Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Lenovo VibeShot – rádoby král fotomobilů

lenovo smartphone vibe shot family colors 1

Průměrný uživatel mobilního telefonu vyfotí 150 fotek každý měsíc. Průměrné album fotek v telefonu obsahuje 630 snímků a 24 videí. Ženy fotí o 47 % fotografií více než muži. Muži za to natočí o 15 % více videí než ženy. A ještě jedno číslo: 92% uživatelů mobilních telefonů je používá k focení. Všechna tahle čísla zřejmě měla společnost Lenovo, když přišla s nápadem na model Vibe Shot. Kromě toho, že jde o vlajkovou loď výrobce a velice kvalitně vyrobený telefon, tak je to především foťák v těle mobilu. Manuální spoušť a přepínač mezi Automatickým režimem a Pro módem jenom podtrhují, jak vážně to Lenovo myslí. My jsme ho podrobili testu, abychom viděli, jak se podařilo Lenovu převést tenhle dobrý úmysl do praxe.

lenovo-smartphone-vibe-shot-family-colors-2

Na první pohled krásný, na druhý dobře vyrobený, ale na třetí tam něco chybí

Vyrobeno s důrazem na detail

Začneme, jak jinak, než konstrukcí a vzhledem. Na první pohled se jedná o krásný telefon, kovový rámeček přerušují jenom 3 proužky antény, 3,5 jack na sluchátka a konektor microUSB určený k nabíjení (sem ještě vlna USB typu C bohužel nedorazila). Na levém boku jsou dva šuplíčky na SIM karty a microSD kartu. Ano, nejedná se o překlep, už se pomalu stává zvykem, že vlajkové lodi, ale nejenom ony, mají podporu dualSIM. Pravý bok pokrývají už zmíněné prvky ovládání fotoaparátu, tlačítko napájení a ovládání hlasitosti.

Záda zařízení pokrývá sklo a za sebe bych řekl, že tenhle trend není dobrý. Jakkoliv to může vypadat dobře po vybalení telefony z krabičky, jednou musíme vzít telefon do ruky a v tu chvíli toho začneme litovat. Leštit totiž neustále displej jsme si už zvykli a je to věc, které se nedá vyhnout. Jenže situace, kdy musím leštit i záda mi připadá absurdní a zbytečná. Na obranu Lenova a samotného Vibe Shotu je třeba poznamenat, že telefon je vyroben bez chyb. Nic nevrže a ani se nekroutí.

Dobrý displej i výkon

Displej telefonu kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 3. Velikost se zastavila na 5 palcích. Pro mnohé je to hraniční hodnota. Je hezké, že se stále ještě najdou výrobci, kteří se neženou za co největším displejem v hlavě se starým známým “čím větší, tím lepší“. Zvolená technologie IPS je ideální volbou. Vysoké pozorovací úhly, dobré podání barev a slušná čitelnosti na slunci jdou ruku v ruce s touto technologií. Displej má rozlišení FullHD a hustotu pixelů 441 ppi.

Vlajková loď musí mít pořádný výkon, proto vložilo Lenovo do Vibe Shotu procesor od Qualcommu Snapdragon 615 a 3 GB operační paměti. To dává telefonu dost výkonu na většinu nových her a málokdy se mi stalo, že bych zaznamenal nějaký zásek v systému. Když je řeč o systému, v telefonu běží Android 5,1 Lollipop. Aplikace a data telefon ukládá tradičně do vnitřního úložiště, které má v případě Vibe Shotu kapacitu 32 GB. Komu to nestačí, může do jednoho ze zmíněných šuplíčků vložit paměťovou kartu microSD a rozšířit si úložný prostor až o 128 GB.

No a co ta kamera?

Teď už ale konečně k tomu foťáku. Ten je totiž hlavní zbraní, s kterou Lenovo posílá telefon do boje. Ano, hodnota 16 MPx je velice slušná a dá se čekat, že telefon bude fotit dobře. K rozlišení zadní kamery musíme připočítat laserový autofocus a třítónový blesk. Takhle na papíře to vypadá, že Vibe Shot je novým králem fotomobilů, v praxi ale narazíme na několik nedostatků, které onu auru poněkud narušují. Vezměme nejdříve automatický režim, do kterého se dá přepnout mechanickým posuvníkem vedle spouště fotoaparátu, která je mimochodem dvoustupňová. Režim sice hezky vybírá nejvhodnější nastavení, podle toho co fotíme, ale snímky po vyfocení nemají odpovídající barvy a často jsou zbytečně zrnité. Navíc je čočka fotoaparátu natlačená hodně do rohu zařízení, takže se mi často stalo, že jsem měl v rohu fotky vlastní prst.

Když ovšem přepneme fotoaparát do Pro režimu, kde máme možnost nastavovat první poslední přesně tak, jak se nám zlíbí, dá se s telefonem fotit velice slušně. Bohužel to od uživatele vyžaduje určitou znalost a snad i zkušenost při focení. Ten kdo někdy pracoval se starým analogovým fotoaparátem, kde si musel dobře rozvážit každou fotku, aby nepřišel o políčko na filmu a vše dobře nastavit, nebude mít s focením problém. Otázkou ale zůstává, zda si kupujeme fotomobil proto, abychom každou scénu a okamžik, který chceme zvěčnit zkoumali a pak strávili minutu přesným nastavováním.

Ukázky fotografií z Lenova Vibe Shot

Poslední výtky a zhodnocení

Než celý telefon ohodnotím nějak komplexně, nemůžu si odpustit ještě pár výtek. Ať byl úmysl při navrhování telefonu sebelepší a představa krásného telefonu v myslích designérů sebehezčí, tak telefon, který má skla po obou stranách prostě vypadá po chvíli používání umatlaně. Navíc držení v ruce není moc příjemné. Existují telefony, které vezmeme do ruky a cítíme, jako by byly jejím přirozeným prodloužením. To u Lenova Vibe Shot neplatí. Ostré hrany nepříjemně tlačí do dlaně a to je něco na co si nikdo z nás nechce zvykat.

Při celkovém hodnocení telefonu mám smíšené pocity. Na jednu stranu je to telefon za velice slušnou cenu, něco přes 10 tisíc korun, který celkem slušně fotí a je dobře vybavený. Na stranu druhou, ale telefon nenaplnil moje vysoká očekávání po stránkách svých fotografických schopností a titul Král fotomobilů si nezaslouží. Je sice poctivě vyrobený, ale zvyknout si na jeho ostré hrany a věčně upatlaná záda chvíli trvá.

Který fotomobil podle vás momentálně kraluje této kategorii? Máte představu, kolik fotek měsíčně vyfotíte telefonem? Napište nám, jestli odpovídáte statistice na začátku článku a sdílejte článek na vaše sociální sítě.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. Jak to má veliký snímač, tam se dá totiž velmi odlišit, ne fotomodulem cca do 15 usd… Např.Panasonic CM1.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony