sociálních sítí a jiných komunikačních nástrojů SMSky stále zůstávají oblíbeným prostředkem výměny informací. Jejich posílání je levnější než volání a nemusíme se v takovémto případě bát, že bychom někoho vyrušovali.
Na rozdíl od hovoru si zprávu příjemce přečte až tehdy, kdy mu to bude vyhovovat. Populární jsou také zprávy MMS, které používáme k zasílání fotografií a videí. Oblíbené jsou například v období dovolených. S postupem moderních technologií lze textové zprávy používat k placení za zboží a služby. Tato platba je pohodlná a někdy také jediná možná.
S rozšířením tohoto způsobu na městskou hromadnou dopravu odpadají starosti s nákupem jednotlivých tištěných jízdenek. Stačí pouze zaslat předepsanou formu textové zprávy a počkat na potvrzení. Poté můžeme v klidu nastoupit do tramvaje, trolejbusu nebo autobusu.
Často jsou také registrace na internetových portálech zpoplatněny. Platbu na většině z nich lze provést rovněž zasláním SMSky. Textovými zprávami mohou být také obyvatelé včas informováni o mimořádných událostech. Některé obce takto své občany upozorňují. Na druhou stranu však takto můžeme dostávat soustu nepotřebným reklamních sdělení. Dle mého názoru si textové zprávy zachovají svou popularitu i v budoucnu a jejich využití se rozšíří.