Internet

Internet od ČEZ. Nový hráč na trhu s optickou infrastrukturou

skupina cez logo
Hlavní TAG » ČEZ

ČEZ patří k tradičním poskytovatelům elektřiny. Nyní však portfolio svých služeb rozšiřuje také na internet.

ČEZ nyní nabízí i internetové připojení

Díky vlastní optické infrastruktuře ČEZ má nově k dispozici pro své klienty rovněž rychlý internet. Poskytovatelem je společnost Telco Infrastructure, která byla založena před dvěma lety. Služby nabízí pod obchodní značkou ČEZNet.

Internet od ČEZ přináší prakticky neomezenou kapacitu připojení. ČEZ deklaruje i rychlost, dobrou dostupnost a také stabilitu v porovnání s DSL a WiFi. Připojení je díky technologii optického vlákna zároveň i bezpečné.

Internetové připojení poskytuje v rychlostech od 30 do 1000 Mb/s (asymetrický poměr 10:1 i symetriku). Modemy se pohybují v cenové relaci od 30 do 99 Kč za měsíc. Budete-li mít zájem o veřejnou IPv4 adresu, připravte se na příplatek ve výši 99 Kč.

Internet od ČEZ
Internet od ČEZ

Zařídit si k internetovému připojení němu navíc můžete i chytrou televizi. Ta má k dispozici dva balíčky různých programů. Televize z dílny ČEZNet nabízí řadu užitečných funkcí, jako je například možnost si oblíbené pořady pustit až 168 hodin zpětně.

Aktuální infrastruktura má kořeny už v 90. letech

Služba je založena na tradici, kterou ČEZ začal budovat už v 90. letech. Nejprve si pro vlastní potřeby navrhl optickou síť. Provozovat ji začala v té době nově založená dceřiná společnost CEZTel. Ta se starala o správu sítě a také o její nabídku dalším společnostem.

Cena internetu od ČEZu
Cena internetu od ČEZu

Že ČEZ myslí svůj vstup mezi internetové poskytovatele vážně, dokládá také fakt, že pod svá křídla převzal hned trojici providerů.

ČEZ nyní stoprocentně vlastní společnosti FDLnet.CZ, ISP West a TaNET West. Jedná se o lokální internetové poskytovatele. Společnost FDLnet.cz se zaměřovala na oblast Frýdlantu a okolí a společnosti ISP West a TaNET West svoje služby poskytovaly především v Plzni, Karlových Varech a okolí. Prioritně jsou voleny lokality, kde nyní rychlý internet není nabízen.

Cenu akvizice všech tří poskytovatelů však kvůli konkurenci odmítl energetický koncern zveřejnit. Analytici se však shodli, že vzhledem k celkové velikosti portfolia ČEZ je však tento krok prakticky zanedbatelného významu.

Jaké jsou další plány značky ČEZ na rozvoj

Optická síť ČEZ dnes má délku 8500 km a propojuje veškeré regiony napříč republikou s přístupovými body v bezmála 70 městech. Budování této páteřní sítě má na starosti dceřiná společnost Telco Pro Services. Infrastrukturu dotvářejí též vlastní datová centra.

Podrobnosti o dalším rozvoji energetického giganta hovoří zatím o tom, že celoplošné pokrytí je sice plánované, k aktuálním ambicím tohoto subjektu ovšem nepatří.

CEZ vlastnosti

Firma se chce prioritně napojit na již fungující infrastrukturu. K dalším místům, kde by již brzy měl být internet od ČEZ dostupný, se tak zařadí například Přelouč, Odry, Sedlčany, Přelouči či Kynšperk nad Ohří.

ČEZ však v aktivitě neustává. Hovoří se například o tom, že by měl koupit českou pobočku operátora Vodafone. Operátor Vodafone totiž v současné době vlastní značku UPC, taktéž dodavatele vysokorychlostního internetu. Internet od UPC využívá cca milion českých domácností.

Tuto informaci přinesly Hospodářské noviny, potvrzena však nebyla. Zástupci Vodafonu pouze uvedli, že určitou spolupráci se značkou ČEZ skutečně navázat plánují, případný prodej však blíže nekomentovali. I samotný ČEZ odmítl transakci dále specifikovat.

Zda skutečně prodej proběhne, o tom by mělo definitivně být rozhodnuto během letošního léta. Pokud se zrealizuje, ČEZ údajně zaplatí částku odpovídající řádově desítkám miliard korun. Hospodářské noviny zveřejnily odhad na sumu cca 30 až 40 miliard korun.

Internet není jedinou službou, ČEZ rozvíjí také další aktivity ve sféře telekomunikací. Na trhu už působí jako virtuální operátor. Navíc se hovořilo o tom, že by se společnost mohla zúčastnit aukce 5G kmitočtů. Ta to však nakonec odmítla.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet