Hardware

Nová konzole Sony PlayStation 5 v roce 2020

playstation logo final
Foto: PlayStation

Nedávno oznámila společnost Sony vydání nové herní konzole s prozatím neoficiálním názvem PlayStation 5. Datum vydání bylo stanoveno na konec roku 2020. Mnozí z nás si tedy mohou příští rok udělat pěkné herní Vánoce. Co hráčům ale nový Playstation nabídne? Jaký bude vnitřek konzole a co vše bude možné ovládat pomocí nového ovladače?

Asi nejoblíbenější konzolí na světě je konzole Playstation, která patří firmě Sony. Celkově se prodalo necelých 103 milionů kusů. Své oblibě se těší už po mnoho let. Vydání konzole PlayStation se v Evropě datuje k roku 1995. První herní konzole vyšly už v Japonsku v roce 1994. Svou konkurenci vždy umlčela a čekáme na nový upgrade hardwaru – pětko, kde jsi?

Významné novinky, které bude mít PlayStation 5

Asi nejdůležitějším faktem je, že hry vydané pro PlayStation 4 budou kompatibilní s novou konzolí. Jedná se o tzv. zpětnou kompatibilitu. Odpadne tedy to, co jsme zažili právě u PlayStationu 4 – čekání na nové hry, které si budeme moci na této v té době nové konzoli zahrát. Nová konzole totiž bude vycházet v podstatě ze stejné technologie, jakou má zatím poslední PlayStation, a Sony chce samozřejmě hráčům usnadnit pohodlný přechod.

playstation 5 controler
Nová konzole Sony PlayStation 5 v roce 2020

Co se týče hardwaru, tam se hráči mohou těšit na opravdu zajímavé změny. Už sami vývojáři mluví o tom,  že chtějí systém zrychlit a zvětšit i samotné úložiště. Zlepšit by se také měla grafika a navíc bychom se mohli dočkat i SSD disku, který má právě urychlit samotné načítání dat. A to razantně. To, co se načítá na PlayStation 4 zhruba 15 sekund, zabralo při ukázce nové konzole necelou sekundu.

Vylepšení by se mělo dočkat i audio, které se při vydání PlayStation 4 zase tolik od svého předchůdce nelišilo. To by se nyní mělo změnit, a čip od AMD by měl mít již zabudovanou 3D audio jednotku, díky které si hráči budou moci naplno užít 3D zvuk a zintenzivnit tak svůj prožitek při hraní.

Změny se dočká i samotný ovladač

Už bezdrátový ovladač DualShock pro PlayStation 4 byl vylepšený, teď se ale pro novou konzoli chystá ještě další změna. Ovladač sice ještě nebyl oficiálně oznámen a představen, ale pár slov o něm už také padlo. Měl by být více intuitivní, zlepšení se dočká hlavně haptika, nebo haptická odezva, chcete-li. Například u střelby z různých zbraní v průběhu hraní bude možné nastavovat různé úrovně odporu a vibrací.

Na vydání nového Sony PlayStation 5 si sice ještě zhruba rok počkáme, nicméně už nyní nás architekti navnadili dostatečně, tak už jen nezbývá než čekat a nechat se překvapit, jaké vychytávky s sebou nová konzole přinese.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware