Internet

Karel Gott na YouTube. Kde si poslechnete hudbu na internetu?

Foto: YouTube
Foto: pixabay.com, Tag: YouTube

Bez hudební produkce na internetu si prakticky neumíme současnou realitu představit. Které internetové platformy se dají využít a jak poslouchat zdarma a legálně? Kde najdeme písničky třeba Karla Gotta?

iTunes

Za převrat ve vnímání hudby na internetu lze jednoznačně považovat službu iTunes. Pod záštitou společnosti Apple vznikla v roce 2001.

Ve své době představoval iTunes zcela unikátní koncept nákupu hudby na internetu. Z původních kamenných obchodů se tak prodej přesunu i do online světa. Ačkoli ve své době vyvolala novinka nevoli ze strany tradičních vydavatelství, ukázalo se, že iTunes je projektem, který na trhu dosud chyběl. Udržel se tak a na svém původním principu funguje dosud. V čase ale samozřejmě svou působnost platforma rozšířila. Dostupná je také v České republice.

iTunes
iTunes

Kromě toho dává iTunes zároveň možnost organizace a přehrávání multimediálních souborů. Nezbytný je tak celý systém i pro správu obsahu všech uživatelů, kteří vlastní iPody, iPhony nebo iPady. Fungující je nicméně i pod Windows.

Spotify

Dnes se jedná o jednu z nejrozšířenějších služeb, která v průběhu své historie „posbírala“ už 140 milionů uživatelů.

Nabídnout může více než 30 milionů skladeb, jak uvádí samotní provozovatelé. Dotyčný údaj však nepodléhá pravidelné aktualizaci, tudíž v současných podmínkách vlastně nemůžeme přesně říci, jak rozsáhlá Spotify knihovna vlastně je.

V porovnání s jinými službami je kvalita poskytovaných skladeb spíše průměrná. Verze Premium poskytuje obsah kódovaný OGG Vorbis s datovým tokem 320 kbit/s. Kvůli tomu ve srovnání například s konkurenční platformou Tidal nepatří Spotify na úplnou špici.

Výhodou této služby je možnost bezplatného poslechu s režimem, ve kterém vám Spotify čas od času vloží reklamu. Velmi užitečnou volbou je sestavování vlastních playlistů a možnost je i sdílet s dalšími uživateli. Služba je dostupná na zařízeních se systémem Android i iOS.

Youtube

Youtube se poprvé objevilo v roce 2005. Server je určen pro sdílení videosouborů. V pravém slova smyslu se tedy nejedná o hudební platformu, přestože hudební obsah tvoří nemalý podíl z celkového počtu zveřejněných videí.

Karel Gott – Ta pravá

V řadě případů tak obsah zveřejňují ti, kteří ale držiteli autorských práv nejsou. A Youtube se snaží šíření takových videí aktivně bránit tím, že uživatelům, kteří se opakovaně proti pravidlům prohřeší, dokonce blokuje účty.

Youtube Music

Konkrétně v Česku se jedná o benjamínka mezi podobnými službami. Youtube Music bylo v tuzemsku spuštěno teprve v roce 2019.

Ve světě streamovacích platforem bylo otázkou času, kdy Youtube přijde se svým vlastním návrhem. Youtube Music se má stát přímým konkurentem platformy Spotify a vsází především na nejbohatší katalog služeb.

Platforma se dá používat i zdarma, uživatel se však musí smířit s reklamou. Za měsíční poplatek 149 Kč si však můžete aktivovat prémiovou verzi, ve které reklamy nejsou.

Služba nabízí i několik velmi užitečných funkcí, jako je rozpoznávání písně podle úryvku, kdy nemusíte znát název skladby ani jejího autora. Velmi zajímavá je také možnost nechat si hudbu podle nejrůznějších parametrů doporučit.

Tidal

Tidal funguje od roku 2014, kdy ji založila norsko-švédská společnost Asiro. Předplacená služba Tidal coby svou hlavní devizu nabízí bezztrátovou kompresi u audia a vysokou kvalitu videa. Najdete zde i ryze exkluzivní obsah, některá alba jsou dostupná pouze na této službě. Výsledkem je proto bez nadsázky poslech pro náročné.

Dostupná je výhradně za peníze, protože se nový uživatel nevyhne placené registraci. Jak ale uvádí tuzemská Wikipedia, prostředky z největší části putují na podporu samotných umělců. Ostatně stávajícím vlastníkem platformy je americký hudebník Jay-Z.

Klíčem tak bylo vytvořit projekt, který se zaměřuje na hudební fajnšmekry a nenechává stranou ani ty, kteří obsah tvoří. Celkem aktuálně nabízí přes 40 milionů skladeb.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet