Software

Huawei AppGallery. Nová čínská konkurence pro Google Play

huawei logo single sede
Foto: Huawei

Google Play je celosvětově největší službou zaměřenou na distribuci aplikací pro chytré telefony a tablety, vážnější konkurencí jí do této doby byl pouze Apple AppStore.

To se má však brzy změnit, neboť této dvojici začíná na paty šlapat Huawei AppGallery, tedy obchod s aplikacemi od stejnojmenného čínského výrobce elektronických zařízení.

Že to s tímto projektem Huawei myslí opravdu vážně svědčí i následující závratná čísla – Huawei plánuje do zatraktivnění obchodu zainvestovat jednu miliardu dolarů s tím, že chce dosáhnout návštěvnosti 400 milionů uživatelů měsíčně.

Možná se vám tato čísla zdají na první pohled jakožto přehnaná, ale vězte, že čínský trh je trhem neomezených možností. Nicméně jedná se pouze o čisté spekulace, až čas ukáže, jaká bude realita.

Huawei AppGallery
Huawei AppGallery

Tuto snahu ještě navíc podnítily restrikce společnosti Huawei od Spojených států amerických a s tím spojená nemožnost využívat veškeré služby od Googlu, včetně právě zmiňovaného obchodu Google Play.

Tento čínský výrobce si tak musí poradit sám. Tedy ne tak úplně, s přípravou Huawei Mobile Services, služby, která má plně nahradit veškeré služby Google mu pomáhají i další velcí čínští výrobci mobilních telefonů a tabletů. Jmenovitě Xiaomi, Vivo a Oppo. S trochou nadsázky tak budeme v nejbližší době svědky neúprosného boje USA proti Číně na poli obchodů s mobilními aplikacemi.

Historie, současnost a budoucnost Huawei AppGallery

Huawei AppGallery byl poprvé spuštěn již v roce 2011, brzy tedy oslaví 10 let svého fungování. Provoz byl zahájen kde jinde než v Číně. V této asijské zemi též na dlouhou dobu zakotvil, nicméně postupně od roku 2018 se stává globálním obchodem, v současné době je rozšířen už do více než 170 zemí, včetně České republiky. Nabízena je podpora 78 jazyků, nechybí třeba ani angličtina nebo němčina.

Společnost Huawei před pár dny vydala online tiskovou zprávu, v níž mimo jiné uvedla, že momentálně je AppGallery třetím největším obchodem s aplikacemi na světě s přibližně 300 miliony uživateli měsíčně. Ale asi nikoho nepřekvapí fakt, že drtivá většina z nich je z Číny. Toto číslo navíc tlačí nahoru i to, že tento obchod je defaultně předinstalován ve všech zařízeních od značek Huawei a Honor.

Mezi největší chystaná lákadla se jednoznačně řadí služba „Rychlá aplikace“, jež by měla uživatelům umožnit si aplikace vyzkoušet ještě před tím, než si je stáhnou a nainstalují do svého zařízení, v důsledku čehož jim ušetří kapacitu úložiště.

Jaké aplikace jsou k dostání v Huawei AppGallery?

Údaje o počtu aplikací dostupných na Huawei AppGallery se různí, způsobeno je to také tím, že pro globální trh jich je dostupných mnohonásobně méně. Průměrně se uvádí, že v zemích mimo Čínu se v tomto obchodě nalézá více než 11 000 aplikací, přičemž jejich počet ale bleskurychle roste. Čínským uživatelům je pak k dispozici přibližně 55 tisíc aplikací.

Bohužel tento propastný rozdíl má své opodstatnění, v App Gallery totiž chybí aplikace typu Facebook, Spotify nebo Instagram, tedy „appky“, které běžný evropský uživatel používá vůbec nejčastěji. Absence těchto aplikací dost zamrzí. Navíc není jisté, zdali se do tohoto obchodu vůbec někdy dostanou, neboť se povětšinou jedná o americké společnosti s nimiž má Huawei zakázáno spolupracovat. Alespoň prozatím.

Naopak mezi aplikace/hry, jež si můžete v App Gallery stáhnout už dnes se řadí kupříkladu Tik Tok, Cut The Rope 2, Nitro Nation či oficiální aplikace Amazonu a Booking.com. Pokud byste si chtěli tohoto čínského konkurenta Google Play vyzkoušet, můžete si jej bezplatně stáhnout do telefonu s Androidem zde.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software