Tiskové zprávy

Ignác Filip Semmelweis. Google Doodle o správném mytí rukou

Foto: Google
Hlavní TAG » Google

V dnešním Doodlu Ignác Semmelweis ukazuje, jak si správně mít ruce. A není to náhodou, určitě se tento postup bude hodit.

Dnešní Google Doodle připomíná přínos maďarského lékaře Ignáce Semmelweise, který je obecně považován za prvního, kdo objevil zásadní význam důkladného mytí rukou pro lidské zdraví.

V tento den v roce 1847 byl Semmelweis jmenován šéfem oddělení porodnice vídeňské Všeobecné nemocnice, kde prokázal, že dezinfekce rukou u lékařů výrazně omezuje přenos nemocí.

Ignác Filip Semmelweis

Ignác Filip Semmelweis se narodil 1. července 1818 v Budapešti a vystudoval medicínu se specializací na porodnictví na univerzitě ve Vídni. Když v polovině 19. století začal pracovat ve vídeňské Všeobecné nemocnici, vedla záhadná infekce, známá jako „horečka omladnic“ k vysoké úmrtnosti matek v porodnicích po celé Evropě.

Semmelweis se snažil najít příčinu. Po důkladném zkoumání usoudil, že lékaři na svých rukou přenášeli infekce z předchozích operací a pitev na rodící matky. Okamžitě proto požadoval, aby si všichni zdravotníci mezi jednotlivými vyšetřeními umývali ruce. Díky tomu začaly počty infikovaných v jeho oddělení klesat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy