InternetZe světa IT

NTT: Vize v 4K streamu již brzy

Japonská telekomunikační společnost Nippon Telegraph and Telephone už dlouhá léta patří mezi největší vizionáře a průkopníky v oblasti broadbandu. Nelze se divit, že v pátek 7. 6. 2013 zahájila zkušební streaming ve čtyřnásobně kvalitnějším rozhraní, než je stávající Full HD. S touto informací přišel server bbc.co.uk.

NTT 4K

Vyřešené potíže s komprimací – Streamování obrazu ve vysoké kvalitě mělo doposud dvě veliká úskalí – vyžadovalo opravdu vysokou rychlost internetu, a zároveň bylo datovým „žroutem“, neboť se rychle musel přenést každý pixel z každého framu.

Nová technologie ale využívá série algoritmů, které analyzují barvy a změny mezi jednotlivými framy. Množství přenášených dat se tak razantně snižuje. Nový kodek H.265 High Efficiency Video Coding (HEVC) standard s podporou 4K tak nejspíš vytlačí stávající H.264/MPEG-4.

Úskalí 4K – Pouštět datový proud v kvalitě pohybující se v horizontálním rozlišení kolem čtyř tisíc pixelů už tedy umíme, ale ke skokovému masivnímu rozšíření technologie 4K to pravděpodobně nepovede. Problémem totiž zůstávají přijímače nebo monitory, které by takto náročné digitální vysílání zvládly, respektive jejich cena. Ta v současnosti mnohdy převyšuje pomyslnou hranici pěti tisíc dolarů (sto tisíc korun), která je startovní čarou pro typy s nejmenší uhlopříčkou 55“ (138 centimetrů). Pro představu – běžnou televizi s HD rozlišením seženete ani ne za třetinovou částku.

V Japonsku se žádných překážek nebojí a věří, že už do roku 2014 se v zemi podaří 4K protlačit do notné části domácností. Proč zrovna 2014? Japonsko se chce stát první zemí na světě, která bude přenášet ve 4K zápasy z brazilského mistrovství světa ve fotbale, nikoliv přes internet, ale klasickým satelitním vysíláním.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet