Mobilní telefony

Nokia: Tři nové modely na MWC 2013

nokia logo freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Nokia

Finská společnost Nokia vždy mívala tiskovou konferenci začátkem roku na veletrhu CES v Las Vegas. Od letošního roku již na CESu nevystupuje a své nové modely si nechává na vlastní akce či do Barcelony na MWC. Během dneška byly představeny hned tři nové telefony. Dva z nich (Lumia 720 a 520) obsahují Windows Phone 8 a jeden Symbian S40 (301).

Nokia 301 - levný smartphone

Nokia 301

Tento přístroj je se svou cenou cca. 2 000 určen pro masy a podle toho také vypadá výbava. U displeje s úhlopříčkou 2,4“  a rozlišením 240 x 320 px nepřekvapí, že není dotykový, zato ale příjemně potěší hmotnost celého přístroje, která činí rovných 100 gramů. Zařízení bude dostupné v pěti barevných variantách a navíc si můžete vybrat model s jednou, nebo dvěma SIM kartami. Fotografie pořízené 3,2 MPx fotoaparátem budete moci díky vestavěnému Bluetooth a funkci Slam jednoduše sdílet s ostatními telefony.

Interní paměť pak činí 256 MB, které lze rozšířit pomocí paměťové microSD karty. Co se konektivity týká, je podporován i HSDPA a HSUPA standard. O dlouhou výdrž se pak postará  1 200 mAh baterie. Velikou nevýhodou je absence WiFi a GPS modulu, nicméně v této cenové kategorii by se ale jednalo spíše výjimku, kdyby tyto bezdrátové technologii přístroj obsahoval.

Nokia Lumia 520

Nejlevnější přístroj s operačním systémem Windows Phone 8. Asi takto by se dal definovat model Lumia 520 od Nokie. 4″ displej s rozlišením 840 x 480 pixelů je vybaven technologií IPS a Super Sensitive Touch, díky které lze obrazovku ovládat například v rukavicích. Přístroj pohání dvoujádrový Snapdragon S4 s taktem 1 GHz na jádro, doplněný o 512 MB paměti RAM. Snímač fotoaparátu má rozlišení 5 MPx a je schopen natáčet HD video. Pod krytem se nachází 1 420 mAh baterie, zajišťující dostatečnou výdrž při aktivním používání.

Z bezdrátových modulů lze zmínit například WiFi, GPS a Bluetooth, chybí však NFC. S cenou cca. 5 000 Kč tento model jistě zajistí mnoha zájemcům cenově přijatelnou vstupenku na pole smartphonů s OS od Microsoftu.

Nokia Lumia 520 - nejlevnější Windows Phone 8

Nokia Lumia 720

Stejně jako Lumia 520 je tento model poháněn dvoujádrovým procesorem od Qualcommu, kterému sekunduje 512 MB RAM. Displej s úhlopříčkou 4,3″, IPS a Super Sensitive Touch technologií nabídne rozlišení 840 x 480 px a navíc je kryt sklem Gorilla Glass. Jelikož je telefon osazen pouze 8 GB interní paměti, výrobce nezapomněl umístit i slot pro microSD karty. Fotoaparát (6,7 MPx) s optikou Carl Zeiss nabízí mimo kvalitních snímku i množství filtrů, které udělají ze všedních fotografií zajímavá díla – díky čelní kamerce pak můžete provozovat videohovory.

Jistě potěší i baterie s kapacitou 2 000 mAh a možností bezdrátového nabíjení – k tomu je ale zapotřebí dokoupit speciální kryt. Windows Phone 8 je doplněn o Nokia Here, která v sobě skrývá řadu geolokačních služeb – díky vestavěné GPS s podporou GLONASS nebude problém tuto aplikaci používat. Oproti Lumii 520 nabízí tento model ještě NFC čip. S cenou 7 500 Kč se smartphone řadí do kategorie střední třídy, kde si jistě najde své zájemce.

Nokia Lumia 720 - cenově přijatelná střední třída

Ačkoli jsou všechny tři modely „chytré“, ani jeden se výbavou neřadí mezi high-endy. Je známo, že Nokia se v posledních letech nachází v krizi, nicméně této společnosti nejde upřít snaha a kvalitní zpracování výrobků. Všechny výše zmíněné modely by se měly prodávat na evropském trhu, a to ve 2. čtvrtletí tohoto roku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony