InternetZe světa IT

LTE sítě se představují. Vysokorychlostní internet za dveřmi

Mapa pokryti LTE T Mobile

Kdo by nechtěl mít vysokorychlostní internet ve svém mobilu nebo tabletu? Současné připojení tomuto příliš nakloněno není, nicméně sítě LTE vše změní. Představme si tedy tento typ technologie, která je určena vysokorychlostnímu internetu u mobilních sítí.

Zkratka LTE pochází z anglického výrazu 3GPP Long Term Evolution. Jak již sám anglický název napovídá, jedná se o technologii navazující na technologii 3G. LTE Advanced je prakticky vylepšená 4 technologie internetu šířeného vzduchem v maximální rychlostní variantě. Zaměříme-li se na teoretickou rychlost stahování, tak ta činí 172,8Mb/s. Rychlost odesílání je také solidní, a to 57,6 Mb/s. S takovýmto rychlým internetem v mobilu již rozhodně nikde na stažení potřebných dat čekat nebudete.

LTE logo

LTE sítě se představují

V severských zemích již pokrytí najdeme

LTE sítě dnes fungují ve větším měřítku zejména v severských zemích podobně jako třeba Verizon Wireless funguje pouze jako mobilní datové připojení v USA a nikde jinde. V severských zemích se jedná pochopitelně zejména o hustě obydlené oblasti. Jmenovat bychom mohli třeba norskou metropoli Oslo a nebo švédské hlavní město Stockholm. V této metropoli je pokryto pouze kompletní historické centrum. LTE sítě ve větším měřítku najdeme i v Polsku nebo Estonsku. Severský operátor Telia Sonera se o tyto země z hlediska LTE stará vcelku slušně.

Zprovoznění samotné LTE sítě nejnovějšího charakteru není nijak výrazně náročné, jelikož je založeno na stejném principu, jako je tomu u 3G sítí.

Cenově LTE sítě nijak nevyčnívají

Pokud si myslíte, že extra rychlé LTE sítě nebudou pro veřejnost finančně dostupné, tak jste vcelku na omylu. Prémiové připojení v severských zemích není nijak cenově nedostupné. Datový tarif, který nemá FUP nijak omezen, vyjde ve Švédsku v přepočtu na 1200 korun. Operátor Telia Sonera ovšem bude zavádět datová omezení. Cena balíčků s datovými omezeními by se měla pohybovat v relacích, které jsou typické pro kterékoli současné datové balíčky nabízené operátory v České republice.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet