Internet

Očkování covid-19 a registrace. Jak se přihlásit na internetu

covid-19
Foto: pixabay.com, Tag: Koronavirus

Registrace k očkování proti onemocnění covid-19 se otevírá stále širšímu spektru zájemců. Kdo se v této chvíli může registrovat a jak na to?

Kdo a kde se může nechat registrovat k očkování

Prioritními skupinami pro očkování byli především senioři a posléze též chronicky nemocní. Očkování se navíc dále otevřelo i prioritním profesním skupinám. Od 17. května se registrace zpřístupnila plošně pro všechny osoby starší 40 let.

Přihlásit se tak k očkování může každý, kdo splňuje podmínku věku. K registraci slouží Centrální rezervační systém, který je dostupný na webu https://crs.mzcr.cz. Tento formulář vyžaduje vyplnění věkové kategorie nebo údajů pro prioritizaci.

Covid-19 a registrace. Jak se přihlásit na internetu
Covid-19 a registrace. Jak se přihlásit na internetu

Na tomto základě bude následně žádost zájemce vyhodnocena a v souladu s aktuálním plánováním dodávek vakcín může být zájemci nabídnut i termín.

Co musí splnit zájemce o očkování

Kromě splnění kritéria či věku je nutné, aby zájemce o očkování předtím, než o registraci požádá, splnil také následující:

  • má k dispozici mobilní telefon
  • má vybrané očkovací místo
  • má připravenou kartičku pojištěnce
  • je zodpovědně informován o veškerých důsledcích a k očkování se rozhodl

Jak se zaregistrovat k očkování

První krok registrace zahrnuje ověření telefonního čísla. Tento bod také obsahuje vymezení prioritních skupin a provede vás detailněji dalšími fázemi celého procesu.

Pro registraci musíte mít mobilní telefon. Vyberte si očkovací místo. Připravte si kartičku pojištěnce.

Můžete si tak přečíst, co máte dělat i v jiných případech, než že se chcete nechat očkovat, tedy rezervovat si termín pro vakcínu. V rámci očkování je totiž možné i změnit registraci nebo zrušit termín rezervace.

1) Ověření telefonního čísla

Do kolonky BEZPEČNÁ NOVÁ REGISTRACE vepište své telefonní číslo. Systému je nutné udělit souhlas se zpracováním osobních údajů.

Obratem by vám měla přijít SMS s PIN kódem. Tento PIN je čtyřmístný. Ten zadáte do příslušné kolonky na webu a potvrdíte. Tímto postupem se vám, pokud vše proběhlo korektně, otevře přístup do samotného registračního formuláře.

2) Vyplnění registračního formuláře

Povinné jsou především základní kontaktní údaje. Vyplňovat tedy budete jméno, příjmení, číslo pojištěnce, občanství a zdravotní pojišťovnu. Dále budete vepisovat údaje o svém trvalém pobytu. Tedy celou adresu (ulice, číslo popisné, obec a směrovací číslo). Nezapomeňte také uvést stát.

Kontaktní informace jsou tvořeny telefonním číslem, které však už není editovatelné. E-mail lze poskytnout volitelně.

Dále si sami vybíráte očkovací centrum. To si, pozor, volíte skutečně pouze vy, prioritní očkovací centrum nijak nesouvisí s vašim bydlištěm. Nejprve zvolte kraj, poté vyberte místo, kam se plánujete dostavit k očkování.

3) Vyplnění prioritní skupiny

Zařazujete-li se k očkování na základě věku, systém si tuto skutečnost zkontroluje podle čísla pojištěnce automaticky.

Dále se do očkování mohou registrovat zdravotničtí pracovníci, pracovníci kritické infrastruktury, pracovníci v sociálních službách a osoby s chronickým onemocněním. Oprávněnost očkování tak může být podmíněna registrací v Národním registru zdravotnických pracovníků, přístupovým kódem od zaměstnavatele, uvedením na seznamu zaměstnanců kritické infrastruktury Ministerstva průmyslu a obchodu, případně lékařskou zprávou.

4) Potvrzení platné registrace

Přijetí registrace je potvrzeno SMS a e-mailem. Údaje se ověřují v registru obyvatel. Dále je žadatel zařazen do databáze pro registraci.

Následně vám bude odeslána SMS se šestimístným PIN kódem. Čekat na SMS můžete v řádu několika dní až týdnů. Jakmile obdržíte tuto zvací SMS, můžete si následně rezervovat konkrétní termín očkování. Na provedení rezervace máte, pozor, pouze 72 hodin.

Jestliže nestihnete provést rezervaci termínu, budete vráceni do registru zájemců a musíte vyčkat na novou zvací SMS.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet