Hardware

MacBook Air. Nový notebook pro studenty a rok 2020

apple logo sede final
Hlavní TAG » Apple

Trochu v záplavě zpráv o koronaviru zapadla informace, že 18. března byl představen vylepšený notebook MacBook Air z dílny Apple.

To je ale škoda, neboť oproti svému předchůdci nabízí celou řadu vylepšení. Což se rozhodně nedalo říci o MacBooku Air z roku 2019, jenž byl pro mnohé zklamáním, neboť de facto jedinou obměnou, která přišla s touto aktualizací, bylo mírné vylepšení obrazovky (přidání funkce True Tone). Ale nyní už zpět k novému modelu.

První vítanou změnou, s níž přišel model 2020 je určitě pokles ceny, nový MacBook Air bude s cenovkou lehce pod 30 tisíci nejlevnějším notebookem od Applu za posledních pár let. Avšak tato cenová politika má vzhledem k tomu, že je Air dosti oblíbeným mezi studenty své logické opodstatnění.

Nový MacBook Air 2020 (Zdroj: apple.com)
Nový MacBook Air 2020 (Zdroj: apple.com)

Nicméně naopak prohloubí se cenový rozdíl mezi jednotlivými dvěma modely – dosud byla jediným rozdílem mezi dvěma notebooky MacBook Air velikost úložiště, nyní je ale všechno jinak.

Vyšší kapacita úložiště se nyní rovná vyššímu výkonu

Jak je vidět z níže uvedených specifikací, další zásadní rozdíl spočívá v tom, že základní a tím pádem i levnější model má k dispozici dvoujádrový procesor i3, zatímco dražší model má ve svých útrobách čtyřjádrový procesor i5. Kompletní specifikace nových MacBooků Air pak vypadá následovně:

MacBook Air 2020 (256GB)

 • Procesor 1.1GHz Dual-core i3 10. generace
 • Turbo Boost až do 3.2GHz
 • Kapacita úložiště 256GB
 • Touch ID
 • Paměť 8GB 3733MHz LPDDR4X
 • Grafika Intel Iris Plus
 • Dva Thunderbolt 3 porty

MacBook Air 2020 (512GB)

 • Procesor 1.1GHz Quad-core i5 10. generace
 • Turbo Boost až do 3.5GHz
 • Kapacita úložiště 512GB
 • Touch ID
 • Paměť 8GB 3733MHz LPDDR4X
 • Grafika Intel Iris Plus
 • Dva Thunderbolt 3 porty

Z těchto údajů jasně vyplývá, že oba nové modely Macbooku Air budou nabízet dvakrát tolik úložiště a lepší procesory oproti svým předchůdcům. Pokud bychom měli toto srovnání s předchozí generací vyjádřit řečí čísel, tak MacBooky Air 2020 budou poskytovat dvakrát větší výkon procesoru a zároveň o 80 procent vyšší grafický výkon.

Vyšší výkon byl oficiálně potvrzen. Co ale ještě nového nabízejí?

Že se nejedná pouze o přehnaný marketingový tahák, nýbrž o skutečnou realitu, se už někteří lidé, kteří již měli tu čest s novým Airem pracovat, mohli na vlastní oči přesvědčit ve výkonnostních testech, ze kterých vyšel mnohem lépe než jeho loňský předchůdce. Konkrétně prémiovější varianta MacBooku Air 2020 v nich dosahuje v průměru o 63 % lepších výsledků než ta z roku 2019.

Nový MacBook Air 2020 (Zdroj: apple.com)
Nový MacBook Air 2020 (Zdroj: apple.com)

Krom vyššího výkonu bude nový Air nabízet i několik dalších vylepšení. Za zmínku rozhodně stojí zlepšení hovorů skrze FaceTime, jež díky jasnějšímu a zřetelnějšímu zachytávání hlasů budou poskytovat vyšší kvalitu než, na kterou jsme byli dosud zvyklí. Poprvé též budete moci k MacBooku Air připojit až 6K externí displej.

Třikrát hurá, Air bude mít novou klávesnici

Za největší problém MacBooků Air byla považována takzvaná motýlková klávesnice, která sice snižovala zdvih kláves a zlepšovala jejich odezvu, avšak byla dosti poruchová – běžně se stávalo, že některé klávesy špatně reagovaly, o nesnadném čištění prostorů pod klávesami ani nemluvě. Apple se tak rozhodl přijít s novým designem klávesnice.

Jedná se o klávesnici Magic, která vychází z Magic Keyboard, jež je součástí balení stolních počítačů iMac. U notebooků byla doposud využívána pouze u vloni představeného šestnáctipalcového MacBooku Pro. Klávesy na ní budou nepatrně vystouplejší a změní se též poměr velikosti šipek. Do České republiky by se měl pak nový Air dostat v nejbližších dnech, první oficiální dodávky od Applu se očekávají kolem 7. dubna.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware