InternetZe světa IT

Podnikáte na internetu a řešíte živnost? Živnostníkem v roce 2018

MOVETIME Smartwatch

Živnostníkem v roce 2018 raz dva. Mít statut OSVČ je mnohdy velmi výhodné. Nejste závislí na žádném zaměstnavateli, sami si určujete pro koho budete pracovat a jakou zakázku přijmete, nikomu se nezodpovídáte a výše vašich příjmů je úměrná odpracovanému času. Jednoduché, lákavé, vhodné pro každého. Jedinou překážkou mezi takovýmto životem a živořením pod zaměstnavatelem je živnostenské oprávnění. Jak jej získat a na co nezapomenout? Stručně si vše popíšeme právě zde.

Živnostenský úřad bude až druhou vaší zastávkou

Spousta lidí by vám určitě nejprve poradila, že musíte navštívit živnostenský úřad. Ten je ale až druhou položkou ve vašem itineráři. Jako první si totiž musíte rozmyslet, v jakém oboru vlastně budete podnikat. Co budete dělat? Co vás následující měsíce či roky bude živit? Internetová reklama? Čemu se chcete věnovat? Na to si musíte odpovědět hned na začátku. Už znáte odpověď? Můžete se tedy obrátit na zmíněný živnostenský úřad.

Podnikáte na internetu a řešíte živnost? Živnostníkem v roce 2018

Podnikáte na internetu a řešíte živnost? Živnostníkem v roce 2018

Kde živnostenský úřad najdete?

Ten najdete v každém větším městě. V České republice najdete desítky poboček „živnosťáků”. Vyberte si ten nejbližší a také ten, pod který díky svému aktuálnímu bydlišti spadáte a ten navštivte. S sebou si nezapomeňte vzít úředně ověřenou kopii vysokoškolského diplomu, pokud nějaký máte, potvrzení o trestní bezúhonnosti, všechny informace o své plánované podnikatelské činnosti, občanský průkaz a případně další potvrzení budete-li si vyřizovat živnost řemeslnou nebo vázanou. U živnosti volné si s výše zmíněnými doklady vystačíte.

Návštěva „živnosťáku”

Na živnostenském úřadu nejprve vyčkejte ve frontě. Jakmile se dostanete na řadu, přijdete k jedné z mnoha úřednic, které předáte všechny informace o sobě a o svém podnikatelském záměru. Nebojte, jedná se o banální záležitost a paní na úřadu se vás nebude ptát na žádné důvěrné či složité informace. Vše probíhá rychle a jednoduše. Zvládne to naprosto každý. Jakmile budete do živnostenského rejstříku zapsáni, budete muset zaplatit správní poplatek, a to 500 Kč. Pak už jen předáte potvrzení o zaplacení úřednici, která s vámi doposud jednala, a máte vystaráno. Můžete jít domů. Na úřadu nestrávíte (pokud nebudete mít „štěstí” na dlouhé fronty) více než 30 minut svého času.

Co se děje pak, jakmile jste zapsáni v živnostenském rejstříku?

Po pár dnech vám přijde dopis ze zdravotní pojišťovny, ze správy sociálního zabezpečení a z finančního úřadu. Ani do jedné z těchto institucí nebudete muset jít, pokud se tak domluvíte na živnostenském úřadu. Ten totiž může potvrzení o zapsání do živnostenského rejstříku všude poslat za vás. Pak už si jen nastavte trvalé platby do zdravotní pojišťovny a na správu sociálního zabezpečení a máte hotovo.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet