Tiskové zprávy

Jak dlouho platí certifikát COVID-19 o provedeném očkování?

covid-19
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Koronavirová pandemie si vyžádala již řadu opatření. Jednou z nich je tzv. prokazování bezinfekčnosti. Jak a kde se můžete prokazovat certifikátem o prodělaném onemocnění?

Co je certifikát o prodělaném onemocnění

V případě, že jste již onemocnění covid-19 prodělali, není nutné se očkovat. Můžete se prokazovat také certifikátem, který nahrazuje očkování nebo test.

Kde se můžu prokazovat certifikátem

Povinnost kontrolovat při vstupu zájemce o službu nebo účastníky akcí mají:

  • holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské a obdobné regenerační nebo rekondiční služby a provozovatelé živnosti, při níž je porušována integrita kůže
  • krátkodobé a rekreační ubytovací služby
  • lázeňská léčebně rehabilitační péče
  • sportoviště ve vnitřních prostorech staveb a taneční studia, posilovny a fitness centra
  • umělá koupaliště, wellness zařízení, sauny a solné jeskyně
  • zoologické zahrady a botanické zahrady, muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky a obdobné historické nebo kulturní objekty, hvězdárny a planetária a pořadatelé veletrhů a prodejních hospodářských výstav
  • zájmová, výchovná, rekreační nebo vzdělávací činnost včetně přípravy na vyučování, poskytování obdobných služeb dětem ve věku do 6 let, včetně péče o ně, jiné organizované volnočasové aktivity osob mladších 18 let, zotavovací akce a jiné podobné akce pro osoby mladší 18 let
  • koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté, sportovních utkání, zápasů, závodů apod., kongresů, vzdělávacích akcí a zkoušek v prezenční formě
  • veřejné nebo soukromé akce, při nichž dochází ke kumulaci osob na jednom místě, jako jsou zejména spolkové, sportovní, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky a oslavy
  • volby orgánu právnické osoby a zasedání orgánu právnické osoby s výjimkou orgánů územních samosprávných celků

Kde získat certifikát

Certifikát je možné si stáhnout na a Očkovacím portálu občana na adrese https://ocko.uzis.cz/. Sami si ho pak vytisknete nebo ho ponecháte v digitální verzi. Tento dokument můžete získat i prostřednictvím elektronické identity (NIA, MojeID, BankID, OP s čipem) na https://www.eidentita.cz/.

Jak dlouho platí certifikát COVID-19 o provedeném očkování (testování a prodělání nemoci)?
Jak dlouho platí certifikát COVID-19 o provedeném očkování (testování a prodělání nemoci)?

Na vyžádání vám může certifikát vystavit i odběrové místo, kde vám prováděli odběr nebo vyhodnocení testu. Musí jít o PCR test. Stejně tak může postupovat praktický lékař. Odběrové místo vám certifikát pošle e-mailem, váš praktický lékař může certifikát vygenerovat v elektronické podobě, případně vám ho vytiskne.

Na oficiální test totiž musíte. K certifikátu se nedostanete za předpokladu, že se otestujete doma samotestem a tzv. „na dobré slovo“ se budete u příslušných institucí dožadovat potvrzení, že máte chorobu za sebou.

Jak certifikát vypadá

Certifikát má jednotný vzhled v souladu s požadavky Evropské unie. Zásadní je, že takováto podoba umožňuje mezinárodní použití certifikátů. Od 1.7. je povinností států Evropské unie uznávat EU DCC.

Na dokumentu je uvedeno uvedené jméno, příjmení a datum narození. Čísla dokladů, čísla pojištění ani rodná čísla či jiné citlivé informace v něm obsaženy nejsou. Zároveň obsahuje QR kód. Právě QR kód je nejdůležitějším prvkem. Obsahuje elektronicky čitelné informace a elektronický podpis vydávající organizace.

Jak se certifikátem prokazovat

Certifikát si můžete vytisknout, případně se budete prokazovat vytištěným dokumentem od svého lékaře.

Jinou možnost představuje aplikace Tečka, do které lze nahrát elektronickou podobu certifikátu. Ta je akceptovatelná stejně jako „papírová“ verze. Aplikace funguje také offline, telefon tedy pro zobrazení certifikátu nepotřebuje připojení k internetu.

Uznatelný je rovněž stažený pdf certifikát, který si ponecháte v mobilním telefonu (i bez aplikace Tečka).

Jak dlouho platí certifikát

Certifikát nesmí být starší více než 180 dnů od prvního pozitivního PCR testu. A pozor, certifikát je dostupný až 11. den po potvrzení pozitivního testu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy