Kryptoměny

Novinky z kryptosvěta #28. Nejzajímavější příběhy dneška

Novinky z kryptosveta
Foto: pixabay.com, Tag: NZK

Coinbase a Lido dominují stakingu

Nový blockchain Proof-of-Stake Etherea čelí nevítané kontrole poté, co vyšlo najevo, že odměny za staking ovládá malý počet centralizovaných hráčů. Podle spoluzakladatele společnosti Gnosis Martina Köppelmanna společnost Lido v současné době ovládá 27,5 % stakingu, zatímco Coinbase je na druhém místě se 14,5 %.

Celkově podle něj sedm největších subjektů kontroluje více než dvě třetiny ověřování bloků – tuto skutečnost označil za „zklamání“. Bitcoinoví maximalisté se kvůli těmto odhalením rozohnili. Tvrdí, že to dokazuje, že se Ethereum stále více centralizuje a že je ohrožena odolnost proti cenzuře. Köppelmann však tvrdí, že v Bitcoinu je situace ještě horší, protože v současné době získávají 72 % těžebních odměn pouze čtyři subjekty.

Coinbase a Lido dominují sázkám
Coinbase a Lido dominují sázkám

Udělala společnost The Merge z ETH cenný papír?

Přechod Etherea na Proof-of-Stake (PoS) by mohl přilákat nevítanou pozornost americké Komise pro cenné papíry. Podle deníku The Wall Street Journal se Gary Gensler domnívá, že kryptoměny, které fungují na PoS řetězcích, mohou být klasifikovány jako cenné papíry.

Předseda SEC sice zdůraznil, že nemluví o žádném konkrétním digitálním aktivu, ale jeho poznámky jsou obzvláště zlověstné vzhledem k tomu, jak se jen několik hodin předtím odehrálo The Merge. S odkazem na Howeyho test – který soudy používají k posouzení, zda by aktiva měla být klasifikována jako cenné papíry – Gensler byl citován jako řekl: „Z pohledu mince… je to další indicie, že podle Howeyho testu investorská veřejnost očekává zisky na základě úsilí jiných.“

Udělala společnost The Merge z ETH cenný papír?
Udělala společnost The Merge z ETH cenný papír?

Nayib Bukele usiluje o znovuzvolení

Salvadorský prezident Nayib Bukele oznámil, že se hodlá ucházet o znovuzvolení. A to i přesto, že ústava země prezidentům skutečně brání v tom, aby vykonávali funkci po sobě jdoucí období.

Bukeleho současné pětileté funkční období má skončit v roce 2024 – a již v roce 2021 Nejvyšší soud rozhodl, že prezidenti mohou vykonávat funkci dvě po sobě jdoucí období. Ale vzhledem k tomu, že soudci soudu byli jmenováni politiky z Bukeleho vládnoucí strany, vyvolalo toto prohlášení odsouzení ze strany USA a dalších zahraničních mocností.

Bukele má díky nedávnému potírání gangů vysoké hodnocení, ale reakce na zákon o bitcoinech byly smíšené. Pokud nebude znovu zvolen, mohl by být BTC jako zákonné platidlo zrušen.

Podvody s darováním kryptopeněz prudce rostou

Došlo k dramatickému nárůstu počtu falešných doménových jmen používaných k nasměrování obětí na podvody s kryptografickými dárky. Podle Group-IB jsou na těchto stránkách často umístěny falešné streamy na YouTube, v nichž vystupují například Vitalik Buterin, Elon Musk nebo Cristiano Ronaldo.

Znepokojující je, že počet registrací podvodných domén zaznamenal v první polovině roku 2022 „explozivní“ nárůst o 335 % ve srovnání s celým loňským rokem. Obvykle mají falešné podvody s kryptografickými dary 10 000 až 20 000 diváků – a Group-IB také odhalila 10 klíčových slov, která podvodníci nejčastěji používají.

Na vrcholu seznamu jsou ETH, Ark, Elon Musk, Shiba, XRP, Tesla, SpaceX, Micro, Ripple a ADA a podle odborníků podvodníci věnují pozornost zprávám a přizpůsobují jim svou taktiku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Kryptoměny