Hardware

Okamžitý překladač do kapsy je velkým pomocníkem na cestě

vlajky logo final
Foto: Vlajky států

Potřebujete na cestě okamžitý překladač (translátor) do kapsy? Myslíte si, že je velkým pomocníkem do neznáma?

Překladače jsou užitečnými pomocníky na cestách. Vyplatí se koupě speciální „krabičky“ nebo je lepší sáhnout po aplikaci do mobilu?

Co jsou elektronické překladače

Jedná se o hardware, tedy mají podobu „krabičky“. Ačkoli se pohodlně vejdou do kapsy, je nutné počítat s tím, že s sebou zkrátka musíte nosit další přístroj. Mobilní telefon u sebe zpravidla máte naprosto vždy.

Tato zařízení jsou primárně jednoúčelová, slouží pro překlad, přestože mohou nabídnout i některé další funkce. Pokročilé modely pro cestovatele obsahují například GPS. Většinou pro svoje fungování potřebují tyto přístroje přístup na internet. Překlad, který probíhá online, je zpravidla kvalitnější, nicméně ne nijak markantně.

Překladače v podobě aplikace do telefonu už dnes mohou fungovat i bez WiFi. Jejich databáze bývají natolik rozsáhlé, že kvalitativní rozdíl byste oproti překladu založeném na přístupu na internet již poznat výrazně neměli. Databáze obsahují desítky jazyků, ty nejlepší dokonce zhruba okolo stovky a mají velmi rozsáhlou slovní zásobu. Měli byste si tak s nimi bez problémů vystačit.

Okamžitý překladač do kapsy
Okamžitý překladač do kapsy

Jak fungují aplikace do telefonu

Aplikace do telefonu lze také pořídit zdarma, což je je jejích zásadní předností. Zde je však opět na místě upozornit na zásadní úskalí: Placené alternativy jsou obvykle znatelně kvalitnější. Bezplatné aplikace také mohou obsahovat rušivou reklamu.

I aplikace určené pro mobilní zařízení lze nastavit tak, aby fungovaly i offline, přičemž rozdíl v kvalitě překladu přes offline databázi opět nebývá u kvalitnějšího softwaru nikterak zásadně viditelný.

Pořídit je obvykle lze pro oba majoritní systémy, tedy pro Android i iOS. Pro některé cestovatele může být rozhodující to, že už nemusejí mít u sebe jiné zařízení a stačí jim mít k dispozici chytrý telefon.

Co si vybrat?

Ačkoli se může zdát, že elektronické překladače jsou nepraktické, není tomu tak. Slouží tomu účelu, pro který byly navrženy. Překlad tak díky nim probíhá velmi jednoduše, v ideálním případě vám na obsluhu stačí pouze stisknutí dvou tlačítek. Ovládání aplikace tak výrazný komfort většinou nabídnout neumí.

Většina zařízení se také vyznačuje vyšší rychlostí. Díky tomu je překlad plynulejší. Mobilní telefony mohou vykazovat až několikasekundové prodlevy. Navíc vám nehrozí rozptylování se z konverzace. Na telefon vám přicházejí i další notifikace, zprávy či jiná upozornění, která mohou překlad narušovat.

Majitele smartphonů také nepotěší to, že překlad je poměrně náročný na provoz baterie. Výdrž zejména levnějších telefonů nebývá velká. I z tohoto pohledu se určitě vyplatí mít spíše elektronický překladač.

Podobné je to v případě, že nemáte přístup na wifi a musíte se spoléhat na mobilní data: V mnoha případech se vám zkrátka vyplatí si data pro telefon ušetřit na jinou situaci (například kvůli navigaci) a nechcete si je vypotřebovat na překlad.

Kdo ocení vysoký komfort ovládání, protože je na cestách velmi často a překladač hodně využije, určitě by si měl pořídit samostatný digitální překladač. Příležitostným cestovatelům udělá dobrou službu i aplikace.

Podle čeho zvolit konkrétní hlasový překladač?

Určující je především rozsah každé databáze. Jednak musí obsahovat pochopitelně ty jazyky, které potřebuje. Co se týče kvality zpracování slovníku, můžete očekávat schopnost překládat nejen slova, ale i konkrétní fráze. Neustále je nutné mít ovšem na paměti, že se jedná stále o strojový překlad, který se zatím lidskému překladu nevyrovná.

Důležitými parametry, které si musíme ověřit před nákupem, jsou u hardwarových překladačů především kompaktní rozměry, dále vždy odpovídající rychlost fungování, digitální překladač by měl mít i uživatelsky přívětivé ovládání a dostačující kapacitu baterie.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware