Tiskové zprávy

Mapy Google spouští v Praze novou funkci

google-mapy-15-let
Foto: maps.google.com, Tag: Google Maps

V Mapách Google jsou v Praze nově k dispozici podrobné informace o rozvržení ulic. Uživatelům tak služba ukáže, kde se nacházejí chodníky, přechody a ostrůvky pro chodce, ale i přesný tvar a šířku jednotlivých silnic. Tyto informace mohou pomoci při plánování nejvhodnější trasy zvláště lidem s kočárky nebo lidem pohybujícím se na vozíku. Mapy Google k tomuto zobrazení využívají umělé inteligence a znalosti městských krajin po celém světě.

Chodcům v Česku je pro snadnější navigaci k dispozici také funkce Live View. Ta umožňuje najít správnou cestu v ulicích prostřednictvím rozšířené reality.

Fotoaparát mobilního telefonu umisťuje šipky, směrovky a ukazatele vzdálenosti do reálného prostoru, ve kterém se uživatel nachází, čímž usnadňuje orientaci a výběr správného směru. To se ukazuje jako užitečné zejména v případech, kdy lidé opouštějí například stanici městské hromadné dopravy a váhají, kterým směrem se vydat.

Vylepšení globální lokalizace nyní zobrazuje přesnější umístění kolíků.
Vylepšení globální lokalizace nyní zobrazuje přesnější umístění kolíků

Funkce Live View v Mapách Google vám pomůže udržet orientaci a najít cestu. Díky novým způsobům použití živého náhledu Live View vám ještě více usnadníme orientaci ve světě, ať už se procházíte, opouštíte stanici veřejné dopravy nebo se setkáváte s přáteli.

Službu Live View jsme spustili loni a od té doby pomáhá lidem efektivně se pohybovat – zejména v době pandemie, kdy je na prvním místě co nejpřímější přesun z místa na místo. Díky rozšířené realitě (AR) vidíte šipky, směrové ukazatele a značky vzdálenosti umístěné přímo ve vašem světě, takže strávíte méně času zjišťováním, kudy máte jít.

Pomocí orientačních značek se můžete orientovat v režimu živého náhledu Live View

Již při výběru nebo vyhledávání místa v Mapách Google můžete klepnout na tlačítko Live View a vizualizovat si cíl v reálném světě. Brzy budete moci zobrazit také blízké orientační body, abyste se mohli rychle a snadno zorientovat a pochopit své okolí. Funkce Live View vám ukáže, jak daleko od vás jsou určité orientační body a jakým směrem se k nim musíte vydat.

Tyto orientační body mohou zahrnovat ikonická místa, jako je Empire State Building v New Yorku nebo Pantheon v Římě, a snadno rozpoznatelná místa, jako jsou místní parky a turistické atrakce.

Zobrazení Live View na více místech

Přístup k živému náhledu Live View je nyní možný přímo z karty tranzitu v Mapách Google. V roce 2018 jsme spustili multimodální navigaci – způsob, jak získat pokyny pro cestu, která zahrnuje kombinaci různých druhů dopravy, včetně chůze, jízdy autem, jízdy na kole a dopravy. Nyní, pokud používáte pokyny pro tranzitní dopravu a část cesty absolvujete pěšky, můžete k nalezení cesty použít službu Live View. To je užitečné zejména v případě, že vycházíte z tranzitní stanice a nevíte, kudy se vydat.

Živý náhled ve sdílení polohy – brzy k dispozici pro Android a iOS

Pokud se sejdete s přáteli na společensky vzdáleném setkání, může být těžké přesně určit, kde se nacházejí. Minulý měsíc jsme spustili funkci Živý náhled ve sdílení polohy pro uživatele zařízení Pixel a brzy ji rozšíříme na všechny uživatele systémů Android a iOS na celém světě. Když se přítel rozhodne sdílet s vámi svou polohu, můžete snadno klepnout na jeho ikonu a pak na Živé zobrazení a zjistit, kde a jak daleko se nachází – s překrytými šipkami a pokyny, které vám pomohou zjistit, kam máte jít.

Přesnější kolík

Abychom všechny tyto funkce uvedli v život, vylepšili jsme globální lokalizaci, základní technologii, která pohání všechny funkce živého zobrazení v Mapách Google. Pomocí strojového učení a znalostí topografie světa jsme schopni zohlednit nadmořskou výšku místa, takže můžeme přesněji zobrazit polohu cílového špendlíku v zobrazení Live View.

Níže můžete vidět, jak se Lombard Street – strmá, klikatá ulice v San Franciscu – dříve zobrazovala daleko v dálce. Nyní můžete rychle zjistit, že Lombard Street je mnohem blíže a špendlík je zarovnán s místem, kde ulice začíná na úpatí kopce.

Ať už jdete kamkoli, funkce Live View vám pomůže dostat se tam co nejefektivněji. Funkci Live View začnete v následujících týdnech vídat na kartě tranzitu a ve sdílení polohy v systémech Android a iOS spolu s přesnějším pinem. Landmarks se brzy začnou zavádět v systémech Android a iOS v téměř 25 městech* po celém světě a další budou přibývat.

*Amsterdam, Bangkok, Barcelona, Berlín, Budapešť, Dubaj, Florencie, Istanbul, Kuala Lumpur, Kjóto, Londýn, Los Angeles, Madrid, Milán, Mnichov, New York, Osaka, Paříž, Praha, Řím, San Francisco, Sydney, Tokio, Vídeň.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy