SoftwareZe světa IT

Pravda: Operační systém Android

Android 5.1 Lollipop

Operační systém Android – specifika a výhody, jsou tři nebo je jich více? Android je označení operačního systému, který v posledních letech expanduje na tak zvaných chytrých telefonech (chcete-li smartphonech). Pojďme se obecně podívat, jakými kvalitami tento systém disponuje a co od něho můžete očekávat.

Historie však sahá až na konec samotné implementace na klasické fotoaparáty, ano, právě tam se měl operační systém objevit jako první. Android sám o sobě vznikl v říjnu roku 2003 ve slunné Kalifornii. V srpnu roku 2005 se společnosti ujal samotný Google Inc., a pod svými křídly ji vede až do doby mobilních telefonů a tabletů s Androidem jako takovým.

android-logo

Pravda: Operační systém Android

„Otevřená“ platforma

OS Android bychom mohli klidně nazvat „open source“ systémem. Za jeho vývojem stojí společnost Google, která poskytuje zdrojový kód systému „volně k dispozici“. Díky tomu mohou vývojáři vymýšlet aplikace přesně na tělo Androidu, lze snadněji opravovat chyby v systému a celkově ho modifikovat a vyvíjet v rychlém tempu. Brzo tak dostanete své aktualizace a vylepšení. Google zvolil jinou cestu než konkurence Microsoftu nebo Applu, kteří si syslí svůj systém pro sebe, opravy trvají a i kvůli tomu progres těchto platforem zaostává.

Máte na výběr

Kupujete si nový telefon a máte svoji oblíbenou značku nebo model? Pak s velkou pravděpodobností narazíte na telefon s Androidem. Android se v současnosti velmi progresivní platforma, která se uplatňuje na velkém počtu nejrůznějších zařízení, značek a modelů. Celé řady mají stejný operační systém, a tak je opravdu z čeho vybírat. U jiných OS, jako například iOS od Applu, se budete muset smířit se sériově a na pohled stejnými telefony s totožnými tvary a bez nápadu.

Výběr pro mobilní telefon a uživatele je pestrý – systém je dostupný v několika verzích, dle náročnosti na hardware a celek jako takový. Znáte Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean či KitKat? Pokud ano, znáte všechny verze tohoto mobilního operačního systému.

Velký výběr aplikací a her

Android poskytuje vlastní obchod Google Play s nepřeberným množstvím aplikací, her, hudby a knih. Všechno je vám k dispozici dle vašeho zařízení a obchod vám přes telefon automaticky ukáže, co je kompatibilní. A tak můžete hledat jen mezi tím, co je placený obsah a co je zdarma. Každý den se objevují nové aplikace a hry přímo pro váš telefon, díky kterým se z vašeho telefonu stane výkonný a každodenní společník pro práci i zábavu.

Díky Googlu můžete využívat všechny kancelářské aplikace a „vychytávky“, které jsou navíc vzájemně propojeny. A tak si můžete velmi snadno například vaše dokumenty, kontakty nebo fotky rovnou synchronizovat a zálohovat na e-mailu a mít všechno podstatné v bezpečí.

Oficiální stránky: android.com

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

2 Comments

  1. Možná bych nesouhlasil s tvrzením o updatech. Přesedlal jsem z androidu na WP a mám updaty co tři měsíce a kolikrát i častěji. U androidů co jsem měl od renomovaných výrobců jsem byl rád za jeden ročně. Pokud vůbec. 🙂

  2. Hezký den, Vandale. To souvisí s marketingovou strategií velkých výrobců, kteří nechtějí podporovat staré a starší modely prostě proto, aby si uživatel koupil jejich nový model. Nicméně osobně nedostatek updatů nepociťuji ani na Android. Spíše to bylo myšleno tak, že díky „otevřenosti“ je možno, aby vývojáři aplikací (Google a všichni ti, kteří dávají své aplikace na Google Play) mohli implementovat svoje aplikace a pak je taky opravovat a vylepšovat, což jde podstatně rychleji, když mají přístup k datům. 🙂

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software