Mobilní telefonyTiskové zprávyZe světa IT

Smartphone: Alcatel OneTouch Fire E

ALCATEL ONETOUCH uvedl na český trh smartphone FIRE E, vůbec první telefon s operačním systémem Firefox OS, který se u nás začal oficiálně prodávat. Vzhledově atraktivní telefon se 4,5palcovým IPS displejem s rozlišením 540 x 960 nabídne dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz. Výhodou novinky ze střední třídy je, že k plynulému chodu systému jí stačí nižší hardwarová výbava než u srovnatelných modelů se systémem Android.

Nová platforma může být atraktivní pro všechny, kteří chtějí vyzkoušet alternativu k zavedeným operačním systémům a dbají na bezpečnost svých důvěrných dat. Prodejcem modelu FIRE E v České republice je operátor T-Mobile, který jej zařadil do nabídky s cenou 3 399 Kč s DPH.

FIRE E (Black)Slate Special V1.0

Skvělý design za nízkou cenu

Kromě operačního systému Firefox vyniká FIRE E také tenkým stylovým designem. Kovový šedomodrý vzhled zadní strany dodává telefonu nádech luxusu a díky sympatickým rozměrům 129 x 63,5 x 8,2 mm se perfektně drží v ruce a nebude vám překážet ani v kapse. 4,5 palcový qHD displej podává barvy zcela věrně a díky IPS technologii umožňuje optimální čitelnost i z těch nejostřejších úhlů. Telefon pohání dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz pro každé jádro, který podporuje paměť RAM o kapacitě 512 MB.

Vnitřní úložiště o velikosti 4 GB můžete rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 32 GB. Na rozdíl od telefonů se srovnatelnými parametry umí operační systém Firefox (Firefox OS) mimořádně efektivně využívat hardware telefonu. Prohlížení internetu a multimédií nebo využívání aplikací je rychlé a naprosto plynulé. Další výhodou nenáročnosti tohoto operačního systému je nezanedbatelné prodloužení výdrže baterie.

Použitý operační systém ve verzi Firefox 1.3 přichází s novými funkcemi, které rozšiřují možnosti zabudované 5Mpx kamery doplněné o přední VGA kameru určené primárně pro videohovory. Inteligentní systém pro řazení aplikací umožňuje intuitivní ovládání, které šetří čas. Samozřejmostí je automatická aktualizace na nejnovější možnou verzi operačního systému ihned poté, co bude dostupná.

Firefox OS: smartphone jako webový prohlížeč

Co je na operačním systému Firefox tak zvláštního? Celý je postaven na webové technologii s otevřeným zdrojovým kódem, která však klade důraz na bezpečnost osobních dat uživatelů. Telefon funguje doslova jako internetový prohlížeč, a to i případech, kdy není zrovna připojen k internetu. Uživatelské rozhraní s upozorněními, zkratkami a nastaveními funguje nezávisle na tom, zda je uživatel online či offline. Není přitom potřeba si dlouze zvykat na nové prostředí, principům ovládání systému porozumíte během několika minut.

Operační systém Firefox nabízí všechny funkce, které od smartphonu očekáváte – telefonní hovory, zprávy, e-maily, focení nebo bezproblémový přístup k sociálním sítím, jako jsou Facebook nebo Twitter. Součástí základní výbavy jsou také mapy HERE Maps, softwarová klávesnice SwiftKey a populární aplikace, jako prohlížeč Firefox nebo obchod pro stahování aplikací nazvaný Firefox Marketplace. Další výhodou vyplývající z podstaty systému je fungování aplikací. Ty se chovají jako internetové stránky, a jsou proto vždy aktuální.

Specifikace, cena a dostupnost mobilu s názvem ALCATEL ONETOUCH FIRE E (6015):

 • Displej: Dotykový, 4,5 palcový, qHD IPS, 960 x 540 pixelů
 • Procesor: Dvoujádrový, Snapdragon 200 – MSM 8210, 1,2 GHz
 • Uživatelská paměť: 512 MB RAM, interní až 4 GB, se slotem pro kartu (32GB)
 • Fotoaparát: 5 MPx, FHD záznam, přední VGA, LED blesk
 • Operační systém: Firefox OS 1.3 – upgrade na 2.0
 • Mobilní sítě: GPRS, EDGE, UMTS, HSPA
 • Ostatní: WiFi, Bluetooth, GPS, GLONASS, microUSB port
 • Snímače: Proximity, gravity, světelný, akcelerometr
 • Dostupnost: Do prodeje
 • Rozměry: 129 x 63,5 x 8,2 mm
 • Hmotnost: 103 gramů
 • Akumulátor: 1 700 mAh
 • Barva provedení: Šedomodrá
 • Cena: 3 399 korun pro CZ trh

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony