Ze světa IT

Jakým směrem se bude cena Bitcoinu vyvíjet nejen v roce 2022?

bitcoin-USD
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Hledáte cenovou předpověď Bitcoinu (BTC) pro rok 2022? V následujícím článku se podíváme na všechny aspekty, abychom zjistili, co odborníci říkají o jeho budoucí výkonnosti a jakou cenu by Bitcoin mohl mít v tomto roce i v těch dalších.

Bitcoin (BTC) má za sebou rekordní rok. Po dalším rekordním býčím běhu se bitcoinu podařilo dosáhnout nejvyšších cen dosahujících více než 66 000 USD v roce 2021. Je ale bitcoin dobrá investice i v roce 2022 a dále? Čtěte a zjistěte, jaké jsou předpovědi cen BTC nejen pro rok 2022, ale i pro roky následující.

Bitcoin si udržel vedoucí postavení na trhu

Bitcoin je již dlouho znám jako král kryptoměn, což dosvědčuje i jeho nedávný býčí růst. Přestože jsme za poslední rok zaznamenali výrazné změny v cenovém žebříčku kryptoměn, bitcoin si udržel vedoucí postavení na trhu – jako již tradičně předstihl i svého nejbližšího konkurenta, Ethereum (ETH).

Ještě v únoru 2021 se cena bitcoinu pohybovala kolem 35 000 USD a jeho tržní kapitalizace byla 642 238 803 752 USD, což je mnohem více než jeho historické maximum v roce 2017. O dva měsíce později v dubnu 2021 dosáhl BTC svého průkopnického bývalého maxima ve výši 64 863 USD. I když cena BTC o měsíc později spadla a bitcoin se vrátil na cenu pod 30 000 USD, v srpnu se cena opět zvyšovala a 20. října 2021 dosáhla nového maxima ve výši 66 930 USD.

Přestože cena o dva měsíce později spadla a BTC se v lednu 2022 vrátil pod 33 000 USD, investoři jsou zvědaví, kam se bude cena bitcoinu dále ubírat.

kryptomena bitcoin
Půjde jeho cena nahoru?

Nabízí se tedy otázka, zda je bitcoin dobrá investice. Půjde jeho cena nahoru? Pokud uvažujete o přidání bitcoinu do svého portfolia (nebo jste tak již učinili), pak vás jistě zajímá cenová prognóza této kryptoměny.

Aktuální situace na trhu kryptoměn

Ať už jste stávající nebo potenciální investor, pravděpodobně sledujete nedávný výkon bitcoinu a rovněž vás zajímá, jak se cena bitcoinu bude vyvíjet dál.

Od uvedení bitcoinu (BTC) v roce 2009 je svět kryptoměn nepředvídatelný. Někteří lidé věří, že jsou kryptoměny jen nafouknutá bublina, zatímco jiní si myslí, že během několika let nahradí fiat peníze. K žádnému z těchto výsledků zatím nedošlo – ale v posledním desetiletí jsme byli svědky toho, jak cena bitcoinu vyletěla a také se mnohokrát propadla.

Protože je bitcoin extrémně volatilní, předpovídání jeho ceny s jakoukoli přesností může být složité. Dobrou zprávou však je, že mnoho odborníků na kryptoměny má dobrou pozici, aby mohli činit informované (a potenciálně přesné) předpovědi o ceně bitcoinu v nadcházejících letech.

Podle nedávných dlouhodobých předpovědí dosáhne cena bitcoinu (BTC) do konce roku 2022 hranice 140 000 dolarů, do konce roku 2023 pak 130 000 dolarů a do konce roku 2025 neuvěřitelných 700 000 dolarů. Tímto růstem by bitcoin do roku 2030 mohl dosáhnout hodnoty 1 000 000 USD.

Ať už jste zkušený investor, který chce i nadále vydělávat na krypto trhu, nebo příležitostný obchodník, který chce držet krok s nejnovějšími trendy v oblasti kryptoměn, čtěte dále a zjistěte více o cenové prognóze bitcoinu.

Jak se změnila cena bitcoinu v průběhu času?

Pro každého investora, který si klade otázku: „Vzroste cena bitcoinu?“ je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít v úvahu, jeho minulá výkonnost. Díky znalosti cenového vývoje bitcoinu pro vás bude mnohem snazší zahrnout do předpovědi i současné trendy kryptoměn a nakonec se pokusit o co nejpřesnější předpověď ceny bitcoinů.

bitcoin-s-dolarem-BTC
Jak se změnila cena bitcoinu v průběhu času?

Bitcoin byl uveden na trh v roce 2009, přičemž se poprvé objevil na kryptoměnových burzách v roce 2010. Většinu prvního roku se jeho cena pohybovala mezi 0,06 dolary a 0,30 dolary — to je milionkrát nižší cena, než je jeho současná cena! O několik let později, v únoru 2011, BTC dosáhl ceny 1 dolaru, ale až v roce 2012 začala cena bitcoinu stabilněji stoupat, a nakonec v srpnu 2013 překonala 100 dolarů.

K prvnímu velkému cenovému skoku bitcoinu došlo v listopadu 2013. Za pouhý měsíc se jeho cena zvýšila z 280 USD na 979 USD, což byl ohromující skok vzhledem k jeho dosud pomalému vývoji. Bohužel to nevydrželo a do roku 2014 jeho cena klesla na 350 dolarů.

Bitcoin dosáhl svého dřívějšího maxima ve výši téměř 20 000 USD v roce 2017 po období rychlé inflace. V té době byl tento růst bezprecedentní. Přestože v roce 2018 cena bitcoinu klesla zpět na 3 300 USD, nikdy se nevrátila na úroveň před rokem 2017.

Rok 2021 byl pro bitcoiny zatím nejlepším rokem. Bitcoin pokračoval ve svém růstu na konci roku 2020 do roku 2021, kde dosáhl mimořádných maxim – nejprve se v lednu 2021 jeho cena pohybovala nad 30 000, pak nad 40 000 USD, až v únoru nakonec dostala na 50 000 USD a poté dokonce v dubnu na 64 000 USD.

Po tomto monumentálně vzestupném období bitcoin rychle oslabil až na minimum 29 000 USD v červenci – a to poté, co Tesla oznámila, že již nebude přijímat platby BTC. A zanedlouho nato Čína prohlásila, že zakazuje těžbu kryptoměn. Situace vypadala bezútěšně – neexistoval způsob, jak by to BTC mohl zvrátit.

Naštěstí se bitcoin na konci července začal zotavovat, což pokračovalo až do srpna a září. V říjnu 2021 BTC dosáhl svého maxima 66 930 USD. Podle mnoha cenových předpovědí, by měl býčí trend na bitcoinovém trhu pokračovat i v roce 2022.

Předpověď ceny bitcoinu (BTC) na rok 2022

Očekává se, že cena bitcoinu se bude obchodovat s býčím tempem a ke konci roku 2022 bude atakovat nová maxima. Podle předpovědi ceny bitcoinu na rok 2022 by se cena bitcoinu (BTC) mohla do konce roku obchodovat nad 130 000 USD. Na druhou stranu by se cenové minimum bitcoinu mohlo pohybovat od 70 000 do 80 000 USD.

Jaké faktory ovlivňují cenu bitcoinu?

Cena bitcoinu (BTC) se může měnit v závislosti na různých faktorech. Chcete-li provést co nejpřesnější předpověď ceny bitcoinů a odpovědět na otázku „je bitcoin dobrá investice“, pak byste se měli zaměřit na určité faktory, které vlisují cenu nejen bitcoinu, ale kryptoměn obecně. To skutečně usnadní předpovídání období růstu nebo poklesu na základě trendů kryptoměn a dalších událostí, které mohou ovlivnit cenu BTC.

Mediální zájem

Zájem médií je nesmírně důležitý, pokud jde o zvýšení povědomí o kryptoměně z hlediska investorů do digitálních aktiv. V letech 2017-2018 byl obnovený zájem o BTC (spolu se zbytkem kryptotrhu) z velké části poháněn mediálním šílenstvím. Čím více se v médiích mluvilo o raketově rostoucích cenách, tím více lidí začalo do kryptoměn investovat. To vytvořilo nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, která způsobila prudký nárůst ceny bitcoinu.

Na konci roku 2020 jsme toto zažili znovu. Když platební síť PayPal oznámila, že lidem umožní ukládat BTC do jejich peněženek PayPal, bitcoin se rázně dostal do titulků a poskytl mnoha potenciálním investorům důvod, který potřebovali k přidání BTC do svého portfolia. Skutečnost, že bitcoin získal využití v reálném světě, již nemusí čelit obavám, že je příliš nepraktický, než aby mohl konkurovat fiat měně.

Konkurence na trhu

Dalším faktorem, který může potenciálně ovlivnit cenu bitcoinu, je konkurence na trhu. Když na trh vstoupí nové altcoiny nebo jiné vysoce postavené kryptoměny začnou přitahovat zvýšený zájem investorů, což může způsobit, že se obchodníci začnou zaměřovat na alternativní formy kryptoměn. To platí zejména, pokud jde o Bitcoin Cash (BCH). Tako bitcoinová vidlice (Bitcoin hard fork) je kryptoměna třetí generace, o které mnoho lidí věří, že je lepší než BTC, protože byla navržena k vyřešení některých problémů, které trápí krále kryptoměn.

Dobrou zprávou však je, že bitcoin je mnohem odolnější vůči tržní konkurenci než většina altcoinů. Za více než 10 let bitcoin nikdy neztratil svůj status „digitálního zlata“, i když nové kryptoměny mohou být technicky propracovanější nebo škálovatelnější. Změny v ceně bitcoinu často předpovídají podobné pohyby v celém odvětví jako celku. Mnoho analytiků si všimlo, že býčí nebo medvědí trhy BTC se úzce promítají do jiných kryptoměn, ačkoli se zdá, že opak není pravdou.

Nabídka a poptávka

Jako každá omezená komodita má nabídka a poptávka obrovský vliv na cenu bitcoinu. Cena bitcoinu stoupá, když je poptávka po nových tokenech větší než nabídka – což se obvykle děje v důsledku snížení odměny bitcoinu na polovinu, což způsobuje, že někteří investoři to považují za formu umělé inflace.

Tento faktor bude mít méně volatilní účinek, jakmile bude vydána maximální zásoba bitcoinů. Současné odhady však předpovídají, že se tak nestane dříve než kolem roku 2140.

Předpisy a regulace týkajících se kryptoměn

Svět kryptoměn byl po celém světě většinou neregulovaný, ale kvůli rostoucímu vládnímu tlaku je stále přísněji kontrolován. To vytváří určitou úroveň dlouhodobé nejistoty, protože někteří investoři se obávají, že nové regulace způsobí pokles poptávky po bitcoinu (a dalších kryptoměnách). Mohlo by to být důsledkem budoucích daňových opatření nebo nových vládních omezení.

Půlení bitcoinu (halving)

Bitcoin halving (někdy také známý jako „halvening“) je událost, která je matematicky navržena tak, aby řídila emitaci bitcoinových tokenů a učinila kryptoměnu škálovatelnější.

Protože maximální zásoba bitcoinů je omezena na 21 milionů, k polovičnímu snížení jejich počtu dojde pokaždé, když se do blockchainu přidá 210 000 nových bloků, což se zhruba děje jednou za čtyři roky. Tento proces znamená, že odměna za těžbu nových bitcoinových bloků je snížena na polovinu, což zpomaluje tempo, kterým je distribuován objem nových BTC.

V současné době je v oběhu 18,8 milionů bitcoinů (90 % všech BTC) a současné odhady naznačují, že v roce 2140 bude dosaženo konečné zásoby předem stanovené na 21 000 000 BTC. Víc už jich snad nikdy nebude.

Půlení bitcoinu v roce 2016 s sebou v průběhu roku přineslo nárůst ceny BTC o neuvěřitelných 93 %. K poslednímu snížení počtu nových bitcoinů na polovinu došlo v roce 2020. Další halving se očekává v roce 2024.

Sečteno, podtrženo

Revoluční technologie podnítila celé odvětví, jehož cílem je narušit tradiční finance (fiat měny), a kryptoměny jsou již na dobré cestě k širokému přijetí a pravidelnému používání mainstreamovou veřejností.

Vezmeme-li v úvahu všechny cenové prognózy od odborníků z oboru, které naznačují, že bitcoin jednoho dne nahradí všechny měny na celém světě, je snadné vidět, jaká je cenová předpověď bitcoinu. Tak optimistická cena bitcoinů může dosahovat vysokých čísel – a to od tisíců až přes 1 milion dolarů za BTC.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT