Mobilní telefony

Rozhovor: Jan Bartl za Xiaomi

xiaomi logo cina freebit
Foto: Xiaomi

Chytrá zařízení čínské společnosti Xiaomi jsou u nás v České republice dosti opomíjena. Avšak v tým MIUIos.cz se snaží v rámci možností, pozvednou tyto výrobky. Jsou jakousi spásou pro lidi, kteří ocení čínskou kvalitu v podobě těch nejlepších chytrých zařízení od Xiaomi. V tomto týmu je také Jan Bartl, který přijal naši nabídku na rozhovor pro FreeBit.cz za českou a slovenskou Xiaomi komunitu.

Ahoj Honzo, můžeš nám na úvod něco říci o sobě, tvé práci?

V našem týmu MIUIos.cz dělám grafické překlady softwaru a následné testovaní ROM, moderátora na fóru, starám se o komunikaci s médii a prodejci a celkově jsem si vzal na starost PR.

Čím se vlastně MIUIos.cz věnuje? Dělá jenom překlady? Nebo i něco víc?

Primárně jsme komunita, na našem fóru MIUIos.cz řešíme každý den technické dotazy nových i zaběhnutých uživatelů MIUI ROM, ať už na produktech od Xiaomi, či na výrobcích dalších značek. A že je to celkem dost práce, když máme v současnosti 400 000 návštěv měsíčně a 1,3 milionu shlédnutí stránek. Dotazy vlastně řešíme téměř nepřetržitě 24 hodin denně i na emailech, Facebooku, G+. Do toho je nedílnou součástí práce na překladech drtivé většiny produktů Xiaomi. S narůstajícím počtem zařízení a jejich uživatelů roste práce do neskutečných rozměrů, a z prvotní zábavy a radosti se z toho stává téměř druhé zaměstnaní na plný úvazek.

Drtivá většina lidí neví, že dostáváme ROM každé úterý, středu, čtvrtek kdy překládáme novinky a změny provedené v MIUI a každý pátek tak vydáváme novou verzi pro veřejnost na našem fóru nebo přes OTA aktualizace.

Jak už vyplývá, jsi zřejmě věrným fanouškem výrobků zn. Xiaomi. Používáš nějaký Xiaomi telefon, tablet?

Vzhledem k tomu, že je nutné testovat naše překlady defakto každý den, používám skoro všechny modely Mi2, Mi3, Mi Pad, ale primárně samozřejmě aktuální horkou novinu Mi4. Jen tak se můžeme vyhnout případným chybám nejen překladu i ale chyb v samotném systému.

Cinsky tablet Xiaomi Mi Pad
Rozhovor: Jan Bartl za Xiaomi

Jak ses k tomu vlastně dostal? Upoutala tě originalita této čínské společnosti? Či co?

Vezmeme to od začátku, od osudového roku 2007 a uvedení prvního iPhonu 2G jsem byl jablečný fanoušek, musel jsem mít každý nový model od toho výrobce. Potíž nastala s uvedením iPhone 4 a jeho tragickou nedostupností na našem trhu. Proto jsem tehdy poprvé nedůvěřivě šáhl po Androidu, a volba padla na Samsung Galaxy S1. S tím přišlo i kouzlo Custom ROM, už tehdy jich bylo opravdu nespočet, ale já hledal něco víc než jen funkcionalitu… chtěl jsem i formu… tehdy byl totiž Android aspoň co se týkalo grafického zpracovaní otřesný a jakmile jsem objevil tehdy MIUI, bylo zcela jasno, že tohle je to pravé.

Jak zřejmě víš, před nedávnem vyšel nový Xiaomi Mi4, líbí se ti? Co bys nám k tomu, jako odborník řekl? Povedl se Číňanům nebo naopak?

Toužebně jsem tento model očekával, asi jako každou novinku od Xiaomi. Čekal jsme dost, protože již s předchozím modelem jsem byl velmi spokojený. Nicméně MI4 mi vyrazila dech, Xiaomi udělalo obrovský skok a za rok připravili zcela exkluzivní model. Dílenské zpracování Mi4 je absolutně dokonalé, rámeček z nerezové oceli působí opravdu honosně. Použité displeje jsou taky o mnoho kvalitnější a jako celek na mě působí mi4 opravdu dobře. Ještě se velmi těším na zadní výměnné kryty v imitaci dřeva, kůže, bambusu, které budou dostupné snad již brzy.

Mi 4

Co má nový Mi4 oproti ostatním smartphonům?

Neřekl bych, že se markantně vymyká, spíše je to výborná kombinace cena / výkon. Jsem rád, že Xiaomi zůstalo u 5 palců a dále nenavyšovalo velikost uhlopříčky displeje, toho jsem se dost obával, dokonce se podařilo zmenšit celkové rozměry telefonu.

Celkem diskutované téma je dostupnost, která je bohužel v České republice dosti mizivá. Má vůbec nový Mi 4 šanci v ČR?

Naše komunita spojila své síly s distributorem StarkDistribution, který učinil všechny potřebné kroky, aby se tato značka mohla na našem trhu prodávat legálně.

Oblíbeným tématem je také operační systém MIUI. Řekni nám, v čem je lepší než klasický Android nebo Windows Phone?

Když se nebudu bavit o grafické stránce OS, tak je to především skvělá sada aplikací která je v systému obsažena už v základu. Vytáhnu telefon z krabice a nemusím doinstalovávat další aplikace z marketu (není tam žádný bloatware jako známe od jiných výrobců – Bloatware je slovní termín, který označuje tendenci novějších počítačových programů zanechat po své instalaci větší stopu, než je uživatelsky nutné). Vyhovuje mi automatické nahrávaní hovorů, velmi dobře propracovaný black list, i ostatní aplikace jako kompas, svítilna, FM rádio, je toho spousta a vše je pěkně unifikováno stejným designem a vše tak do sebe pěkně zapadá. Taky se mi velmi líbí že Xiaomi vydává update ROM na své modely každý týden, takže se vždy těším jaké nové funkce to přinese.

Když jsme u těch výhod, má vůbec nějaké záporné stránky – ostatně jako každý mobilní operační systém?

U novinky MIUI v6 si zatím marně zvykám na změnu funkcionality tlačítek, kdy se MENU vyvolá dlouhým podržením levého tlačítka “Naposledy spuštěné aplikace” .

Je něco, co ti prostě a jistě na zařízeních od Xiaomi chybí?

Možná vetší dávka originality, předchozí Mi3 ve mě silně evokovala po designové stránce modely Lumia od Nokie, Mi4 mi čistě osobně svým designem připomíná iPhone, ale možná to tak působí jen na mě. Nyní trošku k Mi Padu. Hovoří se o tom, že to je tablet s nejlepším procesorem na planetě. Je to pravda?

Nevím jestli nejlepší, ale minimálně papírově nejsilnější (Tegra K1). Ale o tom výkonu to přece jen vše není. Ale myslím si, že je to velmi povedený tablet. Vynikající 7.9” displej, dostatek operační paměti a pro mě osobně vyhovující poměr stran 4:3 z něj dělají silného hráče na trhu. Ovšem chybějící podpora mobilních dat může mnoha lidem vadit.

Je něčím odlišný například od iPadu? Tedy kromě výrobce, názvu a operačního systému?

Je lepší hlavně cenou a plastovým zpracováním.

Nyní trošku osobní otázka – a koupíš si ho?

Jak jsem již řekl, každý člen našeho týmu má k dispozici výrobky Xiaomi, ať je již dostaneme od českého distributora k zapůjčení nebo si je koupíme za vlastní peníze tak jak tomu bylo absolutním pravidlem zezačátku naší práce, jinak by nebylo možné dělat překlady kvalitně.

Proč jsou vůbec chytrá zařízení o 3-4 tisíce levnější v Číně než tady?

Tohle je spíš otázka na prodejce a distributora než na mě, s obchodem nemám nic společného. Nicméně doprava, DPH, marže, servis a dvouleté držení záruky se přeci někde projevit musí.

Na závěr trošku filozofie – co pro tebe, jako uživatele znamená vůbec značka Xiaomi? Je to záruka kvality? Nebo dobrého provedení?

„Láska“ MIUI jsem si zamiloval ještě dříve než mělo Xiaomi svůj první telefon. Rok bylo MIUI dostupné pouze jako CUSTOM ROM a telefon od Xiaomi neexistoval. Po uvedení jejich telefonu mě zavalila touha jej mít, nicméně první model byl defakto nedosažitelný, až s příchodem Mi2 a narůstající popularitou Xiaomi bylo mnohem snazší si telefon objednat z Číny a „risknout to“. Prostě se mi líbí jak to dělají, ultimátní přistroje za poloviční cenu konkurence, minimum reklamy tu za ně totiž děla jejich fanouškovská základna… a myslím, že to je správný směr, který mě tak uhranul!

Mockrát ti ještě jednou děkuji za rozhovor! Přeji ti hodně úspěchů v osobní i profesním životě!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony