HardwareZe světa IT

Recenze Pebble Time Steel – za pár dní srostou s vaší rukou

Pebble Time cover e1466930017824

Dnes už můžeme říct, že trh s chytrými hodinkami a nositelným příslušenstvím je dostatečně naplněn. Najdeme tam kousky za doslova pár tisíc, až po ty opravdu drahé. Velká část z nich, myslíme ty pořádné, funguje s Android Wear systémem, pak jsou tu Apple Watch a nesmíme ani zapomenout na Samsung a jeho Tizen v hodinkách Gear S2.

Je tu ale i jiná, kvalitní alternativa? Co když se stále ještě zuby nehty držím telefonu Blackberry a chci mít na zápěstí něco podobně chytrého? Pak mi pravděpodobně nezbývá, než sáhnout po „časoměřiči“ z rodiny Pebble. My jsme testovali Pebble Time Steel v černé barvě s koženým náramkem. Naplnil očekávání a je rovnocenným konkurentem?

pebble-time-black_title

E-paper displej má nejen dobrou čitelnost na slunci, ale i skvělé pozorovací úhly

Kvalitní zpracování je základ

Hodinky jsou jedna z věcí, která čas od času dostane nějakou tu ránu. Ať se snažíme sebelépe, občas s nimi někde klepneme, nebo ťukneme. Kvalitní materiály a zpracování jsou tedy jedna z nejdůležitějších vlastností. Samotné tělo hodinek je tak vyrobené z nerezové oceli a to ve třech barvách: zlaté, stříbrné a černé.

Pásek u Pebble Time Steel je vyrobený z kůže a díky tomu jsou hodinky neuvěřitelně lehké. Pokud by vám náramek z nějakého důvodu nevyhovoval, snadno ho vyměníte za jiný, který bude mít také rozteč 22 mm. Samotné tělo je tenké a prohnuté tak, aby lépe sedělo na zápěstí. Dohromady to znamená, že hodinky na ruce téměř necítíte. Díky tomu, že jsou hodinky voděodolné, je můžete používat i při sportu a nemusíte se bát, že by nějak trpěly.

Hodinky Pebble a vlastně celá společnost zaznamenali první úspěch s modelem Pebble Classic, na jehož vývoj získali peníze na serveru Kickstarter.com. I model Time Steel byl z části financován od přispěvatelů. Video ukazuje s jakým poselství společnost na server šla a jak žádala o peníze.

Díky displeji, který nenajdete v jiných hodinkách (kromě Pebble), je čitelnost informací dokonalá. Jedná se o barevný e-paper displej s úhlopříčkou 1,25 palce, který má čtvercový tvar. Jeho kouzlo tkví v tom, že je neustále zapnutý, ale přitom má minimální spotřebu energie. Stejně jako papír, čím více na něj dopadá světla, tím lépe je zobrazovaný obsah vidět. Díky tomu se nemusíte trápit funkcemi Always-On, jako na Android Wear, které sice ztmaví displej, ale když se na něj chcete opět podívat a vidět vše, musíte mávat rukou, než si senzory uvědomí, co se děje a displej naplno rozsvítí.

Displej u Pebble není dotykový. Jak se tedy ovládá? Jednoduše, pomocí čtyř tlačítek. První, mimo jiné i vypínací, tlačítko je na levé straně a slouží především k návratu zpět. Potom jsou tři tlačítka na pravé straně, která fungují pro pohyb nahoru a dolů a potvrzování vybrané volby.

Vše funguje na časové ose

Vývojáři Pebble Time Steel zvolili pro tento model systém s názvem Timeline. Jejich poselství je, že hodinky nemají nahradit smartphone, ale zjednodušit vám život. Jak? Tím, že vám ukáží přesně to co potřebujete, tedy jakousi časovou osu vašeho života. Vše začíná na obrazovce s hodinami. Pohybem nahoru se dostáváte do minulosti, vidíte přijaté emaily, proběhlé události kalendáře, nebo včerejší sportovní výsledky (pokud žijete v Americe, samozřejmě). Pohybem dolů cestujete logicky do budoucnosti. Dozvíte se, že vás čeká obchodní oběd za půl hodiny, a že nemáte zapomenout vyzvednou oblek z čistírny.

Je to jednoduché a především to funguje. Abyste si ale nemysleli, že Pebble Time Steel jsou jenom kalendářem na vašem zápěstí, jsou tu i aplikace. Ty stahujete přes aplikaci Pebble ve vašem smartphonu a je třeba přiznat, že jejich nabídka není taková, jako třeba u Android Wear. Přirozeně jste omezeni displejem, takže zapomeňte na přehrávání videí z YouTube, ale upřímně, bude vám zrovna tohle chybět?

Sportovci a běžci ocení podporu aplikace Jawbone. Kdo chce odpovědět na sms jinou, než předdefinovanou zprávou, může. Pebble Time Steel mají vestavěný mikrofon, voděodolný samozřejmě. Ovládat hudbu ze zápěstí? Není problém.

To nejlepší, co dostanete

Ano, zjistili jsme tedy společně, že Pebble Time Steel dokáží pracovat prakticky se všemi smartphony na trhu. Víme, že mají kvalitní a hlavně chytrý displej a poradí si víceméně s podobnými aplikacemi jako konkurence. Co je ale hlavním trhákem chytrých hodinek Pebble?

Jedním slovem výdrž. Pokud jste někdy měli možnost zkusit nějaké chytré hodinky alespoň pár dní, zjistili jste, že kamenem úrazu je zde výdrž baterie. Kdo se dostal na dva dny může si gratulovat. Ano, potichu se mluví o některých lidech, kteří to dotáhli na dny tři, ale víte, jak je to s pověstmi, můžou být pravda, ale také nemusí.

Pebble Time Steel vám svojí výdrží jednoduše vyrazí dech. Během 14 denního testu jsem hodinky nabíjel doslova 2x. Navíc, když jsem test končil ještě stále měly kolem 30 % baterie, takže v nich byly zhruba dva až tři dny života. Navíc nabíjení, které probíhá pomocí plochého kabelu s piny na konci, které se magnetem chytí ke spodku hodinek, trvá necelou hodinu. Z 10 % jsem se na plný stav dostal za jednu vypitou kávu a vyřešené emaily.

Za tohle je třeba před vývojáři a celým Pebblem smeknout. Ostatní výrobci se stále mají co učit. Podstatné je, že jsem se při této fenomenální výdrži necítil ochuzen o žádné funkce. Moje základní požadavky na takové zařízení, tedy notifikace bez nutnosti vytahování telefonu, měření kroků, kontrola kalendáře ze zápěstí, ovládání hudby a mnoho dalšího, byly bezezbytku naplněny.

Pokud tedy Eric Magicovsky, zakladatel společnosti Pebble, chtěl vytvořit hodinky, které uživateli ulehčí život, myslím, že může být spokojený se svojí prací. Těžko se mi na hodinkách Pebble Time Steel hledá něco, co bych mohl kritizovat. Během pár dní se staly víceméně součástí mé ruky, jako by tam odjakživa patřily.

S cenou pod 7 tisíc korun získávají ostatní chytré hodinky na trhu v Pebble Time Steel velice silnou konkurenci.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware