Mnozí mají jistě stále v živé paměti legendární stavebnici Merkur, ze které bylo bez větší námahy možné postavit téměř cokoli, a to bez větších omezení. Se stejnou filosofii přichází i Open-Source platforma Arduino. Jedná se o platformu, na které lze navrhnout a poté i zkonstruovat velké množství programovatelných elektronických zařízení a fantazii se zde opravdu meze nekladou!
Pro začátek je dobré využít výrobcem dodávanou příručku s prvními patnácti návody, podle nichž lze zkonstruovat například: syntetizátor zvuku, monitorovací zařízení s množstvím čidel a mnoho dalších. Základní myšlenkou celého tohoto projektu je jednoduchost a otevřenost, významnou roli zde hraje komunita uživatelů a v podstatě vývojářů, kteří mezi sebou sdílejí své projekty, nápady a návrhy a poskytují tak inspiraci dalším při tvorbě jejich projektů.
Jak to funguje?
Základem celého zařízení je základní deska, na kterou se připojují další komponenty. V základním balení Starter kit je obsažena deska Arduino Uno, která je nejzákladnější deskou a všechny ostatní z ní více či méně vychází. Tato deska obsahuje čtrnáct digitálních vstupů a šest analogových výstupů. Dále se zde nachází konektor externího napájení, resetovací tlačítko a LED dioda.
Programování se provádí v prostředí Arduino IDE, toto prostředí čerpá ze své jednoduchosti a přehlednosti, stejně jako programovací jazyk, který je odvozen z Wiringu a C. Za hlavní devizu lze považovat skutečnost, že člověk nemusí mít zvláštní elektrotechnické a téměř žádné programátorské vzdělání, aby mohl vytvořit mnoho skvělých věcí, a to vše bez nutnosti cokoliv pájet.
Konektivita
Za jednu z dalších výhod platformy Arduino lze beze sporu považovat jeho konektivitu. Arduino je plně kompatibilní se všemi platformami, což je do značné míry zásluha toho, že prostředí IDE je psané v programovacím jazyku Java, a tak není problém ho použít pro kterýkoliv operační systém.
Moduly
K Arduinu, jak už bylo řečeno lze připojit celou řadu zajímavých modulů, mezi nejzajímavější z nich lze řadit čtečku karet SD, tlakové senzory, wifi modul, bluetooth a mnoho dalších. V rámci balení Starter kit pak lze nalézt například: H-můstek L293D pro řízení motoru, servo motor, teplotní senzor TMP36, senzor náklonu a alfanumerický LCD displej.
Cena
Za pořizovací cenu kolem 2700 Kč lze pořídit základní balení s názvem Starter kit, které je poměrně slušně vybavené na celou škálu základních projektů. Nicméně se k němu dá koupit množství dalších komponent, jejichž cena se pohybuje od desítek do tisíců korun. Pokud vás tedy Arduino zaujalo a chcete si vyzkoušet mnoho vlastních projektů, které nejsou jinak omezeny, než velikostí vaší fantazie, lze doporučit pro začátek právě Arduino Starter kit, který nabídne vše potřebné a možná i trochu víc. Rovněž pro začátek lze doporučit stránku Arduino.cz, která nabízí komplexní vhled do světa této platformy. A jaké jsou vaše zkušenosti s Arduinem, doporučili byste ho svým známým? Podělte se s námi do komentářů pod článkem.