SoftwareZe světa IT

Novinky o systému Windows 10. Komprimační videokodeky (H.265)

Produktova rodina Windows 10

Microsoft s novými Windows 10 zřejmě čeká na kvalitní feedback od svých testerů a širokého obecenstva díky programu Windows Insider. Připravil pro ně podobu nového systému, ale i zajímavou podporu obrazovky a videa. Nové desítky budou dle informací podporovat zobrazovače s rozlišením až 8K, což je rozlišení obrazovky 7 680 x 4 320 pixelů. Rozlišení 8K je nástupce již střídmě zavedeného 4K, které nahrazuje běžné televizory a monitory s Full HD rozlišením. To vše se očekává se v nejbližších letech.

Novinky o systému Windows 10

Převrat technologií je zřejmý, ale čas na něj bude o to delší. S novým standardem se ale nezlepšuje jen rozlišení, ale také kvalita samotných barev, dynamický rozsah nebo počet snímků za sekundu. Primární součástí jsou i zbrusu nové komprimační videokodeky (H.265, HEVC), které umožňují s minimální ztrátou kvality výrazně zmenšit velikost souborů k přehrávání.

Produktova rodina Windows 10

Novinky o systému Windows 10

S rozlišením 8K budou Windows počítat zatím u obrazovek větších než 27 palců a nebude chybět ani podpora DRM ochrany (PlayReady 3.0). K rozšíření 8K je poměrně dlouhá cesta, musí se totiž přejít i na nové videoporty (například SuperMHL zvládne 8K s 120 Hz) a zařízení, která budou takové rozlišení se standardy podporovat. Aktuálně? Před několika dny se Microsoft zakousl do své TP verze, která je volně ke stažení. Světlo světa spatřilo již zajímavě vypadající sestavení s číslem 10041, které přineslo zajímavé novinky, vylepšení a nové funkce.

Testovací verze Windows 10 Technical Preview

Nejnovější build operačního systému Windows 10 testují v současnosti zhruba dva miliony uživatelů po celém světě, velký podíl na tomto čísle má Čína či USA. Testovací verze Windows 10 Technical Preview je dostupná i v českém jazyce, ať v 32bitové nebo 64bitové kopii. Týden Microsoftu stačil k doladění a nyní už verzi 10041 nabízí v aktualizaci všem a rovněž také v ucelené formě ISO obrazu ke stáhnutí.

Agregace systemu Windows 10

Testovací verze Windows 10 Technical Preview

Patřičné pospojení proběhne i na mobilní platformě nových Windows 10. Na trh redmondský hráč přinese i nové spojení dvou slov – Windows Aplikace neboli Windows Apps. Tak se budou označovat aplikace, které lze instalovat na veškerá mobilní zařízení právě s touto platformou. Do vývoje a partnerství se zapojí i čínské Lenovo či Xiaomi, které by mělo spolu s Microsoftem nabídnout Mi4 postavené na ROM Windows 10.

Winplatforma má své jádro nově rozběhnout i na zařízeních primárně určených pro platformu Android. Díky tomu může podíl Androidu vůči aktivním zařízením značně oslabit. Nově se na softwarovém trhu také objevily nástroje pro vývojáře aplikací – emulátor aktuálně pracuje s verzí systému 10030, která je ve většině interních dat pojmenována jako Windows Mobile 10.

Mobilní Windows 10 zdarma a pro všechny nejsou jediným krokem, kterým se firma snaží vehementně udržet na trhu. Mobilní vlak jede velice rychle, právě touto rychlostí se nechala překvapit i finská společnost Nokia. Nový generální ředitel společnosti Satya Nadella, který 4. února 2014 nahradil Steva Ballmera, prosazuje strategii nazvanou mobily a internetový cloud na prvním místě, která mění celou obchodní politiku firmy jako takové. Mobilní segment prostě jede!

Systém Windows 10 zdarma i pro piráty východních moří? Internetem kolovala zpráva, která nabídla legalizaci pirátských kopií. To se samozřejmě dít nebude, možná jen v Číně. A jak to bude dál? V létě bude dostupná aktualizace na Win10 ze systému Windows 7 a vyšší, aktualizovat mohou i pirátské kopie, legální software na svém počítači ale nečekejte.

Čekáte na nové Windows desítky? Už máte na svém počítači nainstalované nové prostředí bez Metra? Víte o zajímavém návodu, jak Windows 10 nainstalovat? Určitě se o své myšlenky či poznatky k tomuto systému podělte do komentářů pod tímto článkem, děkujeme za aktivitu!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Software