Mobilní telefonySoftwareZe světa IT

Android 5.0 Lollipop, co přinese?

Co nového přinese Android 5.0 Lollipop? Fanouškům operačního systému Android přibude do sbírky další sladká cukrovinka. Ač se spekulovalo o názvech jako Lava Cake či Lemon Meringue Pie, dostala nová pětka označení Lollipop, tedy lízátko. Shrňme se tedy na začátku celou rodinu Androidů, Cupcake, Donut, Eclair, Fro­yo, Gingerbread, Honeycom­b, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat a nový Lollipop. S čím se vývojáři tentokrát vytasili, prozradí následující řádky.

lollipop_5

Lízátko má propojit zařízení napříč platformami

Pryč jsou časy, kdy byl Android operačním systémem chytrých telefonů, popřípadě tabletů. Nový systém se má totiž vedle toho dostat i do chytrých hodinek, televizí, a dokonce do aut a domácností. Majitelé zařízení s Androidem 5.0 si však s sebou neponesou jen jednotný design, ale rovněž má být kladen velký důraz na synchronizaci dat napříč jednotlivými zařízeními. Důležitá data, fotky z dovolené či oblíbenou muziku tak lze mít neustále u sebe bez nutnosti cokoliv manuálně synchronizovat.

Vylepšené hlasové ovládání i správa notifikací

Že na hlasové ovládání v Googlu sázejí, dokazují i předchozí aktualizace systému Android. Lollipop by pak měl rozpoznávání hlasu a ovládání skrze něj dovést až téměř k dokonalosti. Zlepšit se má rovněž správa notifikací tak, aby se k uživateli dostávaly ty správné informace v ten správný okamžik. To mají umožnit funkce, které dají uživateli podstatně větší kontrolu nad jeho zařízením. Nový systém Android má tedy ambici být mnohem flexibilnější a otevřenější než jeho předchozí verze.

Další vychytávky – uživatelská data, optimalizace spotřeby či nový Easter Egg

Android Lollipop má dále umožnit zřízení více uživatelských účtů, přičemž vybraná data bude možno uzamknout pomocí PINu, hesla či gesta. V Sillicon Valley se rovněž podívali na optimalizaci spotřeby energie, která je u chytrých telefonů mnohdy brutální. Podle Googlu se tak má prý prodloužit výdrž telefonů o zhruba 90 minut, což je nemalý úspěch.

Drobností, která však jistě potěší všechny hračičky, je pak oblíbený Easter egg, který do svého systému Google již tradičně schoval. Tentokrát jde o návykovou hru ve stylu Flappy Bird. Místo ptáčka v ní však poletuje zelený Android a trubky nahradila barevná lízátka.

Jak je vidět, opravdu je na co se těšit. Majitelé zařízení se starší verzí operačního systému se mohou podívat, zda se i jejich zařízení dočká aktualizace – jaké telefony dostanou Android 5.0 Lollipop? Pokud zařízení v seznamu smartphonů není, napište ho do komentáře, rádi ho doplníme. Děkujeme. Pro zkrácení času při čekání na pětkový Lollipop si můžete stáhnout wallpapery právě pro pro novou verzi v plném rozlišení zde.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Dobrý den, mám Samsung S5 a od té doby, co mam ten Lollipop, tak se mi telefon seká, špatně pracuje internet atd. Do té doby fungovalo vše výborně.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony