Software

Jak vytvořit instalační USB disk pro macOS a jak přeinstalovat macOS z internetu?

macOS Big Sur
Foto: macOS Big Sur

Je několik způsobů, jak nainstalovat nebo obnovit operační systém macOS. Ten jednodušší je pomocí internetu, kdy se servery Applu pokusí obnovit operační systém na dálku. Druhou možností je stažení potřebné verze operačního systému na USB disk (nebo jiný svazek) a pokusit se nainstalovat operační systém přímo ze startovacího USB disku.

K tomu, abyste mohli vytvořit USB disk s macOS budete potřebovat USB s kapacitou alespoň 12 GB a instalátor vybraného operačního systému – kde jej stáhnete vám prozradíme níže. Pokud obojí máte, pokračujte do Aplikace > Utility, kde spusťte Terminál. Do něj následně zadejte v případě, že si chcete nainstalovat verzi Mojave, následující příkaz:

sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/NazevUSB

Místo Applications může být zvoleno i jiné místo, kde se zrovna ve vašem Macu nachází instalační soubor s macOS. NazevUSB pak zvolte podle pojmenování svého USB disku. Jestliže toužíte po instalaci jiného OS, použijte příslušný příkaz dostupný zde.

Instalace operačního systému macOS na USB flash disk (Foto: apple.com)
Instalace operačního systému macOS na USB flash disk (Foto: apple.com)

Zadání příkazu pak potvrdíte Enterem, přičemž následně budete vyzváni k vyplnění hesla (nezobrazuje se, jedná se o heslo při přihlášení do PC), jež potvrdíte stejným způsobem. Dále budete vyzváni ke smazání dat z USB – to provedete stisknutím klávesy Y a následně Enter / Return. Poté již dojde k zahájení vytváření instalačního disku. Průběh instalace uvidíte přímo v Terminálu s tím, že po jeho dokončení bude možné USB vyjmout a již z něj půjde instalovat vybraný OS.

Pokud se chystáte macOS pouze přeinstalovat, pak se vytvořením instalačního USB nemusíte prakticky vůbec zabývat, neboť v tomto případě stačí pouze spustit Zotavení macOS a vybrat možnost Reinstall macOS, která stáhne jeho nejnovější verzi z internetu a nainstaluje ji na váš Mac. Instalaci z USB flash disku lze vyvolat při startu počítače pomocí zkratky Option (Alt) ⌥ (pouze klávesa Alt).

Jak a kde stáhnout operační systém macOS?

Nejdůvěryhodnějším zdrojem ke stažení operačního systému jsou jednoznačně přímo oficiální stránky Applu. Na nich, konkrétně zde, jsou k nalezení instalační soubory pro pět nejnovějších verzí macOS. K jejich stažení není potřeba nic víc, než kliknout na uvedený odkaz a v sekci Stažení macOS si vybrat verzi, o níž máte zájem. Poté už na ni stačí pouze kliknout levým tlačítkem myši a budete přesměrováni do App Storu, kde stažení provedete zvolením Získat / Get.

Pokud byste však chtěli operační systémy od Applu najít přímo na App Storu nebyli byste úspěšní, neboť starší verze bývají okamžitě skryté a ke stažení je vždy pouze nejnovější OS – aktuálně jím je Big Sur. Další výjimkou je i OS X El Capitan, který už není dokonce dostupný na App Storu vůbec a je tak potřeba jej, respektive jeho obraz disku InstallMacOSX.dmg, stáhnout přímo přes uvedený odkaz.

Stažení operačního systému macOS Big Sur (Foto: apple.com)
Stažení operačního systému macOS Big Sur (Foto: apple.com)

Jaké zkratky použít pro obnovu macOS z internetu?

Pakliže dychtíte po opravě či obnově softwaru macOS, tak nejrychlejší cestou k tomu je podržet klávesovou zkratku Command (⌘) + R ihned po restartu počítače. Ta vás přesměruje do Zotavení macOS, kde následně budete moci provést obnovu operačního systému z internetu, případně budete moci díky Time Machine vrátit OS do bodu, kdy fungoval. Ze stejného místa lze provést i přeinstalaci celého operačního systému.

Další klávesovou zkratkou, která se vám může hodit, je Option/Alt + Command + R. Tu opět použijte po restartu zařízení s tím, že tentokrát vám umožní nainstalovat nejnovější verzi systému macOS kompatibilní s vaším počítačem.

Jaké verze OS jsou dostupné ke stažení? 

Ke stažení a k následnému použití jakožto hlavní zdroj pro instalační USB jsou momentálně dostupné tyto operační systémy od Applu:

Po kliknutí na název operačního systému pak budete přesměrováni rovnou na místo, z nějž je možno daný OS stáhnout. V případě El Capitan bude rovnou zahájeno stahování .dmg souboru.

Jak ověřit kompatibilitu zařízení Mac?

K ověření toho, na jaké konkrétní modely počítačů Mac je možno daný operační systém nainstalovat, opět nejlépe poslouží oficiální stránky Applu, na nichž naleznete kompatibilitu zařízení Mac se všemi v současnosti stažitelnými verzemi operačního systému.

K tomu, abychom vám hledání usnadnili, níže uvádíme odkazy na technické specifikace všech nejnovějších macOS, v nichž se můžete dočíst právě to, s jakými zařízeními jsou kompatibilní:

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software