Mobilní telefony

Jak vyčistit mobilní telefon, abychom ho nepoškodili?

mobilni telefon (smartphone)
Foto: pixabay.com, Tag: iPhone

Mobilní telefon je našim každodenním společníkem. A to na něm nechává celou řadu stop. Jak snadno a bezpečně svůj telefon vyčistíte i v domácích podmínkách?

Jak vyčistit povrch telefonu od prachu

V případě, že potřebujete telefon pouze vyčistit od prachu či mastných otisků prstů, stačí ho otřít suchým hadříkem. Vhodná je utěrka z mikrovlákna, která nepouští vlákna.

Ulpěly vám na vašem elektronickém společníkovi odolnější nečistoty? Speciální čisticí sada na mobilní telefony vám rovněž udělá dobrou službu. Doporučuje se případně otřít přístroj i přípravkem na čištění brýlí nebo můžete použít sprej na čištění počítačových monitorů. Čističe na monitory se prodávají i ve formě čisticích ubrousků.

Velmi účinným prostředkem je také isopropylalkohol. Pořídit ho můžete v lékárně nebo v drogerii. Opatrně aplikujte malé množství na hadřík z mikrovlákna, kterým telefon otřete. Dejte však pozor, aby vám prostředek nikam nezatekl.

Jak vyčistit mobilní telefon?
Jak vyčistit mobilní telefon?

Tímto způsobem můžete vyčistit jak displej, a to i ten dotykový, tak i samotné tělo telefonu. Postup samozřejmě funguje i na tlačítkové mobily, u kterých navíc znečištění zpravidla poznáte i kvůli horší funkčnosti tlačítek. Použít můžete stejnou metodu čištění i na čočky fotoaparátu.

Jak telefon uchránit před viry a bakteriemi

Stávající situace nás nutí dbát ve zvýšené míře na hygienu. Pravidelně mýt a dezinfikovat bychom si ovšem měli nejen ruce.

Také na mobilním telefonu, který používáme v hromadné dopravě a dalších exponovaných místech, ulpívají bakterie a viry. Mnozí jsou zvyklí nosit si mobil běžně dokonce na WC. Pokud navíc máme ve zvyku telefon půjčovat, nikdy nevíme, zda nám tímto způsobem nemohla nemocná osoba předat nákazu.

Proto má smysl také mobilní telefon chránit a pravidelně jej dezinfikovat. Vhodné jsou k tomuto účelu přípravky na bázi alkoholu. Snadno si s tímto problémem poradí například speciální dezinfekční ubrousky. Z již vzpomenutých prostředků můžete použít sprej na brýle, prostředky na čištění monitoru i isopropylalkohol.

Tím asi nejspolehlivějším způsobem, který dokáže telefon zbavit veškerých virů a bakterií, je ale ultrafialové záření. Na trhu se prodává celá řada ultrazvukových čističek a sterilizátorů, které jsou přímo pro telefony určeny. Jejich nevýhodou je však vyšší cena, stojí kolem 1 000 Kč.

Jak a čím vyčistit porty

Otřít povrch přístroje obvykle nestačí. Prach a další nečistoty mohou napadat také do nabíjecího portu či do konektoru pro sluchátka. Podobně na znečištění trpí i reproduktory.

Vyčistit je lze měkkým zubním kartáčkem. Na odolnější nečistoty si můžete vzít i párátko či jehlu. Postupujte opatrně, případně si je obalte kosmetickým tampónkem. Vata se k tomuto účelu příliš nehodí, protože hrozí, že drobná vlákna se z ní uvolní a zůstanou uvnitř přístroje.

Jak a čím vyčistit porty?
Jak a čím vyčistit porty?

Také mřížku u sluchátka lze očistit isopropylalkoholem, který poměrně spolehlivě dokáže rozpustit i odolné nečistoty. Odolné, prachu-vzdorné smartphony a jejich konektory můžete vyčistit stlačením vzduchem ve spreji. Pozor však na vzdálenost a tlak, kterým na mobilní telefon foukáte.

Čemu se při čištění v domácích podmínkách vyhnout

Pokud se vám zdá, že se postupně zhoršuje hlasitost reproduktoru či sluchátka, příčinou mohou být nečistoty a prach uvnitř přístroje. V takovém případě se však o domácí čištění nepokoušejte, současné telefony se prakticky nedají v běžných podmínkách rozebrat.

Zásadně se vyhněte jakýmkoli abrazivním prostředkům, běžným kosmetickým ubrouskům, ale i obyčejné vodě. Nevhodná jsou i různá rozpouštědla a bělidla.

Nikdy také neaplikujte i k tomuto účelu určené čističe na přístroj přímo. Vždy nalijte nebo nastříkejte nejprve malé množství na hadřík. Zásadně vyloučeno je telefon nořit do vody nebo jej čistit pod tekoucí vodou. A to i u přístrojů, které deklaruje jejich výrobce jako voděodolné.

Nezapomeňte také, že před započetím čištění je nutné telefon vypnout. Samozřejmě je také nutné odpojit sluchátka, případně USB kabel. Vždy telefon sundejte z nabíječky.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony