SoftwareZe světa IT

Vysuňte Periscope, začínáme vysílat

photorealistic logo

Na začátku byla myšlenka sledovat svět očima někoho jiného. Ta motivovala Kayvona Beykpoura a Joea Bernsteina k založení firmy loni v únoru. Ani ne rok poté, v lednu 2015, už ji koupil Twitter (údajně za 100 milionů dolarů), který Periscope uvedl jako svojí vlastní aplikaci. O co tedy jde? Aplikace Periscope vám umožňuje natáčet videa a v reálném čase je streamovat ostatním. Tato myšlenka rozhodně není nová, ani její navázání na Twitter. Možná znáte aplikaci Meerkat, která během krátkého času získala obrovskou popularitu. Po představení Periscope ovšem přešla do pozadí a není se čemu divit. Jelikož je Periscope ve vlastnictví Twitteru, je jasné, že veškerá podpora jde k němu.

Periscope

Periscope – dívejte se očima někoho jiného

V čem se aplikace od Meerkatu liší? Hlavně v možnosti celý stream shlédnout ještě 24 hodin po jeho vytvoření, to Meerkat neuměl. Bohužel není možné v Periscope oznamovat a plánovat budoucí streamy. Aplikace umí, po zahájení streamování, poslat notifikaci, že přenos běží. Tak se vám nestane, že váš oblíbený uživatel bude něco přenášet a vám to unikne. Periscope nabízí i zpětnou vazbu, kromě živého chatu během vysílání, mohou vaši diváci reagovat i klepnutím na displej, což vám zobrazí animované srdíčko. Periscope může sloužit jako prostředek rychlého zpravodajství, kdy, jak říkají autoři na webových stránkách, budete moci koukat očima demonstranta na Ukrajině. Nebo může sloužit pro zábavu, kdy svým kamarádům nasdílíte vaši první jízdu na longboardu. Využití je pouze na vás.

Meerkat byl populární hlavně mezi fanoušky technologií, geeky a nerdy. Periscope však zaujal i spoustu celebrit. Aktivně ho využívají takové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger, Jamie Oliver, nebo Ringo Starr. Na sociálních sítích nejaktivnější americká moderátorka Ellen DeGeneres je další, kdo Periscopu propadl. Ale Periscop hvězdy i vytváří. Pětadvacetiletá Amanda Oleander sbírá srdíčka po milionech a sdílí běžné okamžiky svého života. Ať už se prochází po Los Angeles, nebo si prohlíží obraz v galerii, či dělá snídani, jsou tam stovky a tisíce lidí, kteří se dívají.

V současné době je aplikace Periscope dostupná pouze pro systém iOS, ale na verzi pro Android se už pracuje. S rozšířením na další platformy dojde jistě k nárůstů uživatelů a k dalšímu růstu popularity. Před pár lety tu byl podobný případ, kdy se jednalo o šíření krátkých zpráv. O koho šlo? Byl to právě Twitter, který teď razí podobný princip s rychlým pohledem do dalších částí světa.

Myslíte si, že se jedná pouze o krátké haló a popularita Periscopu brzy skončí, nebo jsme u zrodu nového média, kde obsah tvoří účastníci streamovaných událostí? Používáte Periscope? Napište nám do komentářů k čemu a článek sdílejte.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

3 Comments

  1. Brzy po vydání článku se Periscope pro Android objevil. Prozatím v beta testu. Více informací a jak se do bety zapojit na twitteru @fremycz

  2. Aktualizace: Periscope nově i pro Android

    1. Ano, už je ke stažení i v Obchodě Play s tím, že vyžaduje Android 4.4, nebo vyšší.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software