Váš počítač může být ohrožen celou řadou hrozeb. Jak se bránit proti malware a virům a co vám může hrozit?
Co jsou viry a malware a proč jsou nebezpečné
Malware je obecný pojem označující specifický typ škodlivého software. Odtud ostatně i jeho název pocházející z anglických slov malicious neboli škodlivý a software, jak označujeme běžně i v češtině programové vybavení čili programy.
Obecný termín malvare může zahrnovat velmi širokou škálu různých typů škodlivého software. Jedná se typicky o trójské koně, ransomware, viry, červy nebo bankovní malware.
Tento „záškodník“ vykonává v nakaženém počítači činnost, se kterou uživatel nesouhlasí, případně lze říci, že by s ní nesouhlasil, pakliže by o ní věděl. Hackeři škodlivý software používají například k získání hesel či jiných citlivých údajů, ale i krádežím peněz.
Počítačový virus je pak program, který se šíří bez vědomí uživatele. Vkládá se do jiných spustitelných souborů nebo dokumentů. Chová se tedy obdobně jako virus biologický. Touto aktivitou zatěžuje počítačové systémy.
Navíc může počítačový virus své nežádoucí chování manifestovat i přímo, například mazáním konkrétních souborů.
Jak se proti virům a malware bránit
Podobně jako v jiných oblastech platí i v tomto případě, že nejúčinnější je prevence. Je rozumnější snažit se zabránit tomu, aby se škodlivý software do vašeho počítače vůbec nedostal než řešit následky jeho působení. Jak na to?
Zodpovědné chování
Nejrizikovějším článkem je samotný uživatel. Malware se do vašeho počítače může dostat například skrze napadenou stránku, ale i stažením nejrůznější dat či hudby. A to jednak těch, které si stáhnete na internetu sami, ale i těch, které vám přijdou e-mailem.
Chcete se chránit? Jednoduše si nestahujte programy z neznámých zdrojů. Jednoznačně se vyhněte warezu (filmy, hry i kancelářský software). Rizikové je i používání torrentů.
Neotevírejte také podezřele vypadající e-maily, které vás například vyzývají k uhrazení pohledávek. Podobně to platí pro stahování příloh z nich. Útočníci se jejich prostřednictvím mohou do vašeho počítače dostat opravdu rychle.
Hrozbou jsou i portály s lechtivým obsahem. Jak vyplývá z průzkumů, až polovina uživatelů si do svého PC stáhla virus právě „zásluhou“ podobných stránek.
Antivirový software
Důležitým bezpečnostním prvkem je tak správný antivirový software, který vás dokáže chránit před útoky zvnějšku.
Výběr vhodného antiviru by měl proběhnout s ohledem na to, aby program skutečně poskytoval účinnou ochranu před hrozbami, jako jsou viry, ale také aby nadměrně svým chodem nezatěžoval váš počítač.
Je vhodné počítat s tím, že software poskytovaný zdarma často nestačí a je nutné se spolehnout na placené programy. K nejznámějším dnes používaným antivirům patří například ESET Internet Security nebo Kaspersky Anti-Virus.
Firewall
Vhodné je i využívání firewallu, tedy síťového zařízení, které slouží k řízení a zabezpečování síťového provozu mezi sítěmi.
Funguje tak prakticky jako ochrana před nebezpečím přicházejícím ze sítě. Firewall rozhodně nenahrazuje antivir, ale naopak jde o vhodný doplněk k němu. Pakliže tyto dva nástroje zkombinujeme, získáme poměrně účinnou ochranu svého PC.
Konkrétně ve Windows je už tento nástroj připraven jako standardní součást systému. Nazývá se Microsoft Defender. Jde o poměrně renomovaný program, který podle různých testů dokázal velmi solidně obstát dokonce i v konkurenci placeného software.
Pravidelné aktualizace
Váš operační systém, což se opět týká primárně Windows, může být též zranitelný vlivem různých chyb. Tyto bezpečnostní nedostatky dokáží hackeři snadno zneužít.
Konkrétně Microsoft se tak snaží vydáváním aktualizací, které odstraňují možné nedostatky v zabezpečení systému, své uživatele chránit. Doporučuje proto dbát na skutečně pravidelné systémové aktualizace.