Hardware

Lexus vytvořil svůj první elektromobil. Dojezd má 400 kilometrů

lexus logo
Foto: Lexus

S příchodem prvních elektromobilů se rozhodlo mnoho automobilek nezůstat pozadu a představilo své nové elektrické vozy.

Již do roku 2023 se totiž odhaduje vzrůst počtu elektromobilů na silnicích z několika tisíc na statisíce. Lexus si donedávna od elektrických aut držel odstup, na mezinárodní výstavě v Číně, která se koná od 22. listopadu do 1. prosince, však představil plně elektrický model UX 300e.

Autosalon 2019

V letošním roce na autosalonu v Tokiu Lexus představil svou strategii elektrifikace, aby využili potenciál elektromotorů a zařídili tak nadále pohodlnou, zábavnou a bezpečnou jízdu. Tato vize je výsledkem nabytých zkušeností při výrobě hybridních vozů.

Elektromobil Lexus UX 300e
Elektromobil Lexus UX 300e

První elektromobil UX 300e

Jak se již dříve předpokládalo, design nového modelu vychází z crossoveru UX. Elektromobil má pohon přední nápravy a výkon motoru je 150 kW. Kapacita baterie je 54,3 kWh, což je méně než u podobných modelů jiných značek. Předpokládaný dojezd má 400 kilometrů, reálně se ale počítá s dojezdem kolem 300 km.

Speciální novinky

Lexus se snažil zlepšit aerodynamické a dojezdové podmínky, proto se model pyšní aerodynamickými koly, umístění baterie do podvozku kvůli snížení těžiště a zakrytování podvozku. Přestože auto nabízí zásuvky pro nabíjení z obou stran, kvůli výkonu při nabíjení stanovenému na 6,6 kW a u rychlonabíjení na 50 kW se nejedná o žádnou slávu.

Rychlonabíjení potrvá až 50 minut, v domácím prostředí až 7 hodin. Co ale jistě zaujme je aplikace na telefon, skrze kterou můžete sledovat stav nabíjení či ovládat topení, klimatizaci, odmrazování a vyhřívání.

Na trh se dostane v roce 2020

Uvedení na trh je plánováno až na rok 2020. Prodej započne nejprve v Číně a vybraných zemích Evropy, ceny však stále ještě nejsou stanoveny. Stejně tak si musíme počkat na některé hodnoty, jako je například zrychlení. V roce 2021 by měl být Lexus UX 300e uveden i na japonský trh.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware