Ač se to někomu může zdát lehce úsměvné, tak vyhledávače jsou dnes a denně zaplavovány velkým množstvím zkomolených názvů všech různých produktů a služeb.
Nevyhne se jim ani největší internetový server pro sdílení videosouborů YouTube, který je obzvláště pro lidi, kteří neovládají angličtinu alespoň na základní úrovni, opravdovým lingvistickým oříškem.
Kupříkladu podle statistik společnosti Seznam z roku 2015 dokázali uživatelé do vyhledávání napsat podobu slova YouTube v těžko uvěřitelných 7616 různých variantách! Toto číslo bychom si mohli rozdělit do tří pomyslných kategorií.
První z nich obsazují lidé, kteří se díky nepozornosti nebo únavě lidově řečeno pouze během vyhledávání přepsali. Výsledkem pak mohou být třeba takové patvary jako YouRube či YouTubw.
Názvy, nad kterými zůstává rozum stát
O poznání smutnější jsou však situace, které jsou způsobeny chybnou interpretací názvu v důsledku třeba právě zmiňované neznalosti angličtiny. To se samozřejmě dá tolerovat u starších lidí, nebo těch, kteří o YouTube slyší prvně, ale ne u těch, kteří jej navštěvují pravidelně. I takové případy však bohužel existují. Na jaké vtipné zkomoleniny lze tedy narazit? Lidé v Česku se už pokoušeli najít třeba Youtubee, Jutub (zajisté podle fonetické výslovnosti [ju:tu:b]) nebo Joutube.
Dále se ve vyhledávání objevují tvary Youtub a Youtobe. Poslední skupinou jsou pak uživatelé, kteří si libují ve zkratkách, ti statistiky rozšiřují o takové perličky jako kupříkladu youtb či ytub. Za jedinou právoplatnou zkratku se dá přitom považovat yt, potažmo ytb.
Na závěr bychom vás ještě upozornili na to, že po kliknutí na zkomoleninu se vám otevře odkaz s aktuálními statistikami vyhledávání daných výrazů na Googlu – přejeme příjemnou zábavu nad lidskou neznalostí.