Mobilní telefony

Jak fotit perseidy s iPhonem? Máme pro vás návod na dokonalou fotografii

fotografie perseidy
Foto: pixabay.com, Tag: Perseidy

Těšíte se na ranní divadlo na obloze, které budou mít na svědomí perseidy, tedy roj meteorů? Mihnout by se jich na obloze mělo až neuvěřitelných 75 za jednu jedinou hodinu. Pokud máte ne perseidy zálusk a chtěli byste je vyfotografovat za pomoci svého iPhonu, máme pro vás jednoduchý návod na zcela dokonalou fotografii.

Co jsou vůbec perseidy?

Perseidy představují kometární meteorický roj, jenž vznikl v podstatě jako pozůstatek komety 109P/Swift-Tuttle. Tento roj je k vidění na naší obloze každý rok a to od 17. července do zhruba 24. srpna. Letos se můžeme těšit na neuvěřitelných 75 perseid za hodinu.

Vyberte si správné místo pro zachycení fotografie

Základem úspěchu je výběr správného místa, ze kterého chcete tento přírodní úkaz fotit. Většinou je to místo, které je mimo město a je tam, co možná největší tma a také malý světelný ruch. Výborná je například louka či nějaké vyvýšené místo. V případě, kdy najdete ideální místo pro fotografování, můžete se pohodlně usadit, vytáhnout svůj iPhone a také stativ, bez kterého to nepůjde a pustit se do fotografování.

Jak fotit perseidy s iPhonem? Máme pro vás návod na dokonalou fotografii
Jak fotit perseidy s iPhonem? Máme pro vás návod na dokonalou fotografii

K iPohnu si nezapomeňte vzít sluchátka

Perseidy nelze fotit bez stativu. Svůj iPhone ovšem na stativu budete ovládat velmi stěží. Pokud se rozhodnete fotit stisknutím spouště přímo na displeji, jistě by došlo k pohybu mobilu, což je nežádoucí. Pro tyto případy je tak možné využít EarPody nebo hodinky Apple Watch.

Ty stačí při focení připojit k mobilu a můžete fotit jen stisknutím tlačítka na kabelu vašich sluchátek nebo pomocí hodinek. V případě, kdy na svém iPhonu máte dostatek místa, je vhodné fotit takzvané sekvence. Je pouze nutné, abyste tlačítko na svých sluchátkách stále drželi. Jedině tak dosáhnete toho, že váš iPhone bude fotit v kuse. Za pomoci jednoduchého rozhraní poté můžete vybrat takovou fotografii, která bude nejideálnější.

Jak docílit kvalitní fotografie?

Kvalitní fotografie perseid docílíte tak, že vypnete AE/AF. To lze udělat úplně stejně, jako kdybychom se snažili nějaký objekt zaostřit. V tento moment je ovšem nutné na displeji přidržet tři sekundy prst. Poté se objeví AE/AF VYPNUTO. Snižte na fotoaparátu expozici.

Tento úkon proveďte přejetím prstu po obrazovce shora dolů. Obrazovka iPhonu se ztmaví. Ztmavujte do chvíle, kdy se nezbavíte veškerého světelného ruchu. Využít také můžete funkce Časosběr (tzv. time-lapse). V tomto případě si také k iPhonu vezměte externí powerbanku, jelikož se může v tento moment stát, že se vám váš iPhone vypne.

Pro zcela dokonalé pořízení fotografie nepoužívejte v žádném případě zoom. Kvalita fotografie bude poté velmi špatná a vám zbydou pouze oči pro pláč.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony