Internet

PewDiePie dostal ban v Číně. Co se děje kolem Youtubera?

youtube logo final
Foto: pixabay.com, Tag: YouTube

PewDiePie, vlastním jménem Felix Arvid Ulf Kjellberg (přes 100 mil. sledujících), je v současnosti nejpopulárnější osobou na Youtube. V Číně je nicméně na černé listině. Proč? Za všechno může medvídek Pú. Za banem v Číně stojí, s nadsázkou řečeno, medvídek Pú. PewDiePie totiž přirovnal čínského prezidenta Xi Jinpinga právě k populární postavičce.

Medvídek Pú se stal již dříve symbolem protestů v Číně, neboť lidé čínského prezidenta často k této postavě přirovnávali. Studio Disney navíc připravilo novou hranou adaptaci slavné pohádky. A ta byla v této zemi podrobena rovnou silné cenzuře. Takovéto omezování se pochopitelně řadě lidí nelíbí a v Hong Kongu tak vypukla vlna protestů.

PewDiePie dostal ban
PewDiePie dostal ban v Číně. Co se děje kolem Youtubera? (Zdroj: YouTube.com)

Vláda na to dále reagovala intenzivní snahou o kompletní eliminaci oblíbeného žlutého medvídka. Od roku 2017 se také nesmí připodobňovat hlava státu ke kreslené figurce.

Čína potírá protesty

Do „čínské“ kauzy se zapletla také společnost Blizzard Entertainment. Ta začala blokovat hráče, kteří vyjádřili své sympatie k protestujícím. A podpora se vymstila i Felixovi, když se v jednom ze svých videí vyjádřil právě k protestům k Hong Kongu. Navíc si neodpustil výše vzpomínaný neškodný žertík.

Ten se ovšem ve vyhrocených poměrech až tak neškodně neprojevil. Celá situace tak vedla až k tomu, že populární Youtuber byl v Číně kompletně zabanován. Pokud tak zadáte jméno internetové celebrity do vyhledávače, žádných výsledků vyhledávání se nedočkáte. Celý server Youtube byl ovšem v Číně zablokován již v minulosti.

Jaké byly reakce na blokaci

Sám Youtuber na to reagoval se stoickým klidem. Prý podobný vývoj událostí očekával. O celé anabázi se zmínil i v jednom z aktuálních videí. Zároveň na veřejnost apeloval, aby necenzurovala internet.

Není jediným, kdo má v Číně problémy. DJ Zedd, rusko-německý hudebník, na to reagoval na svém Twitteru, když Youtubera „přivítal v klubu“. Blokaci si totiž vysloužil i sám, za olajkování tweetu o satirickém kresleném seriálu South Park.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet