Kryptoměny

Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy

pocitani dane
Foto: pixabay.com, Tag: Daně

Pokud kupujete kryptoměny jako fyzická osoba, dopadá i na vás daňová povinnost. Proč tomu tak je a které daně byste měli zaplatit?

Jak legislativa posuzuje kryptoměny

V základu je nutné si uvědomit, že pro spekulace s kryptoměnami nemusíte mít živnostenský list a můžete tedy zůstat fyzickou osobou. Pro těžbu už to ale neplatí.

Zůstaneme-li u případu, že se kvůli kryptoměnám nemusíte stát osobou podnikající, daňová povinnost na vás stejně dopadá. I kryptoměny vám totiž mohou vygenerovat příjem. Jakému zdanění podléhá?

Nutné je vědět, že v Česku se konkrétně kryptoměny považují za nehmotný movitý majetek. Osvobození pro kryptoměny tedy z pohledu zákona ustanoveno nebylo, neboť tuzemská legislativa je nechápe jako virtuální peníze.

Jak se daní v Česku kryptoměny

Vzhledem k tomu, že český zákon s kryptoměnami příliš nepočítá, neumožňuje na ně uplatnit například tzv. časový test jako v případě akcií. V tom má české právo celou řadu nedostatků. V Česku je při zdanění potřeba se řídit především zákonem o daních z příjmu (konkrétně § 10, který se zabývá tzv. ostatními příjmy).

Jak danit kryptoměny v Česku
Jak danit kryptoměny v Česku

S kryptoměnami může nastat několik různých případů. V případě směny kryptoměn za fiat se příjem posuzuje jako obyčejný nákup zboží. Směna jedné kryptoměny za druhou se naproti tomu považuje za barterový obchod.

ČNB tak vytvořila analýzu, kterou využila pro formulaci svého stanoviska i Finanční správa. Ta dospěla k závěru, že příjem příjem z prodeje kryptoměny je potřeba zdanit jako příjem z prodeje věci. Ovšem pozor, zdanění se netýká držení kryptoměn. Znamená to tedy, že pokud se hodnota aktiva směrem nahoru změní v době, kdy ho vlastníte, nepovažuje se to za zisk.

Pokud vám naopak ani prodej kryptoměny žádný zisk nevygeneruje, případně zisk nepřesáhne 30 000 Kč za rok, příjmy danit nemusíte.

Do roku 2020 se na kryptoměny vztahovala daň z příjmu ve výši 15 %. Od 1. 1. 2021 však byl stanoven limit pro základ daně daně ve výši 1,7 milionu. Pokud jej překročíte, musíte danit 23 %. A pozor, do základu daně se nepočítají jen výnosy z kryptoinvestice, ale i vaše příjmy ze zaměstnání.

Kterým dalším povinnostem kryptoměny podléhají a kterým nikoli

Novinkovou úpravou v českém právním prostředí je také EET. A tato povinnost přirozeně dopadla i na kryptoměny. Že příjmy v kryptoměnách elektronické evidenci podléhají, potvrdilo závazným stanoviskem Generální finanční ředitelství.

Naproti tomu u fyzické osoby, která nepodniká, nepodléhají kryptoměny odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Pokud byste kryptoměny těžili, a tedy podnikali, odvody byste však už zaplatit museli. Stejně tak je směna jedné kryptoměny za druhou nebo jejich směna za fiat měnu osvobozena od DPH.

Mírně odlišný případ nastává, pokud kryptoměny dostanete či zdědíte, například od rodinného příslušníka. Přijaté dary je nutné hlásit od hodnoty 5 000 000 Kč. Případný dárce žádnou daň platit nemusí. V případě prodeje se daní rozdíl mezi příjmem a hodnotou, kterou měla kryptoměna v okamžiku darování.

Majetek získaný v dědickém řízení je v souladu se zákonem o daních z příjmů osvobozen od roku 2014. Dědictví se považuje za bezúplatné nabytí.

Co hrozí, pokud nebudete platit daně

Obchodníkům je doporučeno důsledně na správné zdanění dbát. Státní orgány se na tuto sféru zaměřují stále intenzivněji. A za krácení daní již padají tresty.

Promlčecí lhůta činí 15 let. Je tak poměrně naivní se spoléhat na to, že na vás „ruka zákona“ zkrátka nedosáhne. Navíc lze počítat s tím, že úřad do 15 let bude mít k dispozici i sofistikovanější nástroje než dnes.

Většina kryptoměn navíc už dnes není natolik anonymní, aby transakce nebylo možné na blockchainu dohledat. Úřad pak po vás bude chtít daň doplatit a může na vás uvalit i nemalé sankce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

3 Comments

  1. Název článku „Jak danit kryptoměny v Česku dle legislativy“ je nesprávný, protože podle legislativy to vůbec nejde. Legislativa je totiž proces tvorby právního předpisu, danit lze pouze podle příslušného právního předpisu v jeho účinném, tady vymahatelném, znění.

  2. Nějak nechápu proč bych danil něco o čem nikdo neví, že mám, když je vše anonymní a nikdo mi nedokáže, že nějaké krypto mám a kolik.

    1. Anonymní? Tak to asi žijeme na různých planetách.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny