Tiskové zprávy

Osobní počítače s Windows 11 vstupují do nové éry

obraz windows 11
Foto: microsoft.com, Tag: Windows 11

V historii operačního systému Windows zůstane 5. říjen významným milníkem. Od této chvíle je k dispozici nový operační systém Windows 11, který si bude možné stáhnout zdarma jako upgrade pro příslušné osobní počítače s Windows 10 a také bude nainstalovaný na nových počítačích, jež si lze zakoupit už dnes.

Systém Windows představuje hybnou sílu inovací. Jedná se o trvalou platformu, kterou si každý z nás může vytvořit. Rovněž je prostředím, ve kterém více než miliarda lidí pracuje, plní si své sny a komunikuje se svými blízkými.

Windows 11 uvádíme na trh s obrovským nadšením – způsob jejich fungování přivede uživatele blíže k tomu, co mají rádi, a umožní jim lépe pracovat a tvořit. Windows 11 vám dodají pocit klidu a otevřenosti. Poskytnou vám prostředí, v němž se budete cítit jako doma. Jedná se o bezpečný systém, navržený tak, aby se vše točilo kolem vás.

Osobní počítače s Windows 11 vstupují do nové éry
Osobní počítače s Windows 11 vstupují do nové éry (Foto: microsoft.com)

Chcete-li kouzlo Windows 11 pochopit dokonale, musíte si systém sami vyzkoušet. Nádherná grafika, úžasné zvuky a animace Windows 11 nabízejí spolu s inovačním a skvělým hardwarem od našich partnerů i od značky Microsoft Surface bezkonkurenční prostředí.

Nákup počítače se nikdy nevyplatil tak jako teď

Při pohledu do budoucna – ať už nám jde o práci, tvůrčí činnost, spojení s ostatními, vzdělávání nebo hraní her – je jasné, že osobní počítače budou v našich životech setrvale hrát podstatnou úlohu.

Během celého září oznamovali naši partneři ze společností ASUS, HP a Lenovo i kolegové z týmu Surface příchod úžasných nových zařízení s Windows 11. Nová zařízení s tímto operačním systémem uvedou zanedlouho na trh i společnosti Acer, Dell, Samsung a další. Při zavádění Windows 11 do praxe je zásadní pomoc každého z našich partnerů. Žádný jiný ekosystém nemá šíři a velikost ekosystému Windows. Jedině ten dokáže při různých cenových hladinách a v mnoha podobách naplnit potřeby všech uživatelů – ať už jde o tvůrce, vývojáře, studenty, učitele, podnikatele nebo hráče.

Přiblíží vás ke všemu, co máte rádi

Nový systém Windows 11, který je navržen tak, aby středem všeho dění byl uživatel, vás přiblíží ke všemu, co máte rádi. Od nového menu Start přes hlavní panel až po každý zvuk, font a ikonu. Náš tým promyslel každý pixel a detail, aby uživatelům nabídl modernější, svěží a krásnější prostředí. Jelikož je menu Start uprostřed, máte rychlý přístup k obsahu a k aplikacím, na nichž vám záleží, a díky výkonu cloudu a aplikacím Microsoft 365 (prodávají se zvlášť) uvidíte poslední soubory, se kterými jste pracovali, bez ohledu na použité zařízení – i kdyby šlo o zařízení se systémem Android nebo iOS.

Abyste měli blíže k obsahu a informacím, které vás zajímají, přinášíme nové Widgets, uzpůsobené uživateli a poháněné pomocí AI a webu. Tento zdroj, upravený na míru vašim zájmům, lze snadno otevřít jedním kliknutím nebo pohybem prstu zleva. Aplikace Widgets se následně zobrazí na monitoru elegantně jako skleněná tabulka. Ať už se díváte na svůj denní plán v kalendáři v Outlooku, probíráte se seznamem stanovených úkolů, chcete si přečíst nejnovější zprávy, zjistit, jaké bude zítra počasí, nebo se podívat na své oblíbené snímky ve OneDrive, aplikace Widgets vám vše přináší na dosah ruky.

Přiblíží vás ke všemu, co máte rádi (Foto: microsoft.com)
Přiblíží vás ke všemu, co máte rádi (Foto: microsoft.com)

Novým prvkem je chat z Microsoft Teams – díky němu se snadněji spojíte se svými blízkými. Stačí jednou kliknout a můžete využít svůj osobní účet k chatování, video hovorům s kamarády, rodinnou i ostatními lidmi bez ohledu na to, jaké používají zařízení či platformu – Windows, Mac, Android nebo iOS. Aplikace Microsoft Teams není určena pouze pro uživatele „chytrých“ zařízení – rodina či kamarádi se mohou připojit k hovoru prostřednictvím SMS. Microsoft Teams můžete navíc otevřít přímo z chatu, a plánovat tak události, účastnit se anket, sdílet soubory atd.

Nový obchod Microsoft Store ve Windows vám přináší oblíbené aplikace a zábavu – vše na jednom místě. Microsoft Store vám nejen přináší více aplikací než dříve, ale navíc vám usnadňuje vyhledání nového obsahu pomocí příběhů a kolekcí. Nové aplikace jsou v obchodě Microsoft Store ve Windows  k dispozici už dnes. Patří k nim Canva, , Zoom, Epic Game Store atd. Více informací o tom, co je v Microsoft Store nového, se dozvíte v tomto příspěvku na blogu.

Nový systém umožňuje větší produktivitu a podněcuje ke kreativitě

Systém Windows 11 obsahuje nové výkonné funkce, které umožňují větší produktivitu a podněcují ke kreativitě.

Na svých počítačích vykonáváme stále častěji několik úkolů najednou – používáme více monitorů a záložek internetových prohlížečů a zpracováváme dokumenty ve Wordu nebo PowerPointu. Windows 11 s pomocí Snap Layouts and Groups a Desktops usnadňuje soustředění a udržení příslušného pracovního postupu.

Snap Layouts and Groups nabízejí výkonnější způsob, jak plnit několik úkolů najednou, a optimalizují obrazovku, tak aby byla vizuálně čistá. Díky novému rozvržení do tří sloupců na větších obrazovkách je snazší mít veškerý potřebný obsah na dosah ruky a dokonale ho uspořádat.

V rámci pracovní plochy můžete vytvářet jednotlivé plochy, na kterých jsou zobrazeny různé skupiny aplikací, což vám pomůže udržet pozornost a vše jasně uspořádat, a každou plochu lze navíc upravit a přidělit jí vlastní jméno a pozadí.

Nový OS  nabízí větší produktivitu a podněcuje ke kreativitě (Foto: microsoft.com)
Nový OS nabízí větší produktivitu a podněcuje ke kreativitě (Foto: microsoft.com)

Od počátků vývoje Windows 11 byla brána v potaz dostupnost jednotlivých prvků, přičemž byly vytvořeny nové a pozměněny dřívější prvky.

Jsme rádi, že Windows 11 se ze všech verzí Windows vyznačuje nejsnazší dostupností funkcí, a je navržena pro hendikepované osoby. Windows 11 nabízí dobře známé asistenční technologie, jako jsou Předčítání, Lupa, Skryté titulky a Rozpoznávání řeči, které pomáhají lidem s mnoha různými hendikepy. Více informací o dostupnosti funkcí pro hendikepované ve Windows 11 se dozvíte v tomto příspěvku na blogu.

Ve Windows 11 jsme zdokonalili dotykové ovládání při použití tabletu bez klávesnice. Mezi ikonami na hlavním panelu je více prostoru, takže „cíle“ dotyku jsou větší a zvětšovat, zmenšovat a přesouvat okna je snazší, stejně jako přidání gest. Dále jsme ve Windows 11 vylepšili hmatové prvky – pero lze tedy do displeje více zanořit a díky tomu je možné při editaci nebo skicování slyšet a pociťovat vibrace. Pero Surface Slim Pen 2 (prodávané samostatně) je vynikajícím příkladem hmatových prvků v akci.

Jelikož prací na počítači trávíme všichni spoustu času, může se někdy hodit převod řeči na psaný text. S radostí vám představujeme nové, zdokonalené prvky psaní pomocí řeči ve Windows 11. Váš počítač teď při převodu řeči na text pozná, co říkáte, a dokonce automaticky doplňuje interpunkci.

Windows 11 nabízí nové nástroje a zdroje pro vývojáře

Ve Windows 11 jsme se snažili vytvořit otevřenější platformu. Vzali jsme v potaz proces vývoje a také to, jaké nástroje a funkce jsou nutné k vytváření vynikajících aplikací. Windows 11 jsme vytvořili s ohledem na vývojáře. Pomocí nástrojů, rámců a jazyků, které znáte a máte rádi, můžete vytvářet aplikace. Rovněž podporujeme všechny vaše aplikace, tak aby byly ve Windows jako doma. V tomto blogovém příspěvku se o nových prvcích pro vývojáře dočtete více.

Systém Windows 11 je vhodný pro hraní her

Systém Windows 11 byl vytvořen pro hraní her a disponuje novými prvky, díky kterým se hraní her posouvá na vyšší úroveň. Pokud má váš počítač monitor umožňující HDR, pak Auto HDR automaticky upgraduje více než tisíc her DirectX 11 a DirectX 12 na vysoký dynamický rozsah a získáte tak větší škálu barev a jas. Domníváme se také, že pro hráče je důležitá možnost volby, a Windows 11 proto nabízí možnost vypínat a zapínat Auto HDR při každé hře.

Windows 11 obsahuje také podporu pro DirectStorage, což je prvek, který se poprvé objevil v herních konzolích Xbox Series X a Xbox Series S. Při spojení s SSD diskem NVMe a DirectX 12 GPU mají hry, které využívají DirectStorage, výhodu v tom, že se rychleji načítají a poskytují podrobnější a rozsáhlejší herní prostředí.

Windows 11 má také vestavěnou aplikaci Xbox. Prostřednictvím této aplikace lze prohlížet, stahovat a hrát více než 100 kvalitních her s Game Pass pro PC (členství se prodává samostatně). A letos v říjnu začínají tři nejvýznamnější měsíce v historii Xbox – budou uvedeny tři úžasné nové hry: Age of Empires IV (28. 10.), Forza Horizon 5 (9. 11.) a Halo Infinite (8. 11.). Všechny tyto hry budou ihned v den uvedení k dispozici uživatelům s členstvím Xbox Game Pass Ultimate a Xbox Game Pass for PC. Členové Xbox Game Pass Ultimate mohou na svých počítačích hrát také více než 100 her pro herní konzoli Xbox, aniž by museli čekat na stažení, a to díky výkonu Xbox Cloud Gaming (Beta) s aplikací Xbox.

Systém Windows 11 umožňuje hybridní práci a výuku, kterým patří budoucnost

Windows 11 je operační systém pro hybridní práci a učení. Vzhledem k rychlé digitální transformaci, která se odehrála v posledních 19 měsících, jsou pro dnešní organizace zásadní odolnost a pružnost.

Víme, že s přechodem na hybridní práci, kdy se práce neustále mění, je důležité mít operační systém, který je flexibilní a konzistentní a který funguje tak, jak pracujete.

Proto je systém Windows 11 postaven na konzistentním, kompatibilním a dobře známém základu Windows 10, který se pracovníkům IT snadno ovládá. Ode dneška mohou organizace na výkonných počítačích a prostřednictvím cloudu s Windows 365 nebo Azure Virtual Desktop přecházet na Windows 11. Více informací o tom, jak Windows 11 umožňují hybridní práci, zjistíte z tohoto příspěvku na blogu Microsoft 365.

Systém Windows 11 je určen pro ochranu od čipu po cloud

Jak postupujeme na své cestě dále, je pro nás nesmírně důležitá zpětná vazba od zákazníků a od lidí z našeho oboru, jelikož nám pomáhá vytvářet takový systém Windows, který si uživatelé oblíbí. Za tímto účelem jsme provedli anketu mezi pracovníky v různých státech USA, kteří dělají rozhodnutí ohledně bezpečnosti, a zjistili jsme, že 75 % z nich má pocit, že následkem přechodu k hybridní práci je jejich organizace zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám.

Jak ukázal poslední rok, bezpečnost je potřeba budovat od hardwaru dále – od čipu po cloud. Také 80 % respondentů je toho názoru, že pouhý software jako ochrana před různými hrozbami nestačí.

Operační systém Windows 11 byl tedy navržen s ohledem na zabezpečení, tak aby se dokázal potýkat s problémy, jimž budeme v tomto novém pracovním prostředí i jinde čelit. Více se dočtete na našem blogu zaměřeném na bezpečnost.

Osobní počítače dnes vstupují do nové éry

Jsme vděční všem svým partnerům, kteří sehráli důležitou roli a pomohli nám s přípravami na předání nových Windows 11 do rukou zákazníků po celém světě. Uvedení nového systému na trh v celosvětovém měřítku by nebylo možné bez našich partnerů OEM a partnerů vytvářejících aplikace, výrobců hardwarových technologií, maloobchodu a našich Windows Insiders.

Jménem celého týmu vám s nesmírnou radostí přinášíme Windows 11, operační systém, díky němuž budete mít na dosah vše, co máte rádi. Těšíme se, až uvidíme vaše sny a nápady, které vytvoříte ve Windows 11. A to je teprve začátek!

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy