Kryptoměny

Novinky z kryptosvěta #35. Nejzajímavější příběhy dneška

Novinky z kryptosveta
Foto: pixabay.com, Tag: NZK

FTX vyhlašuje bankrot, SBF rezignuje

Po více než týdnu zvěstí o solventnosti FTX, spolu s jednou ustoupivší akvizicí vedenou Binance, podala tato krypto burza a 134 jejích přidružených společností v USA žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11. Pozoruhodné je, že FTX USje zahrnuta do žádosti o bankrot, a to i poté, co generální ředitel a zakladatel FTX Sam Bankman-Fried několikrát tweetoval, že amerického subjektu se to týkat nebude.

Bankman-Fried rovněž odstoupil z funkce generálního ředitele a nahradil ho John J. Ray II – bývalý veterán z likvidace společnosti Enron.

Sam Bankman-Fried: „I f***** up“

Ještě před dnešním vyhlášením konkurzu se Sam Bankman-Fried omluvil za krizi, která FTX zachvátila, a napsal na Twitter: „F***** jsem to zvoral a měl jsem to udělat lépe.“

Včera v dlouhém vlákně na Twitteru napadený generální ředitel přiznal, že měl být komunikativnější. Trval na tom, že FTX International „má v současné době celkovou tržní hodnotu aktiv/kolaterálu vyšší než vklady klientů“ – to je však něco jiného než likvidita, která vyvolává problémy s výběrem. Poté, co slíbil, že jeho hlavní prioritou jeudělat správnou věc pro uživatele, SBF nyní rezignoval na svou funkci ve skupině FTX a zůstane pouze proto, aby pomáhal v procesu transformace.

Hradby se nad FTX uzavírají

I po dnešním vyhlášení konkurzu má tento příběh mnoho úhlů pohledu. Deník Wall Street Journal uvádí, že SBF půjčila společnosti Alameda Research 10 miliard dolarů z prostředků FTX. Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s komisí SEC a CFTC údajně zahájily vyšetřování krize, která burzu zachvátila.

CoinDesk ve čtvrtek informoval, že několik uživatelů bylo schopno vybrat prostředky z FTX, ale není jasné, zda je to široce dostupné, protože na webových stránkách FTX se stále uvádí, že nelze zpracovávat výběry. Aby toho nebylo málo, škody se rozšířily do širšího odvětví – Tether krátce ztratil svůj peg a sklouzl na 0,9815 USD, než se zotavil.

BlockFi opět zastavuje výběry

Problémový poskytovatel kryptografických půjček BlockFi, který letos v létě unikl bankrotu po půjčce 400 milionů dolarů od nyní již nesolventní burzy FTX Sama Bankmana-Frieda, opět zastavil výběry. S odvoláním na „nejasný stav FTX“ BlockFi požádala klienty, aby neprováděli vklady na své peněženky BlockFi nebo úrokové účty. Upozornila na to: „Dokud nebude jasno, omezujeme činnost platformy, včetně pozastavení výběrů od klientů.“

Toto oznámení se pro BlockFi rovná krutému uzavření kruhu, stejně jako ponižujícímu obratu pro SBF. Ještě před pěti měsíci byl v zářivých rozhovorech pro The New York Times a Wall Street Journal prezentován jako zachránce zraněných kryptofirem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny