SoftwareZe světa IT

Zamyšlení: Android nebo iOS?

apple logo

Co se mobilních platforem týče, hlavními hráči na trhu jsou iOS a Android. V současné době sice stále existuje více aplikací na iOS, nicméně množství aplikací na Android přibývá výrazně rychlejším tempem. My si zodpovíme otázky, proč to tak je, a také nahlédneme do světa mobilních aplikací, na jejich vývoj, bezpečnost a ceny.

Vývoj mobilních aplikací pro Android má oproti jiným operačním systémům velkou výhodu. Je totiž programován v jazyce Java (celý systém pak stojí na linuxovém jádře a dalších vrstvách), který je možno uplatnit v mnoha odvětví. Například operační systém Applu, iOS, je programován jazykem Objective-C. Jeho naučením získáte skvělé znalosti, ovšem nikde jinde, než u Applu, ho neuplatníte.

Plastový iPhone 5C

Zamyšlení: Android nebo iOS?

Pro Android se objevuje stále víc programátorů

Další přednost Androidu je fakt, že neexistuje schvalovací proces. Můžete velmi rychle aplikaci upravit, dle svých potřeb, a poskytnout uživatelům již plně upravenou verzi během chvíle. Pro Android se objevuje stále víc programátorů také z toho důvodu, že za publikaci na Google Play se zaplatí jednorázově 25 dolarů, kdežto například na App Storu se cena vyhoupla na 99 dolarů, ovšem musíte ji hradit každý rok a k tomu vlastnit Mac OS X zařízení.

Apple, chci slyšet jméno. Jak se budou nové iPhony pro rok 2018 jmenovat?

Co se týče samotných aplikacích a hrách, nejčastěji stahované hry na Google Play jsou tzv. Casual hry. Jsou to hry pro hráče nenáročné, cílené především na zákazníky, kteří nemají velké zkušenosti s hraním her. Tyto hry se ovšem nyní dostávají do krve i těm, kteří rádi hrají hry na počítači, ale rádi si, například v autobuse, odpočinou před těžkou písemkou. Nejnovější hit, který válcoval všechny hry v žebříčku stahování, se jmenuje Flappy Bird. Tato jednoduchá, ale těžká, dráždící nervy, ale přitom zábavná hra, dokázala, že Casual hry jsou nyní na vrcholu.

Znatelná je menší ochota uživatelů platit za aplikace

Android má nicméně také slušnou řádku nedostatků. Znatelná je menší ochota uživatelů platit za aplikace. Na Androidu uživatelé čekají, že toho hodně bude zadarmo. Na iOS je to jinak. Také proto App Store generuje šestkrát větší zisk, než Android market. Dalším nedostatkem, je fakt, že je spoustu telefonů s Androidem, které mají jiný displej, rozlišení a proto musíte nastavit aplikaci tak, aby fungovala na všech modelech, což může být někdy opravdu hodně náročné. Pro zajímavost, aplikace z největším počtem stažení, je Subway Surf, která dosahuje více, než 100 milionu stažení.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software