Hardware

Mobilita nebo stolní PC: Počítač vs. notebook, kdy se co vyplatí?

notebook logo freebit
Foto: Notebook

Toho, že poslední době stále více roste obliba přenosných počítačů, si zřejmě všímají všichni. Notebook je pro většinu z nás pomocníkem, který je vždy při ruce i s našimi daty a rozpracovanými projekty, na kterých můžeme pokračovat i mimo kancelář, například při čekání na partnera v kavárně.

Nebezpečí číhající v přenosných počítačích

Přestože většina uživatelů, kteří chtějí počítač především na práci, dá jednoznačně přednost notebooku před desktopem, existují i tací, kteří nedají na desktop dopustit. Důvodem může být mimo jiné bezpečnost dat.

Máte-li sebou notebook, bude vás to svádět připojit se odkudkoliv ke svému firemnímu účtu a začít pracovat. Pravdou je, že máte-li ve svém notebooku citlivá data, o která nechcete přijít, je právě tato situace tou nejnebezpečnější.

Počítač vs. notebook, kdy se co vyplatí?
Počítač vs. notebook, kdy se co vyplatí?

Na veřejnou wifi s opatrností!

Majitelé notebooků by měli opravdu přemýšlet, před tím, než se připojí k veřejné wifi a měli by svého miláčka zabezpečit alespoň tak, aby jejich data nemohla přijít do rukou nepovolaných osob.

Další riziko, díky němuž může s vašimi daty z notebooku manipulovat někdo nežádoucí, spočívá právě ve snadné přenositelnosti. Odložíte-li si notebook na hotelovém pokoji nebo v autě, nemůžete mít nikdy jistotu, že o něj definitivně nepřijdete či, že si nepovolaná osoba nebude prohlížet jeho obsah.

Odzvonilo již desktopům?

S hlavní výhodou notebooků, tedy jejich přenositelností, nemohou pevné počítače vůbec soupeřit. Přesto se poměr mezi nově pořizovanými notebooky a desktopy stále drží na úrovni zhruba 50 na 50 s mírnou převahou notebooků. Potřebujete-li opravdu výkonný počítač, například na hraní her, bude nutné za notebook srovnatelných parametrů vynaložit mnohem vyšší prostředky než za srovnatelný desktop.

To si mnoho uživatelů rozmyslí anebo se bude snažit poohlédnout po levnějším repasovaném pc. Bez ohledu na to, je ale v některých případech přenášení počítače spíše na škodu. Chcete-li si odpočinout od práce a přijít na jiné myšlenky, bude notebook v tašce jen pokušením svádějícím k tomu se o svoji chvilku klidu opět nechat připravit.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware