Mobilní telefonyZe světa IT

Jak ušetřit nebo uvolnit místo v iPhonu, je to jednodušší, než si myslíte

iPhone 7 logo recenze e1487074008222

Dobře to znáte. Velké množství fotek, aplikací a dat – avšak málo místa v telefonu. Problémem je interní paměť. Mnoho lidí řeší problém s pamětí tím, že maže staré fotky z mobilu. Tento způsob však není až tak účinný, pokud jste rodilým fotografem. Upozornění na málo místa v úložišti jsme zvyklí ignorovat, dokud nemůžete vyfotit fotku nebo stáhnout aplikaci z App Store. Tehdy je třeba přemýšlet, jak místo uvolnit více, než jen o pár megabajtů. My však víme, jak to rychle a efektivně zvládnout.

Cache soubory, velké množství dat pramení sběrem informací

Tyto soubory mohou při některých aplikacích dosáhnout i více než 400 MB, které jsou v podstatě zbytečné a nedělají nic jiného, kromě zabírání místa. V principu slouží pro pohodlí uživatele, ale pokud nemáme paměť, jsou minimálně u nás první na řadě při mazání. Mezi tyto aplikace patří i prohlížeč Safari, který tyto soubory ukládá, ale dají se snadno smazat spolu s historií a webovými daty v nastavení prohlížeče Safari. V ostatních aplikacích, které podporují vymazání těchto souborů (např. Pinterest) tuto funkci najdeš v nastaveních samotné aplikace.

Odinstalování nepotřebných aplikací nebo odstranění velkých souborů

S appkami, které vymazání cache nepodporují (Messenger) tento problém vyřešíš jedině odinstalováním a opětovným instalováním aplikace. Ušetříte si tak kopu místa v úložišti. Nepříjemností je, že do aplikací se budeš muset opět přihlásit a případně je znovu přizpůsobit. Místo lze ušetřit vymazáním cache dalších aplikací, to však může nést následky – ztráta dat nebo historie.

apple-7-iphone-cerna

Jak ušetřit nebo uvolnit místo v iPhonu

iCloud, záloha pomůže, místo navíc se hodí

Fotky spolu s videi, které v iPhone máš, ti zabírají mnoho místa. Pokud se s fotkami nechceš navždy rozloučit, čti dál. I na tento problém se už ale stihlo vymyslet řešení. Řešením může být zapnutí iCloud knihovny – Nastavení – Fotky a Fotoaparát – Optimlizovat úložiště iPhonu. Veškerý obsah se nahraje do úložiště iCloud a v iPhone budeš mít jen náhledy fotek, což ušetří spoustu místa. Pokud budeš chtít zobrazit fotku či video, v náhledu se zobrazí ihned. Videa můžeš okamžitě stáhnout z úložiště – na mobilních datech je to tak trochu nepoužitelné. K tomu však potřebuješ pevný internet. Při videích může stahování trvat déle, protože lze do nových iPhonů zaznamenávat až 4K videa. Takže si pamatuj, nostalgické chvilky jsou možné pouze s přístupem na internet.

V jiném případě na to raději zapomeňte. Každý majitel zařízení od Apple dostává 5 GB kapacitu na proprietárním úložišti iCloud zdarma. S představením nových modelů však přišlo i signifikantní zlevnění dalších gigabajtů navíc. Za 50 GB si nyní majitelé připlatí 99 centů měsíčně. Cena za 200 GB místa je stanovena na 2,99 eura. Ti nejnáročnější mohou mít v cloudu až 1 TB dat za 9,99 eura. Přehled cloudových platforem začíná na OneDrive – 15 GB zdarma, Dropbox – 2 GB zdarma, Google Drive – 15 GB zdarma a Box – 10 GB zdarma.

Aplikace na čištění, zkuste si zamést na svém interním úložišti

Stále málo místa? Tak vyzkoušej aplikace, které soubory vyhledají a smažou je. Takových aplikací je několik (např. PhoneClean), avšak ne všechny jsou bezplatné. Většina z nich ti naskenuje celé zařízení a zobrazí velké množství zbytečných souborů, které budou vymazány až po zakoupení premium verze. Řešením je aplikace Battery Doctor, která tě zbaví zbytečných souborů a zrychlí ti RAM. Dobrým tipem, který se objevil již před několika měsíci je zapůjčit si v iTunes film, který má větší velikost, než samotné volné místo v mobilu. Z telefonu se poté odstraní dočasná data a můžete si uštědřit až 4 GB místa v zařízení.

Hry a aplikace, hraješ a nebo jen leží ve tvém smartphonu?

Některé hry v App Store někdy přesáhnou i 500 MB a pokud je máš dvě nebo tři, zaberou dost místa. Zvaž jejich pobyt v tvém Apple iPhonu a zda je hraješ dostatečně často, za cenu místa v úložišti. Jsou hry vůbec podstatné? Vždyť ty si můžeš zahrát i na notebooku či počítači. A dokonce i o něco lepší hry.

Hudba, stream nebo další hudební songy v mobilu

Hudba v iPhonech je základ. Tři sta skladeb je už trošku hodně, pokud chceš ušetřit místo, proto si svou hudbu protřídit a ty skladby, které jsou již otřepané vymaž. Pokud používáš Apple Music, zapni si iCloud Hudební knihovnu a skladby či alba přidávej do ní. Tak budeš mít hudbu stejnou na všech zařízeních, ale skladba se přehraje pouze při připojení na WiFi nebo mobilní data. Skladbu si samozřejmě můžeš zpřístupnit offline, ale uloží se do úložiště v iPhone a ne do iCloudu, takže se dostupná paměť opět sníží. Je to katastrofa s tím připojením na internet co?

iPhone Xr a Xs

Další rady pro uvolnění místa ve vašem telefonu

V případě, že uživatel nepociťuje sympatie k placení za cloudové úložiště se nabízí hned několik alternativ. Úložiště se štědřejší kapacitou, propracovanými aplikacemi a automatickou zálohou fotografií má v portfoliu i konkurence. Je tady OneDrive od Microsoftu, Dropbox či prakticky neomezenou služba Google Photos – i když daní je nižší kvalita uložených fotografií při neplaceném tarifu. Co se snímků týče, mnozí si zvyknou posílat fotografie svému okruhu přátel prostřednictvím služby iMessage. Právě zprávy jsou místem, kde se časem zvykne nahromadit množství multimediálního obsahu, který zbytečně zabírá místo.

Vyplatí se proto občas přistoupit ke kompletnímu vymazání archivu přijatých a odeslaných zpráv. Připomínáme, že při zálohování na iCloud či do paměti počítače se ukládá i tento typ obsahu. Nepraktickým, ale velmi efektivním řešením je záloha iPhonu do paměti počítače prostřednictvím iTunes. Tato metoda, podobně jako iCloud, umožní provést kompletní zálohu smartphonu nebo galerie. Nutnost kabelového připojení k Macu nebo PC se přitom dá odstranit nastavením synchronizace prostřednictvím domácí WiFi sítě. Pokud se rozhodneš vyzkoušet některý z těchto triků, věříme, že ti pomohou a uvolníš dostatek místa v úložišti. Dáš nám za pravdu, že v dnešní době je 16 GB skutečně málo a standardem by se už konečně mohl stát 32 GB. Nové „applí“ iPhony už od nového modelu startují na 32 gigabajtovém úložišti. Apple si ale za svoje místo v telefonu nechá zaplatit až moc peněž. Přežít se 16GB iPhonem se však dá. Bude to jen za cenu množství času, stráveného optimalizací volného místa.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony