Mobilní telefony

Jak poznám, že je iPhone nový nebo repasovaný?

Foto: iPhone
Foto: apple.com, Tag: iPhone

Spotřebitel si v případě některých obchodníků nemůže být příliš jistý: Pořídili jste si zcela nový kus, jak jste zamýšleli, nebo se jedná o repasovaný model? Jak to poznat u iPhonů?

Co je to repas

Repasovaný telefon prakticky znamená, že si vědomě nekupujete zcela nový kus. Zařízení se z nějakého důvodu na trh vrátilo.

Příčiny jsou obvykle dvě hlavní: Jednak je to vrácení ve čtrnáctidenní zákonné lhůtě. Na to má právo každý zákazník e-shopu. Toho mnozí využívají jednoduše proto, že telefon po vyzkoušení nesplňuje jejich očekávání.

Další případ reprezentuje klasická reklamace. Obchodník tedy svůj produkt dostane zpět v případě, že byl vadný. V takovém případě si přístroj prochází opravou, během níž nahradí servis vadné komponenty, vymění baterii, aktualizuje operační systém a vyčistí jej. Proto se někdy repasované přístroje označují i jako renovované.

Jak poznám, že je iPhone nový nebo repasovaný?
Jak poznám, že je iPhone nový nebo repasovaný?

Repasované zařízení prodávané seriózním obchodníkem je tedy plně funkční, ale bude běžným způsobem opotřebované a známky používání nese i na pohled.

Někdy se jako repasované k zákazníkům dostanou i předváděcí kusy, případně dokonce i ty, které se ve skutečnosti nikdy nepoužily. Už jako nové se totiž zpravidla neprodá ani zboží s poškozeným původním obalem, případně to, které muselo být přebaleno do obalu neoriginálního.

Proč si pořídit repasovaný iPhone

Pro nákup repasovaného iPhonu jednoznačně hovoří cena. Ta je citelně nižší než v případě nového modelu. Obchodník by vám pro případ vad měl rovněž nabídnout záruku, a to v zákonné délce nejméně 12 měsíců.

Jenže v některých případech je cena mobilu lákavá a původ nejistý. Typicky k tomu dochází u bazarového prodeje či u koupě na inzerát. Prodejce vám samozřejmě bude vcelku ochotně tvrdit, že se jedná o zboží v dobrém stavu a že telefon prošel jen vybalením z krabice a vyzkoušením.

Jak zjistit, jestli je telefon nový, nebo repasovaný

Jak si ověřit skutečný stav zařízení? Jedná se o repas nebo nový stroj? Naštěstí je zjištění skutečnosti o historii produktu poměrně jednoduché.

Vstupte do Nastavení. Poté přejděte na kartu Obecné. Podívejte se do záložky Informace. V ní se nacházejí všechny podstatné údaje o konkrétním zařízení, od názvu operátora, přes kapacitu úložiště, až po číslo IMEI.

Následně najděte položku Model. V té uvidíte kód, který na začátku bude mít písmeno. A právě z něj vyčtete reálný stav:

  • M = jedná se o zařízení, které bylo pořízeno jakožto nové
  • F = jedná se o zařízení, které je repasované (refurbished)
  • N = jedná se o zařízení, které bylo vyměněno za nové (většinou kvůli uznané reklamaci)

Vyplatí se pořízení repasovaného iPhonu?


Nákup iPhonu z neprověřeného zdroje může tedy být pomyslnou sázkou do loterie. Co když zjistíte, že máte před sebou repas, případně si ho dokonce koupíte cíleně? Ne vždy uděláte dobře. Potvrdily to testy nizozemské spotřebitelské organizace Consumententbond, jejichž výsledky přebral i tuzemský dTest.

Závěry vyplývající z testování ukázaly, že obchodníků, kteří „lakují“ prodej použitého mobilu náležitě na růžovo, ač skutečnost je jiná, existuje poměrně dost. Jak vyplynulo z výsledků srovnání, vyplatí se ve skutečnosti nákup jen asi u třetiny repasovaných iPhonů.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony