Kryptoměny

Likvidace pozic na Bitcoinu za 94 milionů dolarů

bitcoin logo nove
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Hlavní kryptoměna na trhu s digitálními aktivy atakovala cenovou hranici 1 milion korun. Avšak, koncem roku 2022 se jeden BTC prodával za 373 000 Kč. Dnes Bitcoin zaznamenal mírný pokles a z dřívějšího maxima 43 800 dolarů (995 840 Kč) klesl v na 42 200 dolarů (959 460 Kč), což představuje pokles o téměř 4 %. Ether se spolu s většinou altcoinů rovněž propadl o téměř 5 % na 2 230 USD.

Tento pokles vedl k výrazné likvidaci dlouhých pozic na centralizovaných burzách. Volatilita vedla k likvidaci bitcoinových pozic v hodnotě více než 94 milionů dolarů (2,135 miliardy Kč), přičemž většinu (85 milionů dolarů) tvořily dlouhé pozice. Podle údajů společnosti CoinGlass zaznamenal celkový trh s kryptoměnami likvidaci dlouhých pozic v hodnotě 320 milionů dolarů, což přispělo k celkové likvidaci 360 milionů dolarů na různých burzách.

Likvidace pozic na Bitcoinu za 94 milionů dolarů
Likvidace pozic na Bitcoinu za 94 milionů dolarů

Na derivátových trzích dochází k likvidacím, když je pozice obchodníka nuceně uzavřena z důvodu nedostatku prostředků na pokrytí ztrát. Tato situace nastává, když jsou pohyby na trhu pro pozici obchodníka nepříznivé, což vede k vyčerpání jeho počáteční marže nebo kolaterálu.

Co je likvidace pozice na Bitcoinu?

Likvidace pozice v obchodování s bitcoiny se týká uzavření otevřeného obchodu na bitcoinovém trhu. Pokud obchodník uzavře svou pozici na bitcoinu, znamená to, že prodává nebo kupuje BTC tak, aby vyrovnal svou otevřenou pozici.

Pokud jde o obchodování s Bitcoiny na páku (margin trading), likvidace pozice nastává, když hodnota pozice klesne pod určitou úroveň a obchodník ztrácí své investované prostředky. Broker nebo platforma může automaticky uzavřít pozici, aby zabránila dalším ztrátám. Likvidace pozice se tak stává ochranným mechanismem, který pomáhá minimalizovat riziko pro investora.

Co je obchodování na páku?

Obchodování na páku je investiční strategie, při které investor využívá půjčených prostředků od brokera k nákupu aktiv ve větším objemu, než je schopen zakoupit s vlastními finančními prostředky. Tento proces umožňuje investorům zvýšit potenciální zisky, ale také zvyšuje riziko ztráty, protože pákový obchod umocňuje jak zisky, tak ztráty.

Při obchodování na páku investor vkládá jen malou částku (tzv. margin) z celkové hodnoty aktiv, které kupuje. Broker poskytuje zbývající část prostřednictvím půjčky. Tím se zvyšuje investiční páka – poměr mezi půjčenými prostředky a vlastním vkladem. Pokud se cena aktiv pohybuje ve prospěch investora, mohou být zisky větší než bez páky. Avšak pokud se cena pohybuje proti investorovi, ztráty mohou být také značné.

Je důležité si být vědomý rizik spojených s obchodováním na páku a mít pevný plán a strategii, aby se minimalizovaly možné ztráty.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny