Hardware

Microsoft Surface Duo. Skládací smartphone trochu jinak

microsoft logo freebit
Hlavní TAG » Microsoft

Microsoft Surface Duo je unikátem na trhu s mobilními telefony. Co může nabídnout a stojí vlastně za to si ho pořídit?

Skládací a multifunkční s netradiční konstrukcí

Jedná se o další přírůstek do rodiny skládacích smartphonů. Specifická konstrukce, o které se už v minulosti čile spekulovalo, nabídne dvojici klasických LCD displejů o úhlopříčce 5,6 palců. Oba budou mít rozlišení 1350 x 1800. Po uzavření tak telefon překvapí příjemně kompaktními rozměry, které nebudou v kapse nijak výrazně překážet.

Obě obrazovky jsou spojeny kloubem otočným v úhlu 360°, Microsoft tak v novince obešel nutnost ohybu panelů. Počítá se s tím, že pant bude dostatečně robustní. Specifická konstrukce vychází z totožných základů jako nový minipočítač Surface Neo. Díky ní je možné telefon používat ve dvou různých režimech.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo

Jednak jako klasický mobil a jednak s ním lze pracovat jako s notebookem, protože si ho můžete rozložit. Kromě pracovního využití myslel Microsoft se svou novinkou i na zábavu. Použitelné proto zařízení bude i jako virtuální gamepad.

Microsoft dosud skoupý na informace

Microsoft se smartphonem pochlubil v únoru na konferenci pro vývojáře. V tuzemsku by se ale měl začít prodávat až na konci roku 2020.

Kromě data vydání o něm už víme také to, že ho bude překvapivě pohánět operační systém Android. Dostupný v něm bude obchod Play, a tedy i všechny aplikace. Jednotlivé aplikace se budou moci zobrazovat na jednom displeji, případně na obou. Přepínat mezi nimi lze jednoduchým tahem.

Zatím se také mluví o tom, že pohánět bude zařízení procesor Qualcomm Snapdragon 855. Jedná se už loňskou verzi, mnozí zájemci už jsou tak dopředu mírně zklamaní. Příčinou má být opoždění dodávek kvůli současné epidemii koronaviru.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo

To se ale může ještě změnit. Obsažen bude dle prvotních informací i USB-C port. Mnoho nových informací zatím nemáme, jedna z mála dosud uniklých zpráv mluví například o tom, že ovládání bude možné za pomocí stylusu.

Hardwarová výbava je zatím nejistá

Podle některých spekulací doplní procesor Snapdragon 855, s 6 GB RAM paměti a 64 GB kapacita vnitřního úložiště v základu. O ty úplně nejlepší hardwarové parametry se tak jednat zřejmě nebude. V prvních zprávách už probleskují obavy, že zejména velikost RAM by vzhledem ke dvojici displejů nemusela být dostačující.

Další „body dolů“ už si Microsoft pomyslně vysloužil také za to, že zřejmě nový telefon nenabídne konektivitu 5G sítí, která má značný potenciál. Integrovaný mobilní modem LTE by měl být osazen.

O telefon pro ryze nenáročné uživatele by se přece jen jednat nemělo. Samotný Microsoft vypustil prohlášení, že plánuje vybavit svoji novinku špičkovým fotoaparátem. O jeho umístění, podobně jako o většině dalších parametrů, však zatím nevíme nic bližšího.

Představení Microsoft Surface Duo

Lze ale předpokládat, že Microsoft v tomto směru svému prohlášení dostojí. Fotomobily patří mezi spotřebiteli k hojně poptávanému segmentu a kvalitní fotoaparáty se na trhu ujímají velmi dobře.

V jaké fázi vývoje je mobil teď

Podle dnes známých informací by měl být již hotový hardware. A aktuálně tak probíhá zejména ladění softwaru.

Proto se také objevují spekulace, že původní vánoční termín je spíše pesimistická předpověď a Microsoft stihne svoji novinku vydat dříve. A to dokonce snad již v létě letošního roku, alespoň pokud situaci nezkomplikuje již citovaný koronavirus. Zároveň s mobilním telefonem se ve stejném datu má představit i Surface Go a Surface Book.

Připravit se navíc možná budeme muset i na to, že telefon zpočátku bude jen omezeně dostupný. Pořídit by si ho tak mohli nejprve hlavně vývojáři a několik skalních fanoušků.

Kolik bude telefon stát?

Cena pravděpodobně nijak nevybočí z ostatních vlajkových lodí různých značek. Přesnější údaje zatím nemáme, ale lze předpokládat, že připravit bychom si měli minimálně 25 000 Kč.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware