Hardware

Jak a kde všude se dá použít Apple AirTag?

apple airtag
Foto: apple.com, Tag: Apple

AirTag je novým zajímavým zařízením z dílny známé značky Apple. O co se jedná a k čemu všemu ho můžete využít?

Co je AirTag

O AirTag se poprvé začalo mluvit už v roce 2019. Vydání zařízení byl oznámeno 20. dubna 2021. Dlouho očekávané datum, kdy se AirTag začal prodávat, přišlo 30. dubna 2021. Nedlouho poté začaly internet plnit recenze na tuto novinku. Co umí?

Prakticky se jedná o malé sledovací zařízení. Nehledá ovšem lidi, ale předměty. Pomáhá tedy najít ztracené klíče, peněženky a další osobní věci.

Už vás někdy napadlo, že mobilní telefon se vlastně hledá poměrně jednoduše, neboť vás na něj může někdo prozvonit? Apple na stejné myšlence založil i princip AirTagu, tedy jednoduchého přívěsku s reproduktorem, díky které si prozvoníte třeba peněženku. Zvládne toho ale ještě víc, dokonce vás ke ztracené věci jednoduše dovede.

Jak funguje AirTag

Chcete-li předmět lokalizovat, musíte jej tedy opatřit AirTagem. Hodit se vám tak bude klíčenka nebo poutko, které se ovšem bohužel prodávají zvlášť, a to za nijak lidové ceny.

Svůj AirTag dále potřebujete spárovat se zařízením od Apple. Konkrétně Apple uvádí, že vyžaduje iPhone SE, iPhone 6s nebo novější anebo iPod touch (7. generace) s iOS 14.5 a novějším nebo iPad Pro, iPad (5. generace nebo novější), iPad Air 2 nebo novější anebo iPad mini 4 nebo novější s iPadOS 14.5 nebo novějším.

V rámci jednoho Apple ID můžete mít spárováno až 16 přívěsků. Nastavení a připojení AirTagu je velice jednoduché. Ke vzájemné komunikaci s dalším zařízením využívá v první řadě technologii Bluetooth. Druhým důležitým komunikačním kanálem je speciální ultraširokopásmový čip U1. Tento čip dokáže lokalizovat ostatní čipy U1 a určit jejich směr a vzdálenost.

Jak a kde všude se dá použít Apple AirTag? (Foto: apple.com)
Jak a kde všude se dá použít Apple AirTag? (Foto: apple.com)

Právě tento čip umožňuje přesné navádění ke ztracenému předmětu. Má i zásadní výhodu v tom, že pokud si svoje věci zapomenete trochu dále, ať už je to taška v posilovně nebo třeba kabelka venku, a váš AirTag se tak ztratí z dosahu Bluetooth (cca 100 metrů), najdete je stejně snadno.

Můžete totiž využít síť služby Najít. V té jsou zapojeny stovky miliónů iPhonů, iPadů a Maců po celém světě. Lze je proto velice dobře využít k tomu, abyste dokázali svůj AirTag vypátrat. K lokalizaci tedy nevyužíváte například jen svůj iPhone, ale i zařízení dalších majitelů.

Je AirTag bezpečný?

To současně vede některé uživatele k otázce, jestli je tento mechanismus bezpečný. Apple však ujišťuje, že celý proces je anonymní a zašifrovaný, tudíž naprosto bez rizika.

Problém byste neměli mít ani s nežádoucím sledováním vaší osoby. Apple vysvětluje, že objeví-li se mezi vašimi věcmi cizí AirTag, upozorní vás na to například váš iPhone. Jestliže ho nenajdete, na cizím AirTagu se bude přehrávat zvuk, který ho odhalí. Upozornění se však aktivují jen tehdy, pakliže se AirTag vzdálí od svého majitele. Neustálého vyrušování například na návštěvě se určitě nemusíte bát.

Aby se AirTag mohl vrátit k právoplatnému majiteli, můžete si informace o něm nechat jednoduše vygenerovat pomocí NFC. Ty se zobrazí společně s telefonním číslem majitele a zprávou, že prosí o návrat.

Jak na výměnu baterie a další detaily

Samotný lokalizátor je poměrně malý, není tak určitě nutné mít starost o to, že by vám například na klíčích překážel. Přesněji nabídne rozměr 32 × 32 × 8 mm a hmotnost pouze 11 gramů. Co se týče použitých materiálů, jedná se o plast a o kov. Ty nejsou však nikterak odolné a jsou, pozor, vysoce náchylné na poškrábání.

Váš Air Tag nevyžaduje ani žádné nabíjení. Jeho funkčnost zajišťuje vyměnitelná knoflíková baterie CR2032. Její životnost má být cca rok. Ukrývá se pod ocelovým plíškem, který snadno sejmete a zase vrátíte zpět.

AirTag je voděodolný, problém by tak neměl nastat ani v okamžiku, kdy například venku omylem „utopíte“ klíče venku v kaluži. Disponuje certifikací IP67.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware