Kryptoměny

Novinky z kryptosvěta #38. Nejzajímavější příběhy dneška

Novinky z kryptosveta
Foto: pixabay.com, Tag: NZK

Bitcoin překonal hranici 28 000 dolarů

Bankovní krize nadále vyvolává nervozitu na světových trzích. Zdá se však, že Bitcoinu to nikdo neřekl. Největší světová kryptoměna v pondělí prolomila hranici 28 500 dolarů. BTC za poslední týden vzrostl o 28 % – překonává tak hlavní altcoiny a jeho celková dominance roste.

To vše v době, kdy se regulační orgány potýkají s rostoucí panikou ohledně tradičního finančního sektoru. Nyní bylo potvrzeno, že Credit Suisse je převzata společností UBS v rámci dohody o snížení ceny, která má zabránit dalšímu šíření krize. Softwarový inženýr a obchodník s kryptoměnami Eric Wall říká, že tato rally je jiná. „Bitcoin – zřejmě poprvé – funguje jako bezpečné aktivum v reakci na tradiční bankovní systém a v reakci na globálně nespolehlivou a trhavou měnovou politiku centrálních bank,“ napsal na Twitteru.

Coinbase se zaměřuje na globální expanzi

Vzhledem k náročnému regulačnímu prostředí v USA plánuje Coinbase velké změny. Burza údajně zřídí nové obchodní místo mimo Ameriku. V rámci strategie „Go Broad, Go Deep“ bude spouštět nové produkty a služby na trzích na šesti kontinentech. Ačkoli Coinbase již působí ve více než 100 zemích, všechny tyto dceřiné společnosti směrují klienty na stejnou obchodní platformu v USA. Nová platforma se zaměří na „jurisdikce s vysokou regulační laťkou„, uvedla Coinbase.

coinbase logo
Coinbase se zaměřuje na globální expanzi

To by zahrnovalo Velkou Británii, Singapur a EU, kde právě prošel regulační balíček Markets in Crypto Assets (MiCA). Jako potenciální cíle se rýsují také Brazílie, Spojené arabské emiráty, Austrálie, Hongkong, Švýcarsko, Bermudy a Japonsko.

Zlepšuje se situace na FTX?

Nové vedení FTX tvrdí, že se nyní potýká s nedostatkem 6,8 miliardy dolarů. To je sice stále do očí bijící číslo, ale oproti 9,8 miliardám dolarů, které byly předpovídány na začátku března, je to výrazné zlepšení.

V chaotických a neúplných účetních knihách zkrachovalých firem zatím našli pohledávky ve výši 11,6 miliardy dolarů proti aktivům v hodnotě 4,8 miliardy dolarů. Pokračující kolísání aktiv a pasiv burzy FTX a obchodní společnosti Alameda Research je důsledkem toho, co expert na restrukturalizaci a současný generální ředitel John Ray III označil za „naprostou absenci důvěryhodných finančních informací“. Zákazníci FTX dluží 11,568 miliardy dolarů – a jen 50 největších věřitelů čeká na vrácení 3,1 miliardy dolarů.

Nový velký kryptografický skandál? iEarn Bot

Obchodní aplikace nazvaná iEarn Bot stála tisíce budoucích investorů do kryptoměn vše a podle zprávy BBC News by mohla být „jedním z největších krypto skandálů současnosti„. Její vyšetřování zjistilo, že společnost působí ve velkém počtu zemí – včetně Rumunska, Indonésie, Nigérie a Kolumbie. Investorům byly slibovány „zaručené vysoké výnosy„, ale jejich zůstatky se zhroutily na nulu, kdykoli se pokusili o výběr.

iEarn Bot měla na svých webových stránkách jmenovaného generálního ředitele – ten však při oslovení uvedl, že o projektu nikdy neslyšel. Jako strategičtí partneři byli uvedeni také Massachusettský technologický institut, Huawei a Qualcomm, ti však popřeli, že by o něm věděli.

Další severokorejský hacker?

Hacknutí společnosti Euler Finance za 200 milionů dolarů z minulého týdne bylo spojováno se severokorejskými hackery. Malá část těchto ukradených kryptoměn byla odeslána na adresu spojenou se skupinou Lazarus Group, která má vazby na tento tajný stát. Chainalysis varovala, že „je možné, že tento pohyb finančních prostředků byl pokusem o přesměrování jinou hackerskou skupinou„.

To znamená, že hackerský útok na Euler Finance byl ve stylu skupiny Lazarus Group – jeden obrovský zásah založený na exploitu -, který je podle amerických zpravodajských služeb využíván k financování jaderného zbrojního programu darebáckého státu. Lazarus byl také zodpovědný za ničivý útok na Ronin Bridge, který pomáhá napájet Axie Infinity. Pchjongjang je spojován s krádežemi v hodnotě miliard dolarů, přičemž USA se zaměřily na míchačky mincí.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny