Ze světa IT

Jak se nezbláznit z home office a pracovat i z domova efektivně?

home office
Foto: pixabay.com, Tag: Home Office

Jak doma při práci udržet pozornost a soustředit se? Jak rozvíjet a udržovat rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, pokud jste podnikovou kancelář vyměnili za domácí pracovnu?

Udržujte rovnováhu

Práce z domu, tzv. home office, je v současnosti velmi aktuální a přiklání se k ní stále více společností. Není divu, protože práce z domácí kanceláře šetří firmám náklady na pronájem a údržbu prostorů, nicméně to, co je pohodlné a efektivní pro zaměstnavatele, nemusí vždy vyhovovat zaměstnancům.

Ti by v ideálním případě měli ušetřit hlavně čas a cítit se v domácím prostředí komfortněji. Často se však děje opak, doma na nás totiž čekají i jiné povinnosti, protože v domácnosti zastáváme další role, než jen roli zaměstnance. Právě proto je důležité umět si práci z domova efektivně zorganizovat a plně tak využít výhod, které home office nabízí.

Najděte „svůj“ pracovní prostor

To, že nepracujete v kanceláři, neznamená, že nemůžete mít svou vlastní kancelář. Zvolte si k práci konkrétní stůl nebo místnost. Vytvořte si svůj pracovní prostor doma a nenechte mysl zmást tím, že sedíte u počítače na gauči. Jsme tvorové vyžadující zvyk a řád, a tím pádem nám konkrétní místo asociované s výkonem práce pomáhá oddělovat pracovní a osobní prostor.

Jak se nezbláznit z home office
Jak se nezbláznit z home office

Noste denní oblečení, vžijte se do pracovní situace: Začněte pracovní den jako obvykle, ranní meditací, sprchou, dobrou snídaní a oblékněte si společenské oblečení, jako byste šli do kanceláře. Noste pohodlné oblečení, není nutné brát si podpatky a sako, ale nezůstávejte v pyžamu.

Nezanedbávejte jídelníček: Vaše zdraví je na prvním místě, práce nepráce. Přesně si určete, kdy a co budete jíst a jezte co možná nejzdravěji. Pracovní povinnosti striktně od jídla oddělujte a nikdy nejezte u počítače. Na jídlo si najděte klid a čas. Rozhodně u něho nevyřizujte emaily nebo nevyplňujte další tabulku v Excelu. Teď je čas na jídlo, práce počká. Pokud nemáte čas na vaření, skvělým řešením je dovážka jídla až do domu.

Pomocí technologie zůstaňte ve spojení: Práce z domova vás může připravit o pravidelný sociální kontakt a vy se tak můžete cítit odstřihnuti od okolního světa. V každodenní komunikaci s kolegy vám pomohou různé online nástroje, nemějte strach z videokonferencí a video hovorů, neboť jsou bezesporu efektivnější než psaní emailů a nekonečné čekání na jejich odpověď.

Dbejte na správné držení těla: Nejste sice v kanceláři, ale na správné držení těla byste si měli dát pozor i doma! Vaše záda vám poděkují. Začleňte do denní pracovní rutiny pohybová cvičení k protažení páteře, dají se provádět i v sedě, například v kancelářském křesle.

Udržujte rutinu: Nezapínejte počítač jako první věc ihned po probuzení. Nejprve se na pracovní den připravte krátkou rozcvičkou, ranní jógou nebo během, vlažnou sprchou a dobrou snídaní. Až posléze je čas otevřít pracovní diář. Ujasněte si, co vše je daný den potřeba udělat a vrhněte se do práce s energií a vyrovnaností pramenící z kvalitního začátku nového dne.

Uspořádejte si den, jako byste byli v kanceláři

Chcete-li být dobře zorganizovaní, každý den si rozdělte pracovní úkoly a vyhraďte si na ně dostatek času. Pokud si vedete online kalendář, vytvořte si jednotlivé události s připomenutím, snadno se tak přesunete z jednoho úkolu do druhého.

Vyvarujte se rozptýlení. V domácnosti je vždy co dělat, ale vy se nenechte domácími povinnostmi rozptýlit. Špinavé nádobí ve dřezu i nevyžehlené prádlo počkají, až se vrátíte „z práce“.

Dopřejte si pauzu. Vyhněte se i druhému extrému a nedovolte, aby vám práce z domova bránila v krátkých přestávkách. Rozhodně nepracujte v plném zápřahu celých osm hodin bez jediné chvíle uvolnění. Po splnění každého dílčího úkolu si trošku odpočiňte, stačí krátká pětiminutová pauza. Protáhněte se, uvařte si čaj nebo se projděte na balkón.

Určete si jasný konec pracovního dne

Každý den si stanovte, v kolik hodin v práci skončíte a přesunete se do osobního prostoru. Klidně si doma nastavte budík, který bude signalizovat, že je třeba vypnout pracovní počítač a jít vařit večeři nebo se věnovat jiným volnočasovým aktivitám.

Na konci každého pracovního dne zkonzultujte diář, zhodnoťte váš plánovací systém a potvrďte nebo přeorganizujte akční plán na příští den. Stejně jako po ránu i teď je vhodný čas na fyzickou aktivitu, práci z domova je vhodné kombinovat týmovými sporty. Dostanete se tak do kolektivu a vykompenzujete den strávený u počítače.

Spěte, kolik potřebujete. Znáte se lépe než kdokoli jiný a víte, kolik spánku potřebujete, abyste načerpali novou energii na další den. V žádném případě se nevyplatí ponocovat a ráno nedostatek energie dohánět kávou a jinými stimulanty.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT