Software

Mapy Google mají nový vzhled a slaví 15 let

google maps logo final
Foto: Google Maps

Asi nikoho nepřekvapí skutečnost, že Google Maps neboli počeštěně Mapy Google jsou celosvětově nejpoužívanějšími a nejobsáhlejšími online mapami.

Co naopak mnohé možná zaskočí je to, že letos oslavily již 15 let od svého spuštění, které se uskutečnilo 8. února 2005.

Tehdy fungovaly pouze jakožto webová aplikace, až o několik let později se dočkaly svého přetransformování do aplikací pro mobily, jmenovitě těch pro systémy Android a iOS. V roce 2007 pak bylo přidáno revoluční Street View nově přicházející s 360° snímky ulic. Do té doby byly k dispozici pouze základní geografické a satelitní mapy.

Patnácté narozeniny svých map oslavili v Googlu náležitě a přichystali velký upgrade, přinášející značné grafické vylepšení a pár dalších užitečných funkcí, a vypustili do světa aktualizované aplikace pro iOS (stáhnout) a Android (stáhnout).

Mapy Google mají nový vzhled a slaví 15 let
Mapy Google mají nový vzhled a slaví 15 let

Změny si je možné všimnout už ihned po úspěšném dokončení instalace updatu do telefonu, Mapy Google totiž mají zbrusu novou ikonku. Dříve jí byl výřezek mapy, nyní jí je špendlík vyobrazený v tradičních barvách této společnosti. To však samozřejmě není ještě zdaleka vše, největší změny na vás čekají až uvnitř samotné aplikace.

Všechno je daleko přehlednější a minimalističtější

Při jejím prvním spuštění vás asi okamžitě do očí praští pozměněná dolní lišta, všechny ikonky jsou umístěny v daleko užším pruhu, zbývá tak více místa pro samotnou mapu, zároveň díky tomu celá aplikace působí mnohem minimalističtějším a uhlazenějším dojmem.

Navíc těchto ikonek je nově pět oproti třem, které byly v Mapách Google dostupné před aktualizací. Jaké konkrétní položky se v tomto menu nacházejí? Níže uvádíme jejich seznam včetně vysvětlení, jakou funkci v aplikaci plní a co pod nimi najdete ukryté.

1) Prozkoumat

Supluje tlačítko Domů, po jeho rozkliknutí se vrátíte zpět na původní mapu. Společně s tím se vám aktivuje i vyhledávač a „vyskočí“ na vás doporučená místa v lokalitě, kterou jste jako poslední hledali – díky tomu můžete objevit třeba tamní nejlepší restaurace či bary.

2) Dojíždění

S železnou pravidelností někam dojíždíte? Pak je pro vás tato ikonka jak dělaná, neboť si zde můžete dopředu naplánovat cesty, a to jak ty uskutečněné vlastním autem, tak i ty veřejnou dopravou.

3) Uloženo

V minulé verzi nesla tato karta ještě název Pro vás. Ukládat a třídit podle kategorií si do ní můžete svá oblíbená místa. Lze tu specifikovat i lokalitu vašeho domova a práce – to vám zrychlí zadávání těchto častokráte se opakujících adres do navigace.

4) Přispět

Nová položka, jež umožňuje uživatelům třeba upravovat mapové podklady, dělit se s ostatními o fotografie dané lokality nebo přidávat recenze nedávno navštívených podniků.

5) Novinky

Rovněž zbrusu nová ikonka, která vám umožní sledovat, jaké akce budou v nejbližší době probíhat ve vámi oblíbených oblastech.

„Naše mapy nejdříve jen pomáhaly lidem dostat se na určité místo, teď jim pomáhají objevovat svět“ – Google.

Co na nový vzhled říkají uživatelé Google Map?

Z nově přidaných funkcí je patrné, že Google se snaží své mapy lépe propojit s lidmi tak, aby mohli snáze sdílet svůj obsah (recenze, fotky apod.). Proto se na závěr ještě v krátkosti podívejme na to, jak se tento nový vzhled pozdává právě uživatelům Google Map. Pokud se podíváme na nedávána hodnocení v obchodě Google Play, tak ty negativní dosti výrazně převládají nad těmi pozitivními.

Lidé si nejčastěji stěžují například na pomalé načítání map, ne zrovna zdařilou novou ikonu a nefunkčnost historie polohy. Naopak zastánci nového vzhledu této „appky“ si pochvalují kupříkladu zjednodušení dostupnosti a přehlednosti rozhraní pro uživatele, kteří píší recenze nebo celkové usnadnění orientace v aplikaci.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software