Tiskové zprávy

Otřesy na trhu kryptoměn: Skvělá šance nebo zbytečné riziko?

finmex recese
Foto: pixabay.com, Tag: Finmex

Rostoucí inflace a zvyšování cen energií odstartovalo strmý pád kryptoměn. Opatrní investoři začali opouštět trh s rizikovějšími kryptoměnami a přesouvají své investice do bezpečnějších aktiv. Hodnota Bitcoinu od začátku roku klesla téměř o polovinu, Ethereum ztratilo více než třetinu své hodnoty. Může být současný pád kryptoměn příležitostí, jak na jejich nákupu vydělat? Přečtěte si, kam podle expertů Finmex Academy v současnosti trh s kryptoměnami směřuje a co vše vzít v případě investování do digitálních měn v úvahu.

Extrémní výkyvy jsou pro kryptoměny typické

Větší výkyvy v hodnotě kryptoměn, a to i v řádu desítek procent, jsou ve světě digitálních měn poměrně běžným jevem. Zkušení investoři s určitým kolísáním počítají. Za 12 let své existence zaznamenal Bitcoin hned několik výrazných propadů, a to dokonce až o 85 %. I přes aktuální propad si Bitcoin ve srovnáním s první polovinou roku 2020 drží více než dvojnásobnou hodnotu. Nadšenci do kryptoměn v současném dění vidí příležitost, jak na kryptoměnách vydělat. Kryptoměny jsou však poměrně riskantní investicí, a proto není dobré podléhat emocím. 

Okamžitý nákup nebo vyčkávací strategie?

Investoři si v současné době kladou otázku, zda se vyplatí nakoupit kryptoměny okamžitě, nebo zvolit vyčkávací strategii a doufat, že hodnota ještě více poklesne. V současné době je obtížné analyzovat trh s kryptoměnami. Není tak jisté, zda kryptoměny dosáhly svého cenového dna. Jasno nemají ani experti. Po mírném srpnovém nárůstu hodnoty Bitcoinu došlo v září a v první polovině října opět k mírnému poklesu. 

Trh s kryptoměnami v posledních měsících opustili krátkodobí investoři a zůstávají především investoři s dlouhodobou vizí, kteří kryptoměnu prodávat nechtějí. To znamená, že by Bitcoin v této době mohl dosáhnout svého dna. Na druhé straně je potřeba vzít v úvahu navyšování úrokových sazeb v USA, které může citelně ovlivnit také trh s kryptoměnami. Kartami může zamíchat také nepříznivý ekonomický vývoj. V případě černého scénáře se investoři budou kryptoměn i nadále zbavovat a své portfolio směřovat do bezpečnějších aktiv. 

Jaké kryptoměny mají aktuálně největší potenciál?

I přes výrazný propad si své přední pozice drží oblíbený Bitcoin. Stále se jedná o nejlikvidnější a spolehlivou digitální měnu, která vám může přinést zajímavé zhodnocení. Bitcoin nepodléhá inflaci, není regulovaný bankami ani jiným centrálním orgánem. To může být v době neustále narůstající inflace a intervencím národních bank výhodou. Na druhé straně je nevýhodou Bitcoinu extrémní kolísání hodnoty, vznik nových poplatků a v neposlední řadě také fakt, že hodnota Bitcoinu není ničím kryta. 

Druhou nejoblíbenější a nejspolehlivější digitální měnou je Ethereum, které zároveň nabízí zajímavý potenicál zhodnocení. Na rozdíl od Bitcoinu jsou převody v případě etherea rychlejší a výkonnější je také jeho blockchainová technologie, která zvládne i více transakcí. Ethereum na rozdíl od Bitcoinu podporuje také „chytré smlouvy”, které zajišťují bezpečné uzavírání digitálních dohod. Nedávný přechod na protokol Proof of Stake vyřešil potíže s aktualizací a přetížením sítě, které byly donedávna pro Ethereum typické.

Za zmínku stojí také Cardano, které založil spoluzakladatel etherea. Jedná se o blockchain třetí generace, který má vyřešené potíže typické pro kryptoměny, jako je Bitcoin nebo Ethereum. Cardano je uživatelsky přívětivé a stojí za ním řada špičkových vývojářů. Cardano si klade za cíl provozovat finanční aplikace pro miliony uživatelů po celém světě, včetně společností a vlády. Na druhé straně může být pro někoho nevýhodou jeho centralizovanost.

Kryptoměn existuje celá spousta, pokud však nechcete zbytečně riskovat, vyhněte se neprověřeným a pochybným projektům. Jen letos zanikly neudržitelné projekty, jako byl Celsius či Anchor. Drtivá většina kryptoměn se nakonec pravděpodobně ocitne v propadlišti dějin.Při výběru méně důvěryhodných projektů buďte raději obezřetní.

Jaké riziko představují podvody a kyberkriminalita?

 Mnoho investorů se kryptoměn obává z důvodu zvýšeného rizika kyberkriminality a podvodů. V roce 2021 bylo odcizeno v kryptoměnách na 14 miliard USD. Ve srovnání s rokem 2020 je to nárůst o neuvěřitelných 79 %. Krádežím může zabránit chystaná regulace a opatření proti praní špinavých peněz. Vše by mohlo vstoupit v platnost v roce 2024. 

 V rámci regulace se uvažuje také o zavedení pravidla Travel true. Týkat by se mělo částek od 200 euro převáděných mimo EU, které by vyžadovalo identifikaci a verifikaci peněženek. Regulace by do světa kryptoměn přinesla více bezpečnosti a stability. Přilákala by pravděpodobně také další investory, kteří momentálně z důvodu vzrůstající kyberkriminality s investicí do kryptoměn váhají.

 Pokud investujete do kryptoměn, projekt si vždy podrobně prolustrujte. Kdo za ním stojí, jaká je jeho technická stránka (např. blockchain), má svou finanční jednotku, obchod a marketing? Opatrní buďte také na podvodné telefonáty a e-maily. Nikdy se nenechte od neznámého volajícího přesvědčit ke sdílení vzdáleného přístupu k počítači nebo telefonu.

Podvodníci mohou mít připravené roboty, kteří se dostanou k vašim citlivým údajům a datům. Psychologická manipulace a snaha vylákat přístup k citlivým údajům patří v oblasti kyberkriminality mezi nejčastější praktiky podvodníků. Neotvírejte také podezřelé e-maily a neotvírejte odkazy, které vyzývají k zadání údajů do vašeho internetového bankovnictví, rodného čísla či čísla vaší platební karty.

Nesázejte vše na jednu kartu

Při investici do kryptoměn musíte počítat s rizikem kolísání trhu. Proto je důležitá správná diverzifikace investičního portfolia. Do kryptoměn ivestujte pouze část svých prostředků. Zbytek můžete investovat například do akcií, dluhopisů, nemovitostí, drahých kovů či dalších aktiv. Pokud vám chybí potřebné zkušenosti a nechcete riskovat zbytečné přešlapy, poraďte se s kvalitním finančním expertem.

Martin Maršovský, hlavní manažer Finmex Academy

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Tiskové zprávy