Kryptoměny

Lightning Network je platební protokol druhé vrstvy

blockchain LN
Hlavní TAG » Blockchain

Lightning Network je platební protokol druhé vrstvy, který funguje nad kryptoměnou založenou na blockchainu – jako je například Bitcoin. Má umožnit rychlé transakce mezi zúčastněnými uzly a byl navržen jako řešení problému škálovatelnosti bitcoinů. Transakce mohou být pomalé a drahé, což má změnit právě Lightning Network.

Síť je vybavena systémem peer-to-peer pro provádění mikroplatby kryptoměny prostřednictvím sítě obousměrných platebních kanálů bez delegování úschovy finančních prostředků. Implementace sítě Lightning Network také zjednodušuje atomové swapy.

Běžné používání sítě Lightning Network

Běžné používání sítě Lightning Network spočívá v otevření platebního kanálu s potvrzením transakce financování příslušnému základnímu blockchainu, následované provedení libovolného počtu transakcí v síti Lightning Network, které aktualizují předběžné rozdělení finančních prostředků kanálu, aniž by je poslal do blockchainu.

Následovaným uzavřením platebního kanálu a vysláním finální verze transakce vypořádání za účelem rozdělení finančních prostředků kanálu.

Lightning Network je platební protokol druhé vrstvy
Lightning Network je platební protokol druhé vrstvy

Aby Lightning Network fungoval tak, jak bylo zamýšleno, vyžadoval opravu tvárnosti transakcí v blockchainu základní vrstvy, například Segregated Witness (SegWit) v bitcoinech.

Historie Lightning Network

Joseph Poon a Thaddeus Dryja v únoru 2015 zveřejnili návrh White Paperu Lightning Network. V roce 2017 bitcoinová komunita aktivovala SegWit, což umožnilo řešení druhé vrstvy, jako je Lightning Network.

15. března 2018 oznámila generální ředitelka Lightning Labs Elizabeth Stark počáteční vydání lnd 0.4-beta pro vývojáře se záměrem zpřístupnit jej pro účely testování v hlavní bitcoinové síti s podporou litecoinu. Síť byla poté schválena podnikatelem v oblasti mobilních plateb Jack Dorsey.

Výhody druhé vrstvy Bitcoinu

Existuje několik nárokovaných budoucích výhod používání Lightning Network ve srovnání s on-chain transakcemi:

Granularity: Podle Andrease Antonopoulose některé implementace Lightning Network umožňují platby, které jsou menší než satoshi, nejmenší jednotka v základní vrstvě bitcoinů. Poplatky za směrování placené transakce zprostředkujícím uzlům v Lightning Network jsou často denominovány v millisatoshi nebo msat.

Ochrana osobních údajů: Podrobnosti o jednotlivých platbách bleskové sítě nejsou na blockchainu veřejně zaznamenány. Platby LN sítě mohou být směrovány mnoha sekvenčními kanály, kde každý provozovatel uzlu bude moci vidět platby přes své kanály, ale nebude moci vidět zdroj ani cíl těchto fondů.

Rychlost: Doba vypořádání pro transakce Lightning sítí je pod minutou a může nastat v milisekundách. Doba potvrzení na bitcoinovém blockchainu se provádí každých deset minut.

Propustnost transakcí: Podle protokolu neexistují žádná zásadní omezení výše plateb za sekundu. Počet transakcí je omezen pouze kapacitou a rychlostí každého uzlu.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Lightning_Network

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny