Kryptoměny

Novinky z kryptosvěta #30. Nejzajímavější příběhy dneška

Novinky z kryptosveta
Foto: pixabay.com, Tag: NZK

Bitcoin poprvé za týden dosáhl 20 000 dolarů

Bitcoin v úterý předvedl působivou rallye – z 19 000 dolarů se vyšplhal na maximum 20 338 dolarů. Největší světová kryptoměna v jednu chvíli vzrostla za 24 hodin o 8 %, přičemž ostatní hlavní kryptoměny byly také pevně v zelených číslech. Odlišuje se to i od akciových trhů, kde indexy FTSE 100, S&P 500 a Nasdaq zůstaly beze změny.

bitcoin-USD
Bitcoin poprvé za týden dosáhl 20 000 dolarů

Bitcoin měl po většinu letošního roku extrémně úzkou korelaci s akciemi, ale ukazatele naznačují, že tato silná vazba začíná slábnout. To by mohlo být znamením, že posledních několik příležitostných investorů, kteří na trhu zůstali, odešlo a zůstali jen ti, kteří mají „diamantové ruce“. Co se týče dalšího vývoje, britští investoři se po pondělním propadu libry na historické minimum vůči americkému dolaru ocitli na dně.

FTX vyhrála aukci o aktiva společnosti Voyager

Společnost FTX vyhrála „vysoce konkurenční aukci“ o aktiva společnosti Voyager Digital. Kryptoburza nabídla za aktiva zkrachovalého věřitele celkem 1,42 miliardy dolarů. Pohledávka Voyageru vůči Three Arrows Capital ve výši 650 milionů dolarů je z této transakce vyloučena. Výbor nezajištěných věřitelů se údajně vyslovil pro nabídku FTX, což by mohlo zajistit, že postižení zákazníci začnou mít přístup ke svým zmrazeným prostředkům spíše dříve než později.

Dohoda má být předložena konkurznímu soudu v New Yorku 19. října. Pro FTX to znamená poměrně ohromující obrat v osudu. V červenci společnost Voyager odmítla návrh na převzetí od společnosti Sama Bankmana-Frieda. Nabídka byla odmítnuta jako „podhodnocená nabídka převlečená za záchranu bílého rytíře“.

Do Kwon trollí Interpol

Do Kwon prolomil mlčení poté, co bylo vydáno červené oznámení Interpolu. Znamená to, že orgány činné v trestním řízení po celém světě jsou nyní požádány, aby bojujícího zakladatele společnosti Terraform Labs vypátraly a zatkly. V Jižní Koreji čelí obvinění v souvislosti s krachem společností LUNA a UST, který z kryptotrhu vymazal odhadem 60 miliard dolarů.

Kwonovy nejnovější tweety by mohly Interpolu vadit – prohlásil totiž, že vynakládá „nulové úsilí“, aby skryl místo svého pobytu. Pravidelně prý chodí na procházky a do nákupního centra a také píše kód ve svém obývacím pokoji. „Není možné, aby na mě nikdo z CT v posledních týdnech nenarazil,“ napsal na Twitteru. Přesto nebyl natolik sebevědomý, aby prozradil, kde na světě se momentálně nachází.

Mastercard představuje debetní karty NFT

Majitelé modrých čipů NFT si nyní mohou debetní karty Mastercard přizpůsobit avatarům, které prokazatelně vlastní. Kreditní karetní gigant uzavřel partnerství se společností hi, která sama sebe popisuje jako krypto a fiat finanční aplikaci.

Mastercard představuje debetní karty NFT
Mastercard představuje debetní karty NFT

Znamená to, že majitelé CryptoPunků, Měsíčňanů a Znuděných opic si budou moci nechat svou milovanou postavičku vyzdobit na plast, který mají v kapse. Jako vždy se ďábel skrývá v detailech. Celkem má hi šest různých úrovní členství – a debetní karty NFT jsou k dispozici pouze členům Gold, Platinum a Diamond. K tomu je zapotřebí vsadit 100 000 žetonů hI – a v době psaní tohoto článku by to znamenalo zablokovat asi 5 000 dolarů. Pro začátek jsou hi karty dostupné v celé Evropě. Podporován je pouze omezený počet sbírek NFT.

Bitcoin „není tak zelený“, jak tvrdí těžaři

Rada pro těžbu bitcoinů nedávno prohlásila, že 59 % spotřeby energie bitcoinu pochází z udržitelných zdrojů. Podle nové zprávy je to však značně nepřesné. Cambridgeské centrum pro alternativní finance tvrdí, že skutečné číslo se blíží 37,6 %. Výzkumníci si však také vzali na mušku tvrzení, že uhlíková stopa BTC je srovnatelná s velkými ekonomikami.

Podle jeho údajů je Bitcoin zodpovědný za 0,1 % globálních emisí skleníkových plynů – což se rovná Nepálu nebo Středoafrické republice. Alexander Neumueller, který vede Cambridgeský index spotřeby elektřiny v bitcoinech, uvedl: ,,Je to velmi důležité: „Při pozorování argumentů obou stran se některá tvrzení zdají být přitažená za vlasy a založená na přílišném zjednodušení, zatímco jiná jsou založena na nedostatečných informacích.“

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny